John Dryden. 320 vjet pas vdekjes së tij. Fraza dhe poezi

Portret nga piktori gjerman Gottfried Kneller. Galeria Kombëtare në Londër.

John Dryden ishte një poet, dramaturg dhe kritik letrar, dhe gjithashtu figura kryesore periudha letrare e Restaurimi anglez të Carlos II. Në fakt, ajo u bë e njohur si Epoka e Dryden. Sot ato janë përmbushur Vjet 320 të vdekjes së tij. Unë rishikoj biografinë e tij dhe zgjedh disa fraza dhe fragmente të veprave të tij.

John Dryden

John Dryden lindi ne Aldwinkle (Northamptonshire) në 1631 në një familje Puritan me katërmbëdhjetë fëmijë.

Unë studioj në Westminster School dhe Trinity College nga Kembrixh, dhe po punonte për të Londër me Sekretarin e Shtetit të Cromwell. Por që në moshë shumë të re ai filloi të botonte poezi.

U martua me Zonja Elizabeth Howard dhe ai kishte tre fëmijë dhe shkroi drama pasi teatrot u hapën përsëri, të mbyllura nga ndalimi Puritan. Me ta, përveç përfitimeve të mira, ai vendosi trendin dhe stilin që do të dallohej në thirrje Komedia e Restaurimit. Kështu ai gjithashtu arriti njohjen si një nga dramaturgët më të rëndësishëm në vend. Dhe gjithashtu theksoi se si përkthyes klasik Latinisht dhe greqisht.

Disa nga veprat e tij më të famshme ishin:

Punimet e Virgjilit, Medalja, Qëndron heroike, Stuhia, Ese për poezinë dramatike, Absalom dhe Ajitofel (me jehonat e qarta të John Milton dhe tij Parajsa e humbur), Një dashuri pasdite, Perandori indian, Pushtimi i Granadës, Martesa në modë, Të gjitha për dashuri, Drenushë dhe panterë uji Oda për Shën Cecilia.

Ai vdiq 12 maj 1700 dhe Mbetjet e tij prehen në cepin e famshëm të poetëve të Abacia Westminster në Londër.

Fraza të zgjedhura

 1. Shtëpia duhet të jetë streha e shenjtë e jetës.
 2. Gabimet, si tehu, humbasin në botë; Nëse dëshironi të kërkoni perlat, duhet të shkoni shumë thellë.
 3. Ky është porcelani prej balte i njerëzimit.
 4. Dashuria është dobësia më fisnike e shpirtit.
 5. Çmenduria është një kënaqësi e caktuar që vetëm i çmenduri e njeh.
 6. Vetëm njeriu e pengon lumturinë duke shkatërruar atë që mund të ishte në të vërtetë.
 7. Dhimbjet e dashurisë janë shumë më të ëmbla se të gjitha kënaqësitë e tjera.
 8. Të gjitha perandoritë nuk janë gjë tjetër veçse fuqi në besim.
 9. E madhe ishte pasuria e tij, por më e madhe ishte zemra e tij.
 10. Ajo nuk e ndjen rrezikun, sepse nuk njeh mëkatin.
 11. Jam lënduar pak, por nuk kam vdekur. Do të shtrihem të përgjakem për ca kohë. Atëherë do të ngrihem për të luftuar përsëri.
 12. E gjithë lumturia që Njerëzimi mund të arrijë nuk është në kënaqësi, por në pushim nga dhimbja.
 13. Dashuria është dobësia më fisnike e shpirtit.

Oda për Shën Cecilia (fragment)

Shtë shkruar në 1687 porositur nga Shoqëria Muzikore e Londrës i cili tashmë kishte organizuar një festival vjetor më 22 nëntor, për nder të shenjt mbrojtës i muzikës.

Kjo poezi, e cila lartëson fuqia e muzikës për të arritur harmoninë në një botë plot kaos dhe na fton ta ndiejmë plotësisht atë në jetën tonë. Kompozitori Friedrich Handel vendos muzikë në formën e kantata en 1739.

Muzikë Hyjnore
Çfarë pasioni nuk zgjon dhe nuk mbizotëron?
Kur jubal i lavdishëm
Harpa e këngëve bëri tela,
Rreth vëllezërit e tij e dëgjuan atë,
Dhe madje deri në pluhur ballët u përkulën
Respektoni magjinë sovrane.
Kjo jo më pak se një zot që ata imagjinuan
Mbani atë çudi
Se ai u foli atyre me një frymë kaq të ëmbël.
Muzikë Hyjnore
Çfarë pasioni nuk zgjon dhe nuk mbizotëron?

Dërgoni bririn luftarak
Që kapaku është thyer tashmë,
Dhe zemërimi ndez dhe betejën
Çfarë prishet stuhia.
Dyfishimi, dyfishimi i jashtëzakonshëm
E bateristëve të ngjirur
Inkurajoni luftëtarët kokëfortë,
Vazhdo! vazhdo! duke përsëritur.

Consola te embla
Flauti vajtues
Me hidhërim të dashur
Nga një i ndrojtur adhuron,
Prej të cilave shpresat qan.

Violina me zë shpreh
Shtysa e atij që dashuron

 Një zonjë përbuzëse;
Xhelozia që është pre,
Zemërimi që e ndez.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.