Jacinta Cremades. Intervistë me autorin e Kthimit në Paris

Fotografia: Jacinta Cremades, profili në Doumo Ediciones.

Kremrat Jacinta Ai ka lindur në Barcelonë, por fëmijërinë e ka kaluar në Francë. Ka doktoruar në Letërsi, si dhe kritike letrare. Ai ka punuar në gazeta si p.sh The Cultural, The Paanshëm, Le Magazine Littéraire, El Mercurio y Le Monde. Ai ka mbajtur edhe kurse spanjishtje dhe letërsie, ku ka pasur premierë me të Kthimi në Paris, romanin e tij të parë. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për kjo intervistë ku na tregon për të dhe gjithçka pak.

Jacinta Cremades - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Kthimi në Paris është romani juaj i fundit. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

KREME JACINTA: Romani tregon Rikthimi i Terezës në Paris, ku jetoi gjithë fëmijërinë dhe rininë e saj, pas vdekjes së nënës së tij Maite. Ai kthehet me vajzën e tij Lucía, së cilës i tregon, falë historive të përfshira në kuti, historinë e nënës së tij që la vendlindjen e saj Barcelonën për të braktisur traditën e saj familjare dhe për të filluar një jetë të re.

Është një roman që në të njëjtën kohë lidh jetën e estas tre gra nga e njëjta familje: Maite, e cila mbërrin në Paris në maj të vitit 68, Tereza, e cila kujton fëmijërinë e saj në vitet '80 dhe Lucia, në fillim të vitit 2000. Pjesë e kthimit tim në Paris, ku kam jetuar edhe fëmijërinë dhe rininë time. Prandaj është një rikthim në rrënjët e familjes, për çështjet ekzistenciale dhe për rëndësinë e transmetimit. 

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

JC: Kam një imazh duke i lexuar nënës sime Le Petit Nicolas, dhe jo anasjelltas, të dy të shtrirë në një krevat hoteli gjatë një udhëtimi në Greqi. 

Romani im i parë ishte një lloj plagjiaturë e Ribashkim nga Fred Uhlman, një histori që lexova për miqësinë midis një djali hebre dhe një djali nazist që më bëri përshtypje të thellë. Falë Zotit nuk e mbarova, përndryshe do të kisha përfunduar në birucën e rrëmbyesit. 

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

JC:Më pëlqejnë femrat, nuk mund ta bëj! Motrat Brönte, Carmen Martin Gaite, Elizabeta Strut dhe Nancy Huston

 • AL: Çfarë personazhi të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

JC: Do të kisha dashur ta takoja Konti i Monte Kristos. Dhe krijoni gruan me Alkuza shënoi nga Dámaso Alonso. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

JC: Unë shkruaj nga mëngjes y Luani nga pasdite. Ai nuk do të ishte në gjendje ta bënte atë anasjelltas. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

JC: Nga ditë, në një shtëpi që kemi në campo të Avilës. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

JC: The Novela, histori, provë Janë ata që më pëlqejnë më shumë. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

JC: Unë jam duke lexuar Motrat e Borgo Sud nga Donatella Di Pietrantonio, Ditarët e Chirbes, dhe Koleksionisti i mrekullive shënoi Rafael Narbona. Dhe une jam shkrim një roman për Irlandën personazhet e të cilit ende jetojnë në Paris. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

JC: Mendoj se po përjetojmë një shpërthim botuesish me profile shumë të ndryshme kur bëhet fjalë për botimin. Të gjithë janë të përkushtuar për publikimin e tekstit, letrar, historik, eseistik. Ata janë atje për dashurinë e letërsisë dhe kjo është një mrekulli

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo mund të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

JC: Shoqëria ka ndryshuar aq shumë sa do të jetë e nevojshme të flitet, të shkruhet, për një para dhe pas të qenies njerëzore. Duhet të bëj një përpjekje për ta parë atë pozitive. Gjëja më e mirë është shtrirja që kemi në përmbajtjet intelektuale të internetit, megjithëse është edhe rënia jonë e madhe.. E vërteta është se nëse do të më kishin lënë të zgjidhja kohën për të lindur, nuk do të kisha zgjedhur këtë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)