Josefina Manresa, gruaja e Miguel Hernández

josefina-manresa

Josefina Manresa Marhuenda, ajo që ishte gruaja e poetit Miguel Hernandez, vdiq në Elche (Alicante) më 18 shkurt 1987, në moshën 71 vjeç për shkak të kancerit të gjirit. Josefina ishte gruaja që frymëzoi librin me poezi të Miguel Hernández Rrufeja që nuk ndalet kurrë, për mendimin tim dhe për shumë, një nga librat më të mirë për poezinë spanjolle. Përveç kësaj, ajo gjithashtu frymëzoi poezi të tjera dashurie po aq të bukura.

Josefina pas vdekjes tragjike të Miguel Hernandez në 1942 vëzhgoi për përhapjen e punës së burrit të saj. Sidoqoftë, shumë nuk dinë informacione për jetën e kësaj zonje që jetoi në luftë dhe kaq vite më vonë, ajo vuante nga uria dhe e donte poetin derisa u mor nga sëmundja. Kur ishte në burg, gruaja e tij Josefina Manresa i dërgoi një letër në të cilën ai përmendte se kishin vetëm bukë dhe qepë për të ngrënë, një situatë që frymëzoi poetin dhe ai krijoi Nana qepë, ninullat më të trishtuara në letërsinë spanjolle.

Dy muaj e gjysmë pas vdekjes së djalit tjetër, Manolillo lindi. Josefina i dërgoi një foto të djalit të vogël që sapo kishte lindur dhe babai komentoi në një letër: «Nuk kalon asnjë moment pa e shikuar dhe qeshur, pa marrë parasysh sa serioze jam, duke parë atë të qeshur të bukur që del përpara perdeve dhe në majë të katalacës në të cilën ai është ulur. Ajo e qeshura e saj është shoqëria ime më e mirë këtu dhe sa më shumë që e shikoj aq më shumë shoh se i ngjan tuajën. Dhe sytë, dhe vetullat dhe tërë fytyra. Ky djali ynë, për të cilin nuk duhet të humbni zemrën dhe besimin në këtë jetë, është më i juaji se i imi. Tjetri ishte më i imi ... »

Vështirësitë që ajo përjetoi ndërsa ai u burgos frymëzoi poezinë e Nana qepë. Ajo e informoi atë për situatën e saj tragjike dhe Miguelin, shumë i prekur nga lajmi, dhe Miguel tha sa vijon: «Këto ditë kam kaluar duke menduar për gjendjen tuaj, çdo ditë më e vështirë. Era e qepës që ju hani më arrin këtu, dhe fëmija im do të zemërohet të thithë dhe të marrë lëng qepësh në vend të qumështit. Për ta ngushëlluar, unë po ju dërgoj ato kubete që kam shkruar për të, pasi këtu nuk ka asnjë detyrë tjetër për mua përveçse t'ju shkruaj ose të dëshpëroheni ... ».

Qepa është acar
i mbyllur dhe i varfër.
Acar i ditëve tuaja
dhe të netëve të mia.
Uria dhe qepa,
akulli i zi dhe acari
i madh dhe i rrumbullakët.

Në djepin e urisë
fëmija im ishte.
Me gjak qepësh
i ushqyer me gji.
Por gjaku juaj
i mbuluar me sheqer,
qepë dhe uri.

Një grua brune
zgjidhet në hënë
fije pas fije derdhet
mbi krevat fëmijësh.
Qesh, fëmijë
që unë të sjell hënën
kur është e nevojshme.

Lark i shtëpisë sime,
qesh shumë
Laughshtë e qeshura jote në sytë e tu
drita e botës.
Qesh shumë
që shpirti im të të dëgjojë
mundi hapësirën.

E qeshura jote më çliron
me jep krahe.
Vetmitë më marrin,
burgu me merr me vete.
Goja që fluturon,
zemër që në buzët e tua
shkëlqen.

E qeshura jote është shpata
më fitimtar,
fitues i luleve
dhe larqet
Rival i diellit.
E ardhmja e kockave të mia
dhe të dashurisë sime.

Mishi që përplaset
qepallë e papritur,
duke jetuar si kurrë më parë
me ngjyra
Sa karkalec
fluturon, përplaset,
nga trupi juaj!

Unë u zgjova si fëmijë:
kurrë mos u zgjo.
Të trishtuar kam gojën time:
gjithnjë qesh.
Gjithmonë në krevat fëmijësh,
duke mbrojtur të qeshurat
stilolaps me stilolaps.

Të jesh kaq lart,
kaq e perhapur,
se mishi juaj është parajsa
i porsalindur.
Po të mundesha
kthehu në origjinë
të karrierës tuaj!

Në muajin e tetë qesh
me pesë lule portokalli.
Me pesë të vegjël
egërsi.
Me pesë dhëmbë
si pesë jasemini
adoleshentë.

Puthje kufirin
do te jete neser,
kur në dhëmbë
ndjejnë një armë.
Ndjeni një zjarr
drejtoj dhëmbët
duke kërkuar qendrën.

Fluturoni fëmijë në dyshe
hëna e gjoksit:
ai, i trishtuar nga qepa,
ti e kenaqur
Mos u copëtoni.
Ju nuk e dini se çfarë ndodh ose
cfare ndodh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.