Julio Cesar Cano. Intervistë me krijuesin e Inspektorit Monfort

Fotografi: Julio César Cano. Profili në Facebook.

Julio Cesar Cano, krijuesi i inspektorit Bartolomé Monfort, dilni nga tuajat i pestë rast i titulluar Edhe vdekja gënjen. Seriali i vendosur në Castellón vazhdon më pas Vrasje në Plaza de la FarolaNesër, nëse Zoti dhe djalli duanDo te doja te ishe ketu y lule të ngordhura. Këtë herë komploti sillet rreth pasojave të rrëfimi i një zjarrvënësi dhe ribashkimin e tre miqve të fëmijërisë.

Lindur në 1965, në Capellades (Barcelona), Julio César Cano filloi të shkruajë pasi punoi si muzikant dhe menaxher të grupeve dhe nuk ka bërë më shumë sesa sukseset zinxhir. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë që më ke dhënë kjo intervistë.

Julio César Cano - Intervistë

 • AKTUALI I LITERATURS: Sapo keni nxjerrë një roman të ri, Edhe vdekja gënjen. Çfarë na thoni në të?

JULIO CÉSAR CANO: Në këtë kësti i pestë nga seriali i Inspektorit Monfort, përpiqem ta vendos veten në vend të personazheve që janë bllokuar në mes të rrugës midis fëmijërisë dhe rritjes. Romani merret me fuqinë e dëmshme që gënjeshtra ka mbi njerëzit, për atë lloj magjepsjeje që e shtyn një zjarrvënës të ndezë flakën e fatkeqësisë, të profesionit të panjohur të një teatosesthetisti, i cili është i përkushtuar në veshjen e kufomave në mënyrë që të afërmit e tyre t'i heqin ata pothuajse siç ishin në jetë, dhe të pelegrinazhit paraardhës të një populli që t'i lutet Zotit për shëndet, paqe dhe shi.

 • AL: A mund të ktheheni në kujtesën e librit të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

KPK: Nuk e mbaj mend, është e komplikuar, por sigurisht që do të ishte diçka me temë për fëmijë ose të rinj. Kam lexuar komike dhe komike, i kam dashur. As historinë e parë që kam shkruar nuk e mbaj mend. Ishte me siguri një hartimi i gjerë për shkollën.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

JCC: Më kujtohet që ishin tronditëse Romanet e Jules Verne. 20.000 liga të udhëtimeve nënujore o Udhëtim në Qendrën e Tokës. Për cilësimet në vendet e largëta të botës që më pas i kërkova në një hartë për ta vendosur veten duke lexuar.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

JCC: Lista do të ishte e pafund, por unë do të citoj Julio Verne, Jane Austin, Agatha Christie, Arthur Conan Doyle, Mary Shelley ... Dhe disa bashkëkohës: Ian Rankin, Jussi Adler-Olsen, Charlotte lidhje, Peter Maj, Manuel Vázquez Montalban ...

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

JCC: Unë gjithmonë isha i hipnotizuar nga karakteri i Sherlock Holmes.

 • AL: Ndonjë zakon të veçantë kur shkruani apo lexoni?

KPK: Unë nuk jam maniak në atë drejtim. Një ekran i mirë kompjuteri ose një fletore e përshtatshme, për presbiopinë më shumë se gjithçka. Paqe e mendjes, pak muzikë, pak tjetër.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

KPK: Në shtëpi, në çdo kohë, Nuk ka problem.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

KPK: Literatura e mirë, pa marrë parasysh gjininë. Më pëlqen të lexoj në përgjithësi.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

KPK: Për momentin kam lexuar Efekti Marcus, nga seria e Departamentit Q, nga Jussi Adler-Olsen. Unë jam duke përgatitur shënimet e para të kësti i gjashtë i inspektorit Monfort.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

KPK: Shkrimi është një akt besimi dhe botimi në një botues të mirë është pothuajse një mrekulli. Për fat të mirë llexuesit po bëhen gjithnjë e më të mirë, dhe kjo është një shenjë e mirë. Ne do të shohim se çfarë mbetet pas kohërave që po jetojmë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

JCC: Më pëlqen të fantazoj se asaj që po ndodh do t'i shërbejë le të jemi njerëz më të mirë, më mbështetës dhe i sjellshëm. Por nuk është plotësisht e qartë për mua. Kjo është dëshira ime në çdo rast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.