Juan Torres Zalba. Intervistë me autorin e Senatorit të Parë të Romës

Fotografia: Juan Torres Zalba, faqja në Facebook.

Juan Torres Zalba është nga Pamplona dhe punon si abogado, por në kohën e lirë i përkushtohet letërsisë së zhanrit historik. Pas postimit Pompelo. Ëndrra e Abisunhar, i prezantuar vitin e kaluar Senatori i parë nga Roma. Faleminderit shumë për kohën dhe mirësinë tuaj kushtuar kësaj intervistë, ku flet për të dhe disa tema të tjera. 

 • AKTUALE E LITERATURËS: Romani juaj i fundit titullohet Senatori i parë nga RomaMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

JUAN TORRES ZALBA: Romani rrëfen ngjarjet që ndodhën në Romën republikane midis viteve 152 dhe 146 para Krishtit, kohë në të cilën ndodhi një ngjarje me rëndësi të madhe, Lufta e Tretë Punike dhe kapja dhe shkatërrimi përfundimtar i Kartagjenës. 

Kjo është filli kryesor i veprës, përmes së cilës do të mund të njohim nga afër figurat e mëdha historike të momentit (Scipio Emiliano, një Kato i vjetër, Cornelia, e cila është nëna e vëllezërve Graco, etj.) betejat më të rëndësishme, fushatat në Afrikë dhe Hispani, çështjet politike të Romës dhe Kartagjenës, festat, zakonet, jeta e përditshme dhe shumë më tepër në tetëqind faqet e tij. 

Pas romanit të parë, i cili lidhej me themelin romak të qytetit tim, Pamplona, ​​doja të përballesha me një rrëfim më të madh, më ambicioz, Historinë me shkronja të mëdha, dhe këtë herë të Republikës së Romës isha i apasionuar pas personazheve të saj. , të gjitha të klasit të parë, epika dhe dimensioni i tij politik, një prelud i revolucionit të vëllezërve Graco. Dhe kështu, pak nga pak, lindi ideja e romanit, e cila më pëlqeu gjithnjë e më shumë me kalimin e dokumentacionit. Vlen vetëm sulmi përfundimtar i Kartagjenës nga trupat romake dhe mënyra se si arrihet kjo situatë politike. Ishte një qytet i madh me një sistem muresh frikësues dhe një popullsi të madhe gati për çdo gjë. Por romakët hynë. Ajo që ndodhi atje duhej të ishte e tmerrshme. 

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

JTZ: E vërteta është se nuk mbaj mend se cili ishte libri i parë që lexova. Unë do të thoja një nga Pesë. Motra ime i kishte të gjitha dhe unë i doja. 

Pak më i vjetër, jo shumë, kam një dashuri të veçantë për një të titulluar Kodra e Edetës, një roman për fëmijë për Luftën e Dytë Punike. Mund të ketë shënuar tek unë diçka, një dëshirë apo një pasion për Historinë dhe për të jetuar Historinë. 

Megjithatë, unë e mbaj mend shumë mirë (dhe babai im e mban) historinë e parë që shkrova. Ishte një imitim i rrëfimeve të “The Five”, shumë i shkurtër, por i shkruar me iniciativën time. Dhe e vërteta është se kur e lexova sot më duket se nuk është aspak keq (tha me buzëqeshje). 

 • AL: Dhe ai kryeshkrimtari? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

JTZ: Më pëlqejnë shumë romanet e fuqishme, dhe jo në mënyrë figurative, por për shkak të vëllimit të tyre. Më pëlqen Posteguillo, sigurisht, por veçanërisht Colleen Mccullough, e cila është e egër. Romanet e tij nga Roma e lashtë janë mbresëlënëse. Krijimi, nga Gore Vidal, la gjurmë edhe tek unë. 

Dhe nëse e lëmë romanin historik, unë jam i apasionuar pas Zotit të unazave. Është nga të paktat vepra që kam lexuar më shumë se një herë (nuk jam lexues i përsëritur). 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

JTZ: Do të kisha dashur të takoja shumë dhe t'i shihja duke ecur nëpër Romë, si Cato, Scipio Emiliano, Cornelia, Appius Claudio Pulcro, Tiberius dhe Gaius Sempronius Graco, Sertorio, Pompei i Madh ... dhe jam me fat që kam tashmë i krijuar ato. Më mungojnë të tjerat, por herë pas here.  

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

JTZ: E vërteta është, jo. Kam menduar për këtë pyetje për një kohë, por shoh që nuk kam hobi apo zakone. Shkruaj kur dhe si mundem (më shumë natën se ditën), por pa asgjë të veçantë për të thënë përtej faktit se kam nevojë për shumë heshtje. Në shtëpinë time tashmë janë porositur që kur shkruaj është më mirë të mos më shikojnë (e ekzagjeroj pak). 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

JTZ: Uau, unë tashmë i jam përgjigjur kësaj. Koha ime e preferuar është nata (jam shumë buf) dhe sa i përket vendit, herë e ndërroj, herë në dhomën time të gjumit, të tjera në tavolinën e kuzhinës, të tjera në një dhomë që shërben si zyrë ... sipas për mua jep dhe si ndihem më rehat. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

JTZ: Zhanri që më pëlqen shumë është romani historik. Jashtë më tërheq edhe zhanri i fantazisë, por siç thonë dhia e tërheq malin. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

JTZ: Tani për tani jam zhytur në vazhdimin e Senatorit të Parë të Romës. Të lexoj për kënaqësinë e leximit Nuk kam kohë tani. Puna ime tashmë kërkon shumë përkushtim dhe hapësira që kam është të shkruaj. Në verë bëra një pushim me El Conquistador, nga José Luis Corral.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit?

JTZ: Besoj se nuk është shkruar dhe botuar aq sa ka qenë ndonjëherë, si në letër, ashtu edhe në format dixhital. Është e vërtetë që për autorët fillestar aksesi në një botues është vërtet i ndërlikuar, si dhe shitja, pasi konkurrenca dhe cilësia janë shumë të larta. Në rastin tim, jam jashtëzakonisht me fat që kam një shtëpi botuese që kujdeset shumë për mua (Sfera e librave). Unë shoh gjithashtu që ka shumë bloge letrare (si ky), grupe leximi, grupe në rrjetet sociale me mijëra anëtarë etj., të cilat përveçse japin shikueshmëri shumë të mirëpritur, tregojnë se interesi për ta lexuar është i plotë. vlimi. 

Një tjetër gjë është dëmi që bën pirateria, e cila duket se është e shfrenuar. Përpjekja që bëhet për të krijuar një roman apo ndonjë vepër letrare është e madhe dhe është shumë zhgënjyese të shohësh se si qarkullojnë librat pirate. 

Për pjesën tjetër, kohët e fundit kemi parë se si botues të mëdhenj firmosin autorë, gjë që tregon se bota botuese po lëviz, se është shumë e gjallë. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

JTZ: Në rastin tim nuk më ka munguar puna (përkundrazi) dhe as eksperienca të dhimbshme, ndaj mendoj se nuk kam pse të ankohem. Megjithatë, është e vërtetë që, si gjithë të tjerët, kam një dëshirë të madhe të rikuperoj jetën e mëparshme, gëzimin e saj, të argëtohem, të udhëtoj ose të jem pa frikë me familjen dhe miqtë. Gjithsesi, nuk mendoj se do të marr ndonjë gjë pozitive për historitë e ardhshme. Ka qenë një kohë e gjatë dhe e vështirë që më së miri është lënë pas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)