Jorge Amado, jeta dhe veprat

Gjergji i dashuruar.

Shkrimtari brazilian Jorge Amado.

Jorge Leal Amado de Faria (1912-2001)) ishte një shkrimtar nga Brazili i cili botoi rreth dyzet tregime. Autori ndihej i lidhur me njerëz me më pak burime dhe të cilët u refuzuan për punë në ndërtim, prostitucion ose në fusha.

Amado Ai thoshte se njerëzit e mirë ishin ata që vinin nga poshtë, pa shumë para, dhe njerëzit e këqij ishin nga klasa e lartë ose e pasur. Shkrimtari e kuptoi, në një moment të jetës së tij, se kjo nuk kishte asnjë lidhje me atë që një person bëri ose i projektoi botës.

biografi

Lindja dhe familja

Jorge Amado lindi në fermën e familjes së tij më 10 gusht 1912, në shtetin jugor brazilian të Bahia. Familja e djalit vendosi të ndryshojë vendbanimin kur ai ishte një vjeç, kështu që ai jetoi fëmijërinë e tij në Ilheús, një qytet i vendosur në të njëjtin shtet ku ai lindi.

Nëna e tij ishte Eulália Leal Amado dhe babai i tij ishte koloneli Joâo Amado de FariaFerma në pronësi të familjes ishte e përkushtuar për bujqësinë, posaçërisht ata rritnin kakao. Qyteti ku ai u zhvendos dhe përvoja e punës së familjes së tij frymëzuan disa nga veprat e tij.

Rinia e Dashur

Vitet e tij të shkollës së mesme u ndoqën nga dy shkolla, gjimnazi Ipiranga dhe Antonio Vieira., e vendosur në qytetin e Salvador de Bahia ose thjesht Bahia. Vendi ku ai u rrit e mësoi atë që është jeta në fshat, puna e madhe dhe përulësia.

Kur ishte katërmbëdhjetë vjeç, Amado i ri u interesua për të shkruar dhe gazetari. Ai punoi në gazetat lokale dhe krijoi grupe letrare, të tilla si Arco y Flecha, La Academia de los Rebeldes dhe Samba; Këtë ai e bëri në shoqërinë e shumë miqve në përpjekje për të rimarrë shkrimet në Bahia.

Arsimi i lartë

Me të mbaruar shkollën e mesme, Jorge vendosi të studionte për drejtësi dhe u transferua në kryeqytetin e vendit të tij, Rio de Janeiro. Ai arriti të diplomohej në universitet, të marrë një diplomë në shkencat juridike dhe shoqërore; megjithatë, Jorge nuk e ndoqi kurrë karrierën e tij universitare.

Jorge Amado dhe José Saramago.

Shkrimtarët Jorge Amado dhe José Saramago.

Dashuritë e të Dashurit

Ai u martua me Matilde García Rosa në 1931, atë vit ai botoi romanin e tij të parë, me titull Vendi i Karnavalit. Dy vjet më vonë, lindi Lila, vajza e çiftit. kakao Ishte prodhimi i dytë novelistik i Amado, botuar në të njëjtin vit kur lindi vajza e tij, 1933.

Jeta politike

Autori, duke qenë në favor të komunizmit, u desh të largohej nga vendi i tij dhe nga 1941 në 1942 ai jetoi në pjesë të ndryshme të Amerikës Latine, përfshirë Argjentinën dhe Uruguajin. Ai u kthye në Brazil dhe u nda nga Matilde; ai ishte më i votuari nga shteti i São Paulo për deputet i Asamblesë Kushtetuese.

Ai ishte anëtar i Partisë Komuniste të Brazilit dhe një nga ata që janë përgjegjës për miratimin e projektligjit për lirinë e adhurimit fetar në atë vend. Gjatë kësaj kohe ai u martua përsëri dhe në 1947 pati një djalë të quajtur Joel Jorge, me Zélia Gattai.

Vitet e mërgimit

Partia Komuniste Brazilian u shpall e paligjshme, kështu që shumica e anëtarëve të saj përfunduan në burg ose u desh të largoheshin nga vendi.. Jorge shkoi të jetonte në Francë dhe në 1949 vajza e tij Lila vdiq, një vit më vonë ai udhëtoi për në Çekosllovaki ku lindi vajza e tij e dytë, Paloma.

Jeta letrare dhe njohjet

Në 1955 Jorge iu përkushtua tërësisht shkrimit, gjashtë vjet më vonë ai filloi të ishte anëtar i Akademisë Braziliane të Letrave dhe disa universitete i dhanë atij çmimin doktor honoris shkak.

Në vitin 1989 iu dha çmimi Pablo Neruda në Rusi. Edhe pse karriera e tij letrare ishte e njohur, ai mori njohjen e merituar pas vdekjes, si shumë autorë të tjerë të mëdhenj.

Veprat e shkrimtarit janë përshtatur në shumë formate, përfshirë kinemanë dhe teatrin.. Historitë e tij janë botuar në rreth 55 vende dhe janë përkthyer në 49 gjuhë, gjë që e bëri Jorge Leal Amado një shkrimtar me famë botërore. Librat e tij me histori janë ndër më të mirët që duhet të lexoni.

vdekje

Në fillim të shekullit XNUMX, Amado u kthye në qytetin e tij të lindjes, ku ai kishte përuruar tashmë një fondacion që aktualisht vazhdon të kontribuojë në zhvillimin e Bahia. Më në fund, Jorge Amado vdiq më 6 gusht 2001 në Salvador de Bahia, Brazil, dhe në ditëlindjen e tij ata varrosën hirin e tij në shtëpinë e tij.

Ndërtimi

Fraza nga Jorge Amado.

Fraza nga Jorge Amado.

 • Kapitenët e arenës (1937).
 • Shën Gjergji i Ilheusit (1944).
 • Gabriela, Karafili dhe Kanella (1958).
 • Dola Flor dhe dy burrat e saj (1966).
 • Teresa Batista e lodhur nga lufta (1972).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.