Xavier Barroso. Intervistë me autorin e Ju kurrë nuk do të jetë i pafajshëm

Fotografia e Xavier Barroso: © May Zircus. Me mirësjellje të Departamentit të Komunikimit të Grijalbo.

Xavier Barroso, lindur në Granollers, diplomuar në Komunikimi audiovizual dhe është skenarist dhe shkrimtar. Romani i tij i ri sapo ka dalë. nuk do te jesh kurre i pafajshem, pas Rruga e iluzioneve. Faleminderit shumë për kohën dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku ai na tregon për të dhe për shumë më tepër.

Xavier Barroso-Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet nuk do te jesh kurre i pafajshemMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

XAVIER BARROSO: nuk do te jesh kurre i pafajshem është një roman idealesh, krimesh, pasioni dhe hakmarrjeje i cili tregon historinë e dy vëllezërve që e gjejnë veten të zhytur në një spirale dhune për të mbrojtur atë që besojnë dhe për të mbijetuar në një kontekst të luftës së klasave. Është edhe historia Barcelona e ndarë në dy fraksione që nuk dëgjohen dhe ata kthejnë shpinën dhe janë në rrugën e luftës. Sigurisht, vitet në të cilat fenomeni i persona të armatosur (1917-1923) ishin shumë të vështira për një punëtor nga Barcelona, ​​por, në të njëjtën kohë, është një periudhë emocionuese për t'u zhytur në të tashmen.

Ideja lindi gjatë shkrimit Rruga e iluzioneve. Fillova të zbuloj dhe të gërmoj në njerëz të armatosur dhe fillova të kuptoj se një roman do të lindte nga ky obsesion i ri.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

XB: Më kujtohet një roman i vogël për fëmijë Tuixi, tuixó se teatri feia, të cilin e kam lexuar disa herë kur isha 8 ose 9 vjeç. Kam ngrënë shumë dhe shumë shpejt. Fatmirësisht në shtëpinë time ka mjaft lexues dhe ma kanë përcjellë hobin. Dhe më kujtohen disa romane që kam lexuar kur isha 14 ose 15 vjeç, si p.sh Qyteti i mrekullive, Shtëpia e Shpirtrave, Shtyllat e tokës, Njëqind vjet vetmi o 1984.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

XB: Unë jam pak trole sa herë që më bëjnë këto pyetje për një arsye të thjeshtë: për sa i përket letërsisë, E kam të vështirë të jem besnik. Përveç kësaj, kam lexuar shumë gjini të ndryshme letrare, kështu që diapazoni është shumë i gjerë. Nga Eduardi Mendoza, Almudena Të mëdhenjtë, Gabriel García Márquez, Marta Orriols ose Eva Balthazar, deri në Oscar Wilde, Stefan Mbret, donna tortë, Isak Asimov ose Ursula K.Leguin. Siç e shihni, është një grup eklektik dhe ka mundësi që nëse më pyesni javën tjetër, t'ju them të tjerëve dhe të tjerëve.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

XB: Do të doja shumë të takohesha Dorian Grey dhe të krijojë? Sa e vështirë! Kohët e fundit kam lexuar Kolibri, të Sandro Veronesit, dhe mendoj se do të doja shumë të ndërtoja një personazh si ai protagonista të atij romani.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

XB: Unë mendoj se hobi im kryesor është mendo shumë dhe njoh shumë mirë personazhet para se të filloj të shkruaj. Unë shëtis nëpër qytetin tim, bëj dush ose gatuaj duke menduar për to. Për të lexuar, rrëfej se më pëlqen ta bëj shtrirë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

XB: Rutina ime e shkrimit është shumë e qartë: unë jam nga zgjohem herët për të shkruar dhe për ta bërë atë në bare apo biblioteka. Në shtëpi muret po më bien.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

XB: E ke fjalën për një pjesë të historisë? Epo, po, kam lexuar shumë romane nga ai i quajtur letërsia bashkëkohoreEdhe trillim shkencor, roman i zi dhe gjithçka që më bie në dorë dhe më duket interesante.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

XB: Tani për tani po lexoj zonja Mars, nga Virginia Feita, ai filmi debutues që është aq shumë i përfolur. Më kanë dhënë dhe, me sa pak kam lexuar, më premton. Për atë që po shkruaj… mund t'ju them vetëm se sapo kam nënshkruar një kontratë me Grijalbo për mua romani i tretë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

XB: Besoj se jetojmë në një epokë të qetë dhe të pasur të letërsisë, sepse shkruhet dhe botohet shumë (edhe pse ndoshta duhet lexuar më shumë) dhe, në të njëjtën kohë, mendoj se është një tendencë e rrezikshme sepse aq shumë sasi nuk është sinonim i cilësisë. Ndoshta botuesit duhet të redaktojnë më pak dhe të kujdesen më shumë për çdo libër dhe, në të njëjtën kohë, më duket e mrekullueshme që mund të botojnë shumë më tepër njerëz se më parë. E di që gjithçka që kam thënë për këtë temë është kontradiktore, në përgjithësi jam në shumë aspekte, ndaj përfundoj duke thënë se idealja do të ishte arritja e një rruge të mesme.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

XB: Këto janë kohë të vështira dhe nuk po e them këtë vetëm për shkak të pandemisë apo për shkak të luftës në Ukrainë, mendoj se Sociedad është i zhytur në një krizë të thellë filozofike dhe vlerash. Edhe nëse do të jetonim në kohë më të qëndrueshme, do të kishte ende shumë për të bërë për ta bërë botën një vend më të drejtë dhe më të barabartë dhe, për këtë arsye, unë zgjedh të qëndroj me atë që do të vijë, sepse mendoj se qeniet njerëzore janë të aftë për të gjetur anën pozitive të gjërave. Për këtë, pjesërisht, ne shkrimtarët jemi këtu, për të detyruar realitetin dhe për të imagjinuar botë të mundshme që ndihmojnë lexuesit të evoluojnë dhe të mendojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.