Javier Marías mbush 65 vjeç sot

Javier Marias

shkrimtar nga Madridi, përkthyes, redaktor dhe anëtar i Akademisë Mbretërore Spanjolle duke zënë kolltuk «R», Javier Marías mbush 65 vjeç sot. Ai u zgjodh anëtar i Akademisë Mbretërore në 2006, konkretisht më 29 Qershor, duke marrë më në fund detyrën më 27 Prill 2008.

Në vitin 2012, Javier Marías Ai u vlerësua me Çmimin Kombëtar për Rrëfimin Spanjoll, një çmim i dhënë nga Ministria e Kulturës. Autori e hodhi poshtë një çmim të tillë me fjalët e mëposhtme:

«Unë e vlerësoj mirësinë e jurisë dhe shpresoj që pozicioni im të mos merret aq i shëmtuar, por jam duke qenë në përputhje me atë që kam thënë gjithmonë, se kurrë nuk do të merrja një çmim institucional. Nëse PSOE do të kishte qenë në pushtet, do të kishte bërë të njëjtën gjë ... Unë kam refuzuar të gjitha shpërblimet që vinin nga çanta publike. Unë kam thënë në shumë raste se po të më jepej, nuk do të isha në gjendje të pranoja asnjë çmim ». Detaj që mund të pëlqehet pak a shumë sipas opinionit publik, është veçanërisht e rëndësishme të thuhet se shumë pak autorë kanë të njëjtin vëmendje për paratë publike spanjolle.

Roman dhe autor ese i shquar

Javier Marías ka një krijim letrar shumë të gjerë, pasi ai ka shkruar nga tregime të shkurtra deri te artikuj gazetarë. Por aty ku bie në sy vepra e tij është në zhanret e romaneve dhe eseve.

Romanet e tij

 • "Fusha e ujkut" (Edhasa, 1971)
 • "Kalimi i horizontit" (Shkenca Gay, 1973)
 • "Monarku i kohës" (Alfaguara, 1978)
 • "Shekulli" (Seix Barral, 1983)
 • "Njeriu sentimental" (Anagram, 1986)
 • "Të gjithë shpirtrat" (Anagram, 1989)
 • "Zemra kaq e bardhë" (Anagram, 1992)
 • «Nesër në betejë mendo për mua» (Anagram, 1994)
 • "Prapa e zezë e kohës" (Alfaguara, 1998)
 • "Fytyra jote nesër" (Alfaguara, 2009), përpilimi i tre veprave të mëposhtme: «Ethet dhe shtizat » (Alfaguara, 2002), «Vallëzoni dhe ëndërroni » (Alfaguara, 2004), «Helm dhe hije dhe lamtumirë » (Alfaguara, 2007)
 • "Shtrydhjet" (Alfaguara, 2011)
 • "Kështu fillon e keqja" (Alfaguara, 2014)

Test

 • «Histori unike» (Siruela, 1989)
 • "Jetë të shkruara" (Siruela, 1992)
 • "Njeriu që dukej se nuk donte asgjë" (Spanjë, 1996)
 • «Rojet» (Alfaguara, 1997)
 • "Faulkner dhe Nabokov: Dy Mjeshtra" (Depocket, 2009): «Nëse u zgjova përsëri » nga William Faulkner (Alfaguara, 1997), «Meqenëse të pashë të vdisje » nga Vladimir Nabokov (Alfaguara, 1999)
 • "Don Kishoti i Wellesley: Shënime për një kurs në 1984" (Alfaguara, 2016)

Fraza dhe informacione të tjera në lidhje me Javier Marías

Nëse ju pëlqen vepra letrare e shkrimtarit Javier Marías dhe doni të dini më shumë si për autorin ashtu edhe për shkrimet e tij, ju mund ta bëni këtë këtu, faqja zyrtare në internet. Tjetra, ne ju lëmë me disa fraza të tij dhe me një video ku vetë autori flet për “rrezikun e rënies në dashuri”, në prezantimin e romanit të tij "Shtrydhjet" (2011). Shijoje!

 •  "Shkolla është një mikrokozmos që bashkon të gjitha llojet psikologjike: frikacak, fisnik, brutal, i lig ... I domosdoshëm për t'u njohur me njerëzit."
 • "Askush nuk pranon sepse gjërat ndodhin ndonjëherë pa një fajtor, ose që ka një fat të keq, ose që njerëzit gabojnë dhe prishin veten dhe ata kërkojnë mjerim ose shkatërrojnë veten e tyre."
 • “Ka një shekull që kur fëmijët janë mësuar të bëhen të rritur. Përkundrazi: të rriturit e kohës sonë janë edukuar të mbeten fëmijë.
 • "Në Spanjë, karriera e një krijuesi është imazhi i dikujt që është në ujë dhe përpiqet të dalë jashtë ndërsa disa e shtyjnë atë poshtë".
 • "Unë kurrë nuk kam qenë monarkist, dhe as nuk do të jem, pa dyshim, por konsideroj se imazhi i Mbretit, ose i këtij Mbreti, të paktën, ka qenë jashtëzakonisht i dobishëm".

Gëzuar ditëlindjen!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   parakeet dijo

  ju lutem te dilni ne pension