Jose Marti

Fraza nga José Martí.

Fraza nga José Martí.

José Martí ishte një nga intelektualët më të shquar të emancipimit amerikan. Lindur në Havanë më 28 janar 1853, ai u bë një nga bastionet kryesore të pavarësisë Kubane. Shumë historianë madje e konsiderojnë atë trashëgimtar të luftës anti-imperialiste të përfaqësuar në atë kohë nga Simón Bolívar.

Por përtej jetës së tij politike - një aspekt që zakonisht merr gjithë vëmendjen rreth emrit të tij - ai ishte një shkrimtar famëkeq. Veçanërisht, Martí spikati në përpunimin e eseve dhe poezive. Gjë që e lejoi atë të thellonte mendimin e tij politik pa lënë pas dore eksplorimin e territoreve të bukurisë njerëzore.

biografi

Vitet e para

Megjithëse ai lindi nën diellin e Karaibeve, Ai jetoi fëmijërinë e tij në Valencia, Spanjë, qyteti nga ishte me të vërtetë babai i tij, Mariano Martí. Në moshën 13 vjeç ai u kthye në Kubë, ku do të përfundonte studimet e shkollës së mesme. Atje ai do të kishte qasjet e tij të para zyrtare në art, pas regjistrimit në Shkollën Profesionale të Pikturës dhe Skulpturës në Havana.

Gjatë kësaj faze ai përjetoi grindjen e tij të parë me autoritetet në pushtet në ishull. Konkretisht, Ai u akuzua për tradhti pas zbulimit të një letre të shkruar nga ai, përmbajtja e së cilës etiketonte dy shokë studentë "apostatë" për t’u regjistruar në ushtrinë anti-pavarësi. Për këtë, ai u dënua me gjashtë vjet burg. Por falë përpjekjeve të prindërve të tij, ai u dëbua në Spanjë.

Ndërtimi i legjendës

Në Spanjë ai ndoqi studimet universitare në Madrid dhe Zaragoza. Në Alma Mater të kryeqytetit Aragonese ai fitoi diploma në të Drejtën Civile, Filozofi dhe Letra. Në atë kohë José i ri hyri në botën e gazetarisë si një bashkëpunëtor në Diario de Avisos de Zaragoza.

Ky medium ishte një botim me një pozicion republikan, i cili ishte qasja e tij e parë zyrtare në këtë linjë të mendimit politik. Që atëherë ai u bë një "njeri i botës" ... Ai udhëtoi nga Parisi në New YorkAi jetoi një periudhë të parë në Meksikë dhe kaloi disa muaj në Guatemalë.

Një mall, një arsye për jetën

Me çdo udhëtim, Martí zgjeronte perspektivën e tij në realitetet e tjera. Po kështu, ai jetoi dashuri të forta, disa prej të cilave janë pasqyruar në veprën e tij letrare. Sidoqoftë, idea e çlirimit të vendit të tij nga zgjedha spanjolle tashmë ishte kristalizuar në mendjen e tij.

Dëbohet përsëri

Në 1878 Tashmë i martuar dhe me një djalë, José Martí u kthye në Kubë me qëllimin e vendosur për të detyruar pavarësinë e vendit. Për këtë qëllim, ai themeloi Klubin Qendror Revolucionar Kuban dhe një vit më vonë u shpalos e ashtuquajtura "luftë e vogël". Kjo kryengritje e shkurtër e armatosur ishte përpjekja e dytë e pavarësisë kundër kurorës Spanjolle.

Revolta u kontrollua shpejt. Martí u kap dhe u dërgua edhe një herë në internim (në New York). Por nuk kishte kthim mbrapa. As fakti i takimit me gruan dhe djalin e tij në qytetin amerikan nuk e tërhoqi atë nga qëllimi i tij i shumëpritur: pavarësia e Kubës. Një qëllim që përfundoi duke i kushtuar atij jetën dhe, prandaj, ai kurrë nuk e pa atë të realizuar.

Nje i famshem

Gjatë viteve 1880, José Martí fitoi famë të konsiderueshme në pjesën më të madhe të Amerikës Latine. Një rrethanë që rrjedh nga pjekuria e tij si eseist. Sigurisht, botimet e tij në gazeta dhe revista prestigjioze të Amerika Latine ata kishin një peshë të madhe. Përveç, sigurisht, nga pjesëmarrja e tij në aktivitetet pro-pavarësisë në një nga kolonitë e fundit spanjolle përtej detit.

Vargje falas.

Vargje falas.

Librin mund ta blini këtu: Vargje falas

Për një periudhë të shkurtër ai ishte në Caracas, Venezuelë. Plani i tij ishte të koordinonte nga deti jugor i Karaibeve, një seri e tërë komplotesh për të përmbysur kolonialistët që mbetën të vendosur në Kubë. Sidoqoftë, ai u detyrua të kthehej në Mollën e Madhe pasi Presidenti Antonio Guzmán Blanco e dëboi atë nga vendi për një ese të tij botuar në Revista Venezuela.

Vepra letrare e José Martí

Pavarësisht nxitimit politik që shënoi jetën e tij, José Martí gjithmonë gjente kohë për të shkruar. Përveç eseve, vepra e tij përfshin poezi, tregime të shkurtra, teatër dhe madje edhe një roman. Të parët janë më të njohurit, pasi shumë prej tyre në izmat e shkaktuar të vërtetë kur u botuan për shkak të stilit të përbërjes së shkruar.

Tonë Amerikë

Një nga botimet më të famshme të José Martí është Amerika jonë. Ky titull u shfaq gjatë janarit 1891 në Revista Illustrated New York dhe në Gazeta e Partisë Liberale të Meksikës. Ky tekst përfaqëson modelin e asaj që është një "ese moderniste".

Me fjalë të tjera, stili i Amerika jonë është bashkimi perfekt i reflektimeve të thella ekzistencialiste ("Tokësor", por jo shpirtëror, në kuptimin "klasik" të këtij termi). Në ndërthurje me një prozë sa të hollë aq edhe shpjeguese, e cila, larg nga “ëmbëlsimi” i përmbajtjes, i jep asaj një forcë dërrmuese.

Një trashëgimi me dy tehe

Amerika jonë në një masë të madhe përmbledh trupin e mendimeve "martinase" (qartë anti-imperialiste). Prandaj, ai vë në dyshim amerikanët për marrjen ekskluzive të së drejtës për ta quajtur veten "amerikanë". Në mënyrë të barabartë, mbron bashkimin e të gjitha vendeve të Amerikës Latine si mënyra e vetme për t'u marrë me atë që e konsideron si kërcënim të ri (SH.B.A.) për rajonin.

Në përputhje me rrethanat, Martí provoi të kishte një vizion mjaft të saktë, të aftë të parashikonte shumë nga ngjarjet që do të vinin. pasi kolonializmi spanjoll u kapërcye. Logjikisht, kjo doktrinë "anti-Yankee" është "rrëmbyer" nga shumë udhëheqës të së majtës së Amerikës Latine për të justifikuar qëndrueshmërinë e tyre në pushtet deri më sot.

Poezi nga José Martí

Po mendoja per ty, per floket e tua

Po mendoja per ty, per floket e tua
që bota hije do ta kishte zili,
dhe unë vendos një pikë të jetës time në to
dhe unë doja të ëndërroja se ti ishe e imja.

Unë eci tokën me sytë e mi
ngritur - oh, padurimi im! - në një lartësi të tillë
që në zemërim kryelartë ose skuqje të mjerueshme
krijesa njerëzore i ndezi.

Jetoni: -Dijeni si të vdisni; kështu më bën keq
kjo kërkim i pafat, kjo e mirë e ashpër,
dhe e gjithë Qenia në shpirtin tim pasqyrohet,
dhe duke kërkuar pa besim, e besimit unë vdes.

Kultivoni një trëndafil të bardhë

Kultivoni një trëndafil të bardhë
në qershor si janari
Për mikun e ndershëm
që më jep dorën e tij të çiltër.

Dhe për mizorin që më shqyen
zemra me te cilen jetoj,
Kultivimi i gjembave ose hithrave;
Unë rrit trëndafilin e bardhë.

Pararendës i Modernizmit

Antologji minimale.

Antologji minimale.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Ndërsa u bë «apostulli i pavarësisë» kubane, Martí jo vetëm që i dha vetes hapësirën e tij për të shkruar. Ai gjithashtu analizoi format stilistike dhe estetike më të përdorura në kohën e tij, veçanërisht në poezi. Në fakt - si një lloj metafora për mendimin e tij politik - ai mbrojti lirinë krijuese mbi metodologjinë klasike.

Paradoksi i padrejtë dhe i pashmangshëm ideologjik

Ndoshta, pozicionet e tij "anti-imperialiste" kanë qenë një lehtësues për ata "studiues" që kërkojnë të heqin domethënien e tij brenda modernizmit. dhe letërsisë në përgjithësi. Por në çdo rast, ato do të jenë gjithnjë deklarata subjektive dhe, deri diku, të padrejta. Sepse José Martí veproi heroikisht sipas nevojave historike të Kombit të tij.

Si mund t'i kontrollojë ata që e kanë përdorur mendimin e tij për të përfituar vetë? A veprojnë me të vërtetë në harmoni me politikanët që aq shumë proklamojnë idetë "Martiniane"? Pozicionet ideologjike anash, Ai nuk mund të hiqet nga vendi i tij mbizotërues në historinë e letërsisë moderne të Amerikës Latine..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.