Juan Francisco Ferrándiz. Intervistë me autorin e Procesit të Ujit

Fotografia: Juan Francisco Ferrándiz, profili në Twitter.

Juan Francisco Ferrandiz Është autor i një romani historik me tituj si p.sh Orët e errëta, Flaka e mençurisë ose Toka e mallkuarMe Në mars të këtij viti ai lançoi të fundit, Gjykimi i ujit. E vlerësoj shumë kohën dhe mirësinë për të më dhënë këtë intervistë, ku ai flet për të dhe shumë tema të tjera.

Juan Francisco Ferrándiz. Intervistë

 • AKTUALE E LITERATURËS: Romani juaj i fundit titullohet Gjykimi i ujitMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

JUAN FRANCISCO FERRANDIZ: El gjykimi i ujit llogari jeta e një fermeri të shekullit të XNUMX-të me të cilën do të njohim një pjesë të pabotuar, por themelore të historisë sonë. Mes aventurave dhe sekreteve do t'i afrohemi një zbulimi të mahnitshëm: një drejtësi e re për të dobëtit dhe të embrioni i të drejtave të njeriutMe Shtë një fakt historik pak i njohur që ndryshoi botën.

Edhe pse këto fakte ishin studiuar në diplomën juridike, ishte duke lexuar një artikull mbi të Drejtat e Njeriut kur ndjeva potencialin e saj. Kështu filloi gjithçka.  

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar? 

JFF: E mbaj mend mirë romanin tim të parë, ishte Sandokannga Emilio SalgariMe Isha ende fëmijë dhe e mora librin nga biblioteka komunale e qytetit tim, Cocentaina. Historia më kapi i tëri (Ishte ai ngërdheshja e parë e lexuesit), por kur arrijmë në vëllimin e tretë del se ishte huazuar. Shkoja pothuajse çdo ditë për të parë nëse ata e kishin kthyer tashmë, por jo. Një ditë, bibliotekari, duke parë zhgënjimin tim, më sugjeroi të lexoja një libër tjetër ndërsa isha duke pritur. Pastaj ai rekomandoi një tjetër dhe një tjetër ... Që atëherë nuk kam pushuar së lexuari edhe pse vazhdoj të pres që të kthehet pjesa e tretë e Sandokanit. 

 • AL: Dhe ai kryeshkrimtari? 

JFF: Kjo pyetje më bëhet shpesh dhe e kam të vështirë të përgjigjem. Në fakt Unë nuk kam një autor kryesorEpo, ajo për të cilën jam i apasionuar janë historitë që ne mund të krijojmë. Kufijtë e imagjinatës sonë. 

nga Tolkien te Reverte, Pardo Bazán, Vázquez Figueroa, Asimov, Dumas, Umberto Eco, Conrad, Ursula K. Le Guin... Siç mund ta shihni është një shkrirje epokash dhe stileshEpo, kështu më pëlqen të eksploroj botën letrare, pa etiketa, duke kaluar nëpër zhanre dhe autorë të ndryshëm. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

JFF: Sigurisht që të Uilliam i Baskerville de Emri i trëndafilit. Ai përfaqëson si askush tjetër arketipin e mentorit; njeriu i mençur që drejton dhe orienton (jo vetëm personazhet e tjerë, por edhe lexuesin). Ai është tipi i personazhit që më magjeps më shumë për shkak të aftësisë për të pasuruar historinë. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

JFF: Meqenëse kam bërë një kurs të daktilografisë si fëmijë Më pëlqente të shkruaja shumë më tepër sesa të shkruaja me dorëPrandaj shkruaj gjithmonë me kompjuter. Ndoshta e vetmja mani është që kur shkruaj romane më pëlqen kjo teksti në ekran është i ngjashëm me tekstin e publikuar, domethënë me dhëmbëzimet, kufijtë, pikat e gjata për dialogët, fontin, hapësirat, etj. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

JFF: Am buf dhe nëse mundem preferoj të shkruaj natën. Unë kam këndin tim në një papafingo nga shtëpia dhe zakonisht ruajnë zakonin dhe vendin e punës. Por nga përvoja ime do t'ju them se nëse ka frymëzim mund të shkruani në një garazh të zymtë dhe të ulur në një karrige plastike. Nga ana tjetër, nëse nuk ka një ose jeni të bllokuar, ju mund të jeni tashmë në një fole përrallore të shqiponjave në malet zvicerane; nuk del asnjë letër. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

JFF: Meqenëse ajo që më intereson janë historitë, më pëlqen që ato të ndodhin periudha të ndryshme dhe në mënyra të ndryshme (qoftë në një kështjellë mesjetare, në Madridin e sotëm apo në hapësirë). Motori i jetës sime është kurioziteti dhe nëse autori është në gjendje ta zgjojë atë tek unë, udhëtimi, kudo që të jetë, do të jetë i këndshëm. 

Gjithashtu, si çdo shkrimtar, ju duhet të ndani kohën e leximit për të dokumentuar veten, me ese, artikuj, etj. Ndonjëherë bëhet një punë emocionuese detektive. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

JFF: Sapo mbarova një roman fantastiko-shkencor Gjetja, KarrocierDamon dhe e kam filluar me shumë entuziazëm Tregtari i librit de Louis clogMe Siç mund ta shihni, ndryshimet gjinore janë marramendëse. Unë gjithashtu kam një shumë interesante provë rreth artit mesjetar me titull Imazhe të magjepsura nga Alejandro García Avilés, një zbulim i vërtetë për të kuptuar një nga obsesionet e mia: ushtroni mendjen që të jeni në gjendje të perceptoni botën siç do ta bënte një njeri mesjetar. 

Sa për historitë që më gumëzhinin në kokë, mjegullat ende nuk janë pastruar dhe Nuk mund të parashikoj asgjë për romanin tim të ardhshëm. Shpresoj se mund t'ju them së shpejti.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit?

JFF: Pa dyshim që jemi plotësisht procesi i transformimit dhe zhvendosja e paradigmës. Përveç librit dixhital, kanë mbërritur forma të tjera të kohës së lirë që ndajnë të njëjtin vend si leximi, e kam fjalën për rrjetet sociale dhe platformat e transmetimit. 

Reagimi i botuesve ka qenë rritja e ofertës letrare dhe çdo muaj dalin qindra botime të reja, shumë me tirazh të vogël për të shmangur humbjet. Kjo do të thotë më shumë autorë kanë mundësi të botojnë, por rrugëtimi i librit është shumë i shkurtër, vetëm disa javë ose disa muaj, dhe rezultati është shpesh i dobët.

Nga ana tjetër, mënyra për t'iu afruar lexuesit nuk është më shumë libri i ekspozuar në librari, por ekspozimi i autorit në rrjete. Mendoj se suksesi përqendrohet tek autorët me prezencën më të madhe mediatike.

E gjithë kjo nuk është as më mirë as më keq, është një ndryshim. Historia është plot me ndryshime, në një shkallë të vogël ose të madhe, të cilat përfaqësojnë një krizë për disa dhe një mundësi për të tjerët. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

JFF: Unë vuaja si të gjithë të tjerët atë ndjenjën e ndjenjës se realiteti po ikte dhe një tjetër po imponohej. Mbaj mend që në fillim më tha “kjo nuk do të ndodhë” ose “nuk do të arrijmë”, dhe më pas do të ndodhte. Mbyllja, rrugët e zbrazëta, numri i të vdekurve… Kur mendoni për këtë, është e fortë.

Unë e interpretoj atë që ndodhi si një drama historike jetoi në vetën e parë, por e pranoj që më ka mbetur një ndjenjë e zymtë. Nuk e di nëse do të përfitojmë nga thirrja e zgjimit të këtij planeti për të ndryshuar. Sot është në modë të gjykojmë të shkuarën me shkallën tonë aktuale të vlerave dhe me shumë arrogancë. pyes veten, Si do të na gjykojnë në të ardhmen? 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.