Jorge Guillen

Fraza nga Jorge Guillén.

Fraza nga Jorge Guillén.

Jorge Guillén vlvarez (Valladolid, 1893 - Málaga, 1984) ishte një anëtar anëtar i Gjeneratës së 27 karakterizohet nga një këndvështrim i pazakontë optimist për botën. Ky vizion e bëri atë armiq midis shumë artistëve spanjollë që vuajtën pasojat e Luftës Civile. Për këtë arsye, historianët shpesh krahasojnë pozicionin e tij (në krahasim me) pesimizmin poetik të Aleixandre.

Nga ana tjetër, Guillén konsiderohet një poet i ndjerë - botimi i tij i parë u shfaq kur ai ishte 35 vjeç - si dhe një dishepull i drejtpërdrejtë i Juan Ramón Jiménez. Para premierës letrare, Ai shërbeu si kritik dhe bashkëpunëtor për revistat më të rëndësishme intelektuale të kohës në Spanjë. Midis tyre, Spanjë, La Pluma, Indeksi y Revista Perëndimore.

biografi

Jorge Guillén lindi në Valladolid, 13 janar 1893. Nga fëmijëria e tij ai ndoqi Colegio de San Gregorio derisa u transferua në Freiburg në moshën 16 vjeç për të studiuar frëngjisht. Më vonë, qëndroi në Rezidencën e famshme Studentore të Madridit ndërsa studionte Filozofi dhe Letra në kryeqytetin Spanjoll. Edhe pse diploma e tij u mor më në fund në Universitetin e Granadës.

Martesa dhe punët e para akademike

Midis 1909 dhe 1911 ai jetoi në Zvicër. Pastaj, nga viti 1917 deri më 1923 ai ishte një lexues Spanjoll në La Soborna në Paris, ku filloi të shkruajë poezitë e tij të para. Kjo ishte një periudhë e shumë udhëtimeve; në njërën prej tyre u takua me Germaine Cahen, me të cilën u martua në 1921. Çifti kishte dy fëmijë, Claudio dhe Teresa (I pari u bë kritik dhe ekspert i letërsisë krahasuese).

Jorge Guillén u kthye në Spanjë në 1923. Vitin pasues Ai mori doktoratën dhe nga 1925 filloi të jepte mësim në Letërsinë Spanjolle në Universitetin e Murcia. Pavarësisht nga detyrimet e tij akademike, Guillén shkoi me një rregullsi në Residencia de los Estudiantes, ku bëri miqësi me figura të tilla si Federico García Lorca dhe Rafael Alberti.

Roli juaj brenda Brezit të 27

Vitet 1920 ishin një kohë kur Guillén filloi të punonte brenda një rryme "poezie të pastër". Ishte një prirje krijuese e karakterizuar nga saktësia e përmbajtjes dhe mungesa e zbukurimeve të zakonshme të modernizmit. Postimi juaj i parë, Këndim (1923), përbëhej nga 75 poezi të botuara në Revista Perëndimore.

Guillén i konceptoi shkrimet e tij si një punë të vazhdueshme, prandaj, Këndim Wasshtë botuar rradhazi deri në vitin 1950. Rigoroziteti i tij verbal karakteristik e vonoi botimin e Këndim në formatin e librit deri në vitin 1928. Ky stil i përbërjes lirike të rafinuar u miratua edhe nga kolegë të tjerë nga Brezi i 27. Midis tyre, Pedro Salinas, Vicente Aleixandre dhe Dámaso Alonso.

Para dhe pas Luftës Civile

Jorge Guillén përfundoi një doktoraturë të dytë në Oksford midis 1929 dhe 1931. Kthehu në Spanjë Ai shërbeu si profesor i letërsisë në Universitetin e Seviljes deri në shpërthimin e Luftës Civile në 1936. Pas fillimit të luftës ai u arrestua për pak kohë në Pamplona, ​​pasi u burgos, ai u kthye në pozicionin e tij në Sevilje dhe përktheu Unë u këndoj dëshmorëve të Spanjës nga Paul Claudel.

Kantikë.

Kantikë.

Librin mund ta blini këtu: Këndim

Kjo vepër u interpretua si një qasje ndaj Falange Spanjolle dhe Guillén nuk vonoi shumë të pendohej. Në çdo rast, Ministria e Arsimit e ndaloi atë të mbante poste akademike ose administrative. Per kete arsye, Guillén vendosi të shkojë në mërgim në Shtetet e Bashkuara në 1938.

Mërgim

Në Amerikën e Veriut, Guillén u kthye për të dhënë mësim Letërsi dhe Letra në Universitetet e Middlebury, McGill (Montreal) dhe në Kolegjin Wellesley. Ishte puna e ndërprerë tri herë. Së pari kur u bë i ve në 1947. Pastaj, në 1949 ai kaloi disa javë në Malaga për të vizituar babanë e tij të sëmurë. Më në fund, ai doli në pension në 1957 nga Wellesley College dhe u transferua në Itali në 1958.

Atje, në Firence, ai takoi Irene Monchi-Sismondi, me të cilën u martua në Bogotá më 11 tetor 1961. Pas pak, ai u kthye në punë kurse mësimore dhe konferenca në Universitetin e Harvardit dhe në Porto Riko. Por Një rënie me një thyerje të kofshës e detyroi Jorge Guillén të tërhiqej përgjithmonë nga mësimi në 1970.

Vitet e fundit

Në fund të diktaturës së Frankos, shkrimtari i Valladolid vendosi të kthehej në Spanjë, atëherë u vendos në Malaga nga viti 1975. Nga ai moment deri në vdekjen e tij (më 6 shkurt 1984), shkrimtari i Valladolid mori shumë njohje dhe dallime. Midis të cilave, bien në sy:

 • Çmimi i Parë i Servantesit (1976).
 • Çmimi Ndërkombëtar Alfonso Reyes (1977).
 • Emëruar anëtar nderi i Akademisë Mbretërore të Gjuhës Spanjolle (1978).
 • Djali i preferuar i Andaluzisë (1983).

Poezi nga Jorge Guillen

"Dashuria e fjetur"

Fjetët, zgjatët krahët dhe befasisht
Ti më rrethove pagjumësinë A je larguar kështu?
nata pa gjumë, nën hënën pre?
ëndrra jote më mbështolli, ëndërroi që ndjeva.

"Deti është një harresë"

Deti është një harresë,
një këngë, një buzë;
deti është një dashnor,
përgjigje besnike ndaj dëshirës.

Likeshtë si një bilbil
dhe ujërat e tij janë pendë,
impulset që ngrenë
te yjet e ftohtë.

Përkëdheljet e tij janë ëndrra
ata hapin vdekjen e hapur,
ato janë hënë të arritshme,
ato janë jeta më e lartë.

Në shpinë të errët
dallgët po shijojnë.

Karakteristikat e veprës së Jorge Guillén

Nderim

Nderim

Konceptimi i pasionuar poetik i Guillén është një nga gëzimet e vazhdueshme me vallëzimin e jashtëzakonshëm të ekzistencës. Përveç kësaj, është një ekzaltim i shprehur në një mënyrë të mirëorganizuar, klasicist dhe i shkruar me ashpërsi intelektuale. Aty ku mungesa e zbukurimeve lirike rrjedh nga një proces i rreptë i eliminimit që kulmon në krijimin e frazave jashtëzakonisht të dendura.

Prandaj, në veprën e Guillén secila fjalë është përfaqësuese e vetë thelbit të poetit. Aty ku idetë vërtiten rreth harmonisë së një universi të përsosur dhe madje edhe elementët më të thjeshtë të ekzistencës njerëzore janë shumë të rëndësishme. Për të arritur një shkallë të tillë konkretiteti - pa humbur qëllimin lirik - poeti spanjoll përdori një stil të bazuar në:

 • Përdorimi i bollshëm i emrave (pothuajse gjithmonë pa artikuj), si dhe frazat emërore pa folje. Epo, qëllimi është që emrat të pasqyrojnë natyrën e gjërave.
 • Përdorimi i vazhdueshëm i fjalive thirrmore.
 • Përdorimi me shumicë i vargjeve të artit të vogël.

Kronologjia e punimeve të tij

 • Këndim (1928; 75 poezi).
 • Këndim (1936; 125 poezi).
 • Këndim (1945; 270 poezi).
 • Këndim (1950; 334 poezi).
 • Huerto de Melibea (1954).
 • Të agimit dhe të zgjimit (1956).
 • Zhurma: Maremagnun (1957).
 • Vendi Lazar (1957).
 • .. që do të japin në det (1960).
 • Histori Natyrore (1960).
 • Tundimet e Antonio (1962).
 • Sipas orëve (1962).
 • Në kulmin e rrethanave (1963).
 • Nderim (1967).
 • Ajri ynë: Kantikë, Qaj, Nderim (1968).
 • Kurorë civile (1970).
 • Në mënjanë (1972)
 • Dhe poezi të tjera (1973).
 • bashkëjetesë (1975).
 • Përfundimtar (1981).
 • Shprehja (1981).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.