2020. Disa lajme editoriale për janarin e vitit të ri

2020. Janari i një viti të ri dhe shumë lajme editoriale për të ardhur dhe për të shijuar. Të gjitha zhanret dhe shijet, të gjitha pritjet dhe leximet e parashikuara. Duket, si gjithmonë gjithashtu, që nuk do të kemi kohë të lexojmë sa të duam, por, gjithashtu, si gjithmonë, do të dëshirojmë të provojmë. Le të fillojmë me këto 7 i ri me tone të zeza, historike dhe romantike. Vit shumë i lumtur.

SHTUSPIA E FASHIONIT - JULIA KRÖHN

Në rrjedhën e shpejtë të titujve si p.sh. Fshati i pëlhurave, për shembull, vjen kjo vendosur saktësisht në të njëzetat e shekullit të kaluar. Ishte një kohë shkëlqimi në modë, ku koleksionet e veshjeve spektakolare dhe gjeniu i Coco Chanel triumfuan. Protagonist është Pupë, vajza e një familjeje që zotëron një dyqan. Ajo është lodhur nga rrobat e modës së vjetër që shiten atje dhe dëshiron të fillojë një jetë e re në Paris si stiliste.

KTHIMI N B BIRKENAU - XHINETTE KOLINKA

Ginette Kolinka, 94, u dëbua në vitin 1944 në kampin e përqendrimit të Auschwitz-Birkenau, nga të cilat mbijetuan. Në këtë libër ai tregon të gjitha historia që nga dëbimi i tij, ditët në terren udhëtimi i tij përsëri në Paris në 1945, ku takoi përsëri nënën dhe motrat e tij. Ai gjithashtu do të takohet përsëri me kampin e shfarosjes të kthyer në një muze kundër harresës.

KJO JU NDODH P FORR NDIKIM - ABEL ARANA

Protagonist i këtij titulli është Lucia, një vajzë simpatike, normale e fshatit, me disa kile të tepërta, dhe e dashuruar me Jesfriends, të dashurin e saj gjatë gjithë jetës, me të cilin dëshiron të hapë një hotel rurale. Por gjithashtu ka një sekret: ju mund të flisni me qenin tuaj King, shoku dhe këshilltari juaj më i mirë. Por vendos të shkojë në Madrid për të kaluar një sezon me kushëririn e tij Puri. Ai dëshiron të studiojë mikpritjen dhe të shijojë qytetin e madh. Ju do të merrni punën që është ëndrra e jetës së saj: të jetë ndihmësja e Claudia Mora, instagramer më i famshëm në Spanjë, të cilin ai e admiron sikur të ishte një hyjni.

Por Jeta e Claudia është pozë e pastër, dhe ajo është një e keqja se ajo nuk heziton të abuzojë me të gjithë rreth saj, duke filluar me Lucia. Sidoqoftë, dhe pa dashje, Një ditë fati i Lucia ndryshon dhe ajo është ajo që bëhet e famshme për habinë e të gjithëve, duke filluar me qenin e tij.

NUK KEMI QEN NE HEROJ - FERNANDO BENZO 

Romani detektiv me shumë ritëm dhe intrigë, kjo na tregon historinë e Gabo, komisioner në pension i policisë i cili ia kushtoi karrierën e tij luftës kundër terrorizmit, dhe Harri, një terrorist i cili ka kaluar njëzet vitet e fundit në Kolumbi pasi u shpëtoi përpjekjeve të shumta për kapje. Kur shërbimet e inteligjencës spanjolle zbulojnë se Harri është kthyer në Madrid, ata i kërkojnë Gabos që të zbulojë jozyrtarisht arsyen e kthimit të tij. A inspektor i ri i Narkotikëve, Estela, do ta ndihmojë atë në përpjekjen e tij për të ndaluar Harri të veprojë përsëri.

KM 123 - ANDREA CAMILLERI 

Andrea Camilleri na la verën e kaluar, por ai gjithashtu na lë një trashëgimi të jashtëzakonshme romanesh të mira duke filluar me ato të komisionerit Montalbano. Ky është një tjetër që fillon me një celular i fikur. Protagonistët janë ester, ai që e quan atë celular, dhe Xhulio, që nuk përgjigjet dhe që sapo ka qenë u dërgua në spital në gjendje të rëndë për një aksident në kilometrin 123 të Via Aurelia në Romë.

Por kush do të lidhë telefonin do të jetë Giuditta, gruaja e Giulio, i cili logjikisht nuk di asgjë për Esterin. Dhe ajo që duket si një sitcom ndërlikohet kur shfaqet një dëshmitar dhe pretendon se Aksident Giulio në të vërtetë ka qenë një atentat. Hetimi i është caktuar a inspektor i zgjuar të policisë kriminale, Attilio Bongioani, do të përballeni me një rast kur asgjë nuk është ajo që duket.

NJE ZJARRI BLUE - PEDRO FEIJOO 

Shkrimtari galisian na sjell një të re roman krimi i vendosur në Vigo, ku shefi i Brigadës së Hetimit Penal të stacionit qendror të policisë do të duhet të përballet me një seri vrasjesh secili më makabër dhe një e keqe e vështirë për të besuar. Dhe kur duket se ai di të drejtojë hetimin, asgjë nuk do të jetë siç mendonte, por shumë më e dhunshme dhe shqetësuese.

Një destinacion vetanak - MARÍA MONTESINOS 

Vendosur në fund të shekullit të XNUMX-të, në një moment vendimtar historik plot kontraste, ky roman na sjell përsëri një histori të atyre gratë e para që guxuan të ngrinin zërin kundër një shoqërie që nuk pranoi t'i dëgjonte ata. Protagonist është Micaela, një mësuese e re i cili arriti në Comillas, një nga qytetet më elegante në bregdetin e Kantabrisë, në verën e vitit 1883. Atje ai u takua Hektor Balboa, nje indiano i cili është kthyer nga Kuba pasi ka bërë një pasuri të madhe dhe po ndërton një shkollë për djem - por jo vajza - të fshatarëve. Micaela do ta denoncojë rastin në mënyrë që vajzat të marrin gjithashtu arsimimin e merituar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.