José Calvo Poyato. Intervistë me autorin e La travesía final

Fotografi: José Calvo Poyato. (c) Pepe Travesía. Mirësjellje e Ingenio de Comunicaciones.

Jose Calvo Poyato ka një karrierë të gjatë si shkrimtar i veprave historike të njohura dhe si romancier, ndër titujt e të cilit janë Magjia e mbretit, Urime në Madrid, Bibla e Zezë, Zonja Dragon o .Ndrra e Hypatia, ndër të tjera. Faleminderit shumë për kohën që keni shpenzuar për këtë intervistë ku ai na tregon për romanin e tij të fundit, Udhëtimi i fundit, dhe për më shumë tema.

José Calvo Poyato - Intervistë

 • LAJME LITERATURE: Sapo keni nxjerrë në treg një roman të ri, Udhëtimi i fundit. Çfarë na thoni në të? 

Udhëtimi i fundit është, në një farë mënyre, a vazhdimi i rrugës së pafund, në të cilën ishte numëruar raundi i parë në botë nga Juan Sebastián Elcano. tani, marinari spanjoll, i lindur në Getaria, bëhet qendra e romanit në të cilin tregohet se çfarë i ndodhiPasi shkoi nëpër botë për herë të parë, sepse Elcano zhduket nga manualet e historisë dhe personazhi duket mjaft i rëndësishëm që ne të dimë se çfarë i ndodhi atij. Shtoji kësaj se ato vite pas raundit të parë bota ishte plot me ngjarje të mëdha në historinë tonë. 

 • AL: A mund të ktheheni në kujtesën e librit të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Libri i parë që lexova ishte një histori e kryqëzatave. Ishte një nga ata librat nga Editor Bruguera në të cilin teksti ishte i kombinuar me komiken. Komiku u lexua i pari. Ndonjëherë vetëm komik. Ne ishim fëmijë shtatë apo tetë vjeç. Mendoj se ata ma dhanë kur bëra bashkësinë e parë, nuk i kisha mbushur ende shtatë vjet.

Historia e parë që kam shkruar dhe që u bë një libër ishte një studim historik mbi krizën e shekullit XVII në qytetin tim: Kriza e shekullit të shtatëmbëdhjetë në Villa de Cabra. Ai fitoi një çmim dhe kjo është arsyeja pse u botua. Kanë kaluar disa vjet që nga ajo kohë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Mbaj mend që ata më bënë përshtypje, si adoleshent, librat e Martín VigilSi Jeta takohet. Gjithashtu ato të Maxence Van der Meersch, si Trupa dhe shpirtra! Si historian, mbaj mend që një verë lexova të gjitha Episodet Kombëtare të Galdós. Un isha i impresionuar. Unë mendoj se leximi ndikuar me vendosmëri Unë përfundova si historian dhe Isha i apasionuar pas romanit historik. Në atë kohë nuk më shkonte kurrë në mendje se një ditë do të isha unë që do t'i shkruaja. 

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Unë tashmë i jam referuar asaj që donte të mendonte Don Benito Pérez Galdós. Unë jam i apasionuar pas Kuvedo dhe të romancierëve të mëdhenj të shekullit XIX si Honoré Balzac ose Victor Hugo. Midis shkrimtarëve aktualë, të preferuarit e mi janë Jose Luis Corral, mjeshtër i vërtetë i romanit historik. Provat e Juan Eslava Galan dhe veprat e Don Antonio Domínguez Ortiz në Spanjën e Habsburgëve dhe shekullin e XNUMX-të.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Zonja Bovary. Më duket se ai është një nga personazhet më të tërhequr në letërsi të të gjitha kohërave. Nuk lihet pas Llazari, protagonist i Lazarillo de Tormesose Sancho Panza. Të dy më duken të shkëlqyera për referencat e tyre dhe ngjarjet e jetës. 

 • AL: Ndonjë zakon të veçantë kur shkruani apo lexoni?

Unë zakonisht izoloj veten mjaft e mirë, duke më lejuar të shkruaj në vendet ku ka njerëz të tjerë që bisedojnë. Kjo është arsyeja pse unë shpesh shkruaj ne kuzhine nga shtëpia ime, qendra e mbledhjes familjare. Kur bëj korrigjimin përfundimtar të një teksti për ta dorëzuar në shtyp, zakonisht izolohem dhe lexoj pa ndërprerje. Ndonjëherë unë shkruaj - Shkrimi është faza e fundit e procesit të shkrimit - për shumë javë dhe mund të ketë çekuilibra, ndryshime të ritmit, të cilat duhet të korrigjohen. Kështu që preferoj të jem vetëm dhe e izoluar.  

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Siç e kam theksuar tashmë, unë mund ta bëj kudo dhe tani Nuk kam momente të preferuara. Kishte raste kur ai preferonte të shkruante natën. Por me kalimin e kohës e kam konkluduar atë duhet të shkruhet kur dikush është i qetë, i lirshëm. Ndonjëherë dikush këmbëngul të shkruajë - Në kuptimin e të shkruarit - dhe idetë nuk rrjedhin. Në ato momente është më mirë ta lësh. Ka raste kur, përkundrazi, gjithçka vjen lehtë dhe ju duhet ta shfrytëzoni atë.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

Përveç romaneve historike, kam lexuar shumë ese historike; në fund të fundit, unë jam historian. Kam lexuar gjithashtu roman i zitë dy tip klasik Dashiell Hammett ose Vázquez Montalbán si një roman aktual krimi. Shumë lexues pohojnë se në romanet e mia ka gjithmonë një komplot të zi që, pa qenë historikisht i duhur, është i besueshëm dhe prandaj përshtatet mirë në kornizën historike të romanit. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

mbarova Pafundësi në një kallamnga Irene Vallejo. po lexoj Armët e Dritës, Sanchez Adalid, Dhe Mbretëresha e harruarnga José Luis Corral. Ju jeni duke pritur për një biografi të Carlos III. Unë jam duke kërkuar informacion në lidhje me aspektet pak të njohura të shekullit të XNUMX-të spanjoll në gjysmën e tij të dytë. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

Ndoshta është më e ndërlikuar në vitet e fundit. Kriza që filloi në vitin 2008 ndikoi shumë në botën e librave. Shkrimtarë shumë të mirë mbetën pa botues. Ishte shumë e vështirë. Aktualisht ka shumë shkrimtarë që kanë iluzionin e botimit, por mundësitë janë të kufizuara. Ekziston mundësia e botimit në desktop, por në atë rast shpërndarja dështon, gjë që është thelbësore. Ashtë për të ardhur keq që shumë histori, shumë të mira dhe të treguara mirë, nuk e shohin dritën ose e shohin atë në një mënyrë shumë të kufizuar.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

Kriza epidemike që po përjetojmë është duke qenë shumë e vështirë. Jo vetëm për të ndjerin dhe të sëmurin që e kanë të vështirë të shërohen. Gjithashtu për shkak të asaj që sjell mbyllja, kufizimet, palëvizshmëria ose lëvizshmëria shumë relative. Somethingshtë diçka që shoqëria jonë nuk e priste. Këto epidemi prekën pjesë të tjera të planetit, por ato nuk ishin problem në Evropë.

Për mua personalisht, ka qenë e durueshme. Unë jetoj në një shtëpi të qytetit   - E gjithë luks në këto rrethana - y profesioni i shkrimit është shumë i vetmuar, megjithëse shkruaj ndonjëherë, në mes të një mbledhje familjare. Unë mendoj se ne mund të nxjerrim konkluzione nga ajo që po ndodh pasi që ne jemi më të prekshëm nga sa kemi menduar, se lrekomandohet shumë përulësia ose se durimi, në një shoqëri të dominuar nga shpejtësia dhe menjëherë, është e përshtatshme që ne të mësojmë ta kultivojmë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sixto Rodriguez Hernandez dijo

  Epo, do të kërkoj punën e këtij shkrimtari, sepse ai që më pëlqen më shumë është romani historik dhe librat e historisë.
  të fala