Juan de Mena

Citim nga Juan de Mena.

Citim nga Juan de Mena.

Juan de Mena (1411 - 1456) ishte një shkrimtar Spanjoll, i dalluar nga kërkimi i tij për një fjalor të lartë poetikisht në Castilian. Puna e tij më e njohur është Labirint përrtuna, në të tiparet e një lirike të kulturuar janë të dukshme, pak të ngurta dhe të pandryshueshme. Prandaj, stili i tij i jep përparësi një përmbajtjeje sublime në dëm të një shprehjeje më të zakonshme dhe aktuale.

Megjithëse vepra e tij është hartuar nga shumica e studiuesve si pjesë e periudhës para Rilindjes, metrika e saj tregon "mbingarkesën" tipike të barokut. Konkretisht - pavarësisht se shkon përpara për më shumë se njëqind vjet - poezia e Juan de Mena përshtatet në mënyrë të përsosur me karakteristikat e letërsisë së kulteranizëm

biografi

Ai lindi në Kordoba në 1411, ai ishte jetim në moshë të re. Sipas burimeve të tilla si shkrimtarët.org, "mungesa e dokumentacionit për prindërit e tij e bën njeriun të dyshojë se ai kishte një origjinë judeo-të konvertuar". Në 1434 ai u diplomua në Universitetin e Salamanca me gradën Master i Arteve. Në 1441, Mena udhëtoi për në Firence si pjesë e rezervave të Kardinalit de Torquemada.

Nga atje ai u transferua në Romë për të përfunduar trajnimin e tij humanist. Dy vjet më vonë ai u kthye në Castile për t'i shërbyer Juan II si sekretar i nekrologjive latine. Monarkut të lartpërmendur, Juan de Mena i kushtoi poezinë e tij më të famshme, Labirinti i Fortunës. Në 1444 ai u emërua kronist i mbretërisë, megjithëse disa historianë kundërshtojnë autorësinë e tij të kronikave të Gjon II.

Çështjet personale

Ka pak të dhëna të besueshme dhe një numër të madh pasigurish rreth jetës sentimentale dhe private të Juan de Mena. Midis këtyre "thashethemeve", besohet se gjatë rinisë së tij ai u martua me një grua të re nga një familje e mirë nga Kordoba. Sidoqoftë, emri i gruas nuk është përcaktuar as saktësisht dhe çifti nuk duket se ka lindur asnjë pasardhës.

Nga ana tjetër, Marina de Sotomayor është një tjetër nga femrat fisnike të lidhura me poetin kordovan. Por historianët kurrë nuk kanë qenë unanim në përcaktimin nëse ishte në rolin e gruas (së dytë) apo të dashurit. Nuk ka gjithashtu të dhëna zyrtare të fëmijëve të njohur nga Juan de Mena.

Një poet i fiksuar pas veprës së tij dhe i lidhur me aristokracinë

Juan de Mena u përshkrua nga intelektualë të shquar të kohës së tij - mes tyre Alonso de Cartagena dhe Juan de Lucerna - si një njeri i fiksuar me poezi. Në një masë të tillë, saqë shumë herë ai e la pas dore shëndetin e tij për këtë. Po kështu, ai zhvilloi një miqësi të ngushtë dhe ndau shijet letrare me personalitete të tilla si varlvaro de Luna dhe Íñigo López de Mendoza, Markezi i Santillana.

Pikërisht rreth figurës së këtij aristokrati të fundit Shkroi Juan de Mena Të pesëdhjetat. Poemshtë një poezi shumë e përhapur nga botimi i saj (1499), i njohur edhe si Kurorëzimi i Markezit të Santillanës. Në të vërtetë, baza e kësaj vepre ishte shkruar në prozë, Koment për Kurorëzimin (1438).

Poezia e Juan de Mena

Coplas kundër shtatë mëkateve vdekjeprurëse o Arsyetimi me vdekjen ishte poezia e fundit e shkruar nga ai. Puna u përfundua pas vdekjes, pasi Juan de Mena nuk mund ta përfundonte atë para vdekjes së tij në Torrelaguna (Castilla), në 1456. Megjithatë, Deri në operën e tij të fundit, poeti spanjoll mbajti një qëndrueshmëri mjaft të fortë stili, në përputhje me poezitë e tij paraardhëse.

Karakteristikat dhe stili

 • Metër dymbëdhjetë rrokësh, me mungesë të ritmit, me pak fleksibilitet dhe thekse monotone çdo dy rrokje të patheksuara.
 • Poetika në artin e lartë me terminologji të sofistikuar. Përveç kësaj, disa nga shkrimet e tij paraqesin vargje me tetë rrokje me kompleksitet të ngjashëm.
 • Kulturizmat dhe neologjizmat përmes fjalëve të sjella drejtpërdrejt nga latinishtja (pa modifikime).
 • Përdorimi i shpeshtë i hiperbatonit, si dhe i foljeve në pjesoren e tashme dhe në paskajoren.
 • Përdorimi i arkaizmave për t'iu përshtatur metrikës.
 • Retorika qëllimisht barok - e mbingarkuar - me amplifikime: perifrazë (devijime ose shmangie), epanalepsis, teprica (anaforë), chiazma, dublikata ose polipoton, ndër të tjera.

Labirint de Fortuna o Treqind

Ajo është e përbërë nga 297 dyvargësh në artin kryesor. Sipas Ruizës et al. (2004), kjo vepër “konsiderohet si një nga shembujt më të suksesshëm të tendencës alegorike-danteske i lindur në letërsinë spanjolle të shekullit XV, Labirinti i Fortuna dallohet për përdorimin e artit madhështor, ritmit të tij të zërit dhe gjuhës elokuente dhe të hollësishme ”.

Përveç simbolikës së tij, rëndësia e tekstit qëndron në përshkrimin pasionant të ngjarjeve historike që kërkojnë të tërheqin patriotizmin iberik. Prandaj, qëllimi i poetit spanjoll për të gjeneruar një ndjenjë të unitetit kombëtar të përfaqësuar nga mbreti Juan II është shumë i prekshëm.

Kiaroskuro

Labirint i fatit.

Labirint i fatit.

Librin mund ta blini këtu: Labirint i fatit

Kjo vepër demonstron maninë e poetit kordovan për përgatitjen e një letërsie të rafinuar. Dallohet nga përdorimi i përzier i strofave të artit kryesor (dymbëdhjetë rrokje) dhe artit të vogël (oktosilabë). Në mënyrë të barabartë, Në përmbajtjen e tij, nocionet e konceptizmit janë të dukshme brenda një konteksti vërtet të errët dhe lirik.

Proza e Juan de Mena

Si me veprën e tij poetike, Juan de Mena përdori një leksik latinizues në prozën e tij. Për këtë arsye, mënyra e tij e të shkruarit u aludua vazhdimisht nga humanistët e Rilindjes Hernán Núñez dhe El Brocense. Përveç sa më sipër Kurorëzimi i Markezit të Santillanës, shkrimtari spanjoll bëri një përshtatje të Iliada, me titull Romancë Homeri (1442).

Po kështu, kushtuar Mbretit Gjon II, Romancë Homeri u vlerësua shumë dhe ishte i suksesshëm gjatë shekullit të XNUMX-të, sepse përfaqësonte një version të sintetizuar të Iliada origjinale. Po kështu, historianë dhe akademikë nga epoka të ndryshme kanë rënë dakord të vlerësojnë përgatitjen e prologut të këtij libri për konceptimin e tij të jashtëzakonshëm artistik.

Prozë tjetër e rëndësishme nga Juan de Mena

Në 1445 ai shkroi Traktat mbi titullin e Dukës, një tekst relativisht i shkurtër me karakter zyrtar dhe kalorësiak. Juan de Mena e shkroi këtë dokument për nder të fisnikut Juan de Guzmán, pasi u shpall Duka i Medonia Sidonia nga mbreti Juan II. Së fundi, Kujtesa e disa prejardhjeve antike (1448) është vepra e fundit e njohur prozë e intelektualit spanjoll.

Kjo e fundit është një tekst që lidhet me trungun e vërtetë të familjes (me emblemat përkatëse) të Gjonit II. Me tutje, Juan de Mena përgatiti parathënien e librit të varlvaro de Luna, Libër i grave të qarta dhe të virtytshme. Atje, ai vlerëson mikun dhe mbrojtësin e tij për mbrojtësen e tij të guximshme të atyre grave që ishin bërë objekt komentesh fyese në botime të ndryshme të kohës.

Poezi nga Juan de Mena

krahasim

(CVIII)

"Fineshtë mirë si kur bën ndonjë keqbërës,

në kohën kur ata gëzojnë një drejtësi tjetër,

frika nga pikëllimi e bën atë kobdikë

prej atëherë e tutje për të jetuar më mirë,

por meqenëse frika ka kaluar pranë tij,

kthehu tek veset e tij si i pari,

kështu më shtynë të dëshpërohem

dëshirat që duan të vdes i dashuri ”.

Këndo për Macias

(CVI)

"Dashuritë më dhanë një kurorë dashurie

sepse emri im për më shumë gojë.

Pra nuk ishte e keqja ime më e keqe

kur ata më japin kënaqësi nga dhimbjet e tyre.

Gabimet e ëmbla pushtojnë trurin,

por ato nuk zgjasin përgjithmonë sa më shpejt që të duan;

Epo, ata më bënë të ndihem keq që ti rritesh,

di ta dashurosh dashurinë, të dashuruar ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.