Paz Castelló. Intervista me autorin e Askush prej nesh nuk do të ketë dhembshuri

Fotografi: Uebfaqja e Paz Castelló.

Paz Castello, një shkrimtar nga Alicante me një karrierë të gjatë në botën e komunikimit, paraqet një roman të ri me titull Askush nga ne nuk do të ketë dhembshuri. Ai filloi botimin në 2013 me Vdekja e 9. Tituj të tjerë kanë qenë Emri im i shkruar në një derë tualeti, Tetëmbëdhjetë muaj dhe një ditë y Çelësi 104. faleminderit shumë kohën që më keni kushtuar për këtë intervistë ku ai na tregon për atë roman të ri dhe shumë më tepër.

Paz Castelló - Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Romani juaj i fundit është Asnjëri prej nesh nuk do të ketë dhembshuri. Çfarë na thoni në të?  

PAQE CASTELLO: En Askush nga ne nuk do të ketë dhembshuri (Botimet B) histori historia e Camilës dhe Norës, e cila në parim mund të duket të jetë dy gra shumë të ndryshme nga mosha dhe rrethanat vitale, por shpejt zbulohet se ata kanë diçka të përbashkët: në dy Ata u përdorën nga burrat e së kaluarës së tyre dhe tani ata nuk kanë frikë të përballen me ta, marrja e vendimeve që ndikojnë në jetën e tyre. Camila është një grua e pjekur që vendos të ndahet nga burri i saj. Kjo e bën atë të arrijë një marrëveshje divorci me përfitim të dyshimtë për të.

Ndërsa heton qëllimet e fshehura të ish-partnerit të saj, ajo takon Nora, një studente e re, njëzet vjet më e re se ajo, e cila mban një sekret të tmerrshëm prej vitesh dhe që vjen në Alicante duke kërkuar hakmarrje. Midis Camila dhe Norës lind një marrëdhënie shumë e veçantë me hije të melodramë, por me një sensualitet në sipërfaqe. Eshte nje histori e motërzimit dhe fuqizimit të femrave, me një ngarkesë misteri dhe intrigash shumë të fuqishme.

 • AL: A mund të ktheheni në kujtesën e librit të parë që keni lexuar?

PC: Mendoj se e mbaj mend atë me titull Tregime prej ari. Nuk mund t’ua tregoja autorin. Ishte një përmbledhje tregimesh disi moralist, por shumë e kohës. Babai im e bleu atë për mua në një plesht. Ai ishte shumë i dhënë pas antikave. Ishte në fillim të viteve shtatëdhjetë dhe deri atëherë ishte një libër i vjetër. Mbaj mend që edhe ai më bleu Moby Dick, por e lexova me vone. 

 • AL: Dhe historia e parë që keni shkruar?

PC: Gjëja e parë që kam shkruar ishte poezi. Që në moshë shumë të re fillova të lexoj lavdi e forte dhe unë e doja atë. Unë mendoj, në një farë mënyre, po përpiqesha ta imitoja atë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

PC: Kur isha dymbëdhjetë vjeç lexova Era e Lindjes, Era e Perëndimit, Pearl S. Buck. Më shënoi shumë sepse përmes një libri dhe në një moshë kaq të hershme, zbulova një kulturë tjetër, një mënyrë tjetër të të menduarit dhe të kuptuarit të botës. Kultura tradicionale kineze përkundrejt mentalitetit perëndimor që portretizon romani ishte shumë tronditëse për mua. Sidomos roli i grave në shoqëri të ndryshme.

 • AL: Ai shkrimtar i preferuar? Ju mund të jeni më shumë se një dhe të të gjitha kohërave.

PC: Unë jam duke shkuar për të qëndruar me Agatha Christie, për zhanrin që ajo shkroi dhe për të qenë një grua pioniere dhe shumë ikonike. Sigurisht që ka autorë të panumërt që më magjepsin, por meqenëse përmendja e tyre do të ishte e padrejtë për shumë të tjerë, unë kam mbetur me zonjën e madhe të misterit.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

PC: veryshtë shumë e vështirë të zgjedhësh, por të vjen ndërmend për shembull, Princi i Vogël. Si fëmijë do të kisha dashur që të ishte e vërtetë. Ishte diçka si një mik imagjinar. Gjithashtu Alicia nga Lewis Carroll. Por Listë do të ishte i pafund.

 • AL: Ndonjë zakon të veçantë kur shkruani apo lexoni?

PC: Vetëm dy: heshtja dhe rrobat e rehatshme. Nga atje fillon udhëtimi.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

PC: Unë duhet të shkruaj në shtëpi. Nuk di si të përqendrohem diku tjetër. Ka nga ata që shkruajnë në biblioteka apo edhe kafene. Kam nevojë për vetmi dhe qetësi. Për mua është një lloj gjendje ekstaze për të cilën kam nevojë për përqendrim absolut.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

PC: I preferuari im është melodramë por une lexoj gjithcka. Ajo që unë kërkoj është që të jetë një histori e mirë dhe të tregohet mirë. Unë jam gjithashtu një lexues i poezi dhe teatër.

 • AL: Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

PC: E fundit e Trilogjisë Blas Ruiz-Grau, Ju nuk do të vdisni. Une jam duke përfunduar nje novele. Të tjera noir shtëpiak me një temë shumë të nxehtë shoqërore. Deri më tani mund të numëroj.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese? Shumë libra, shumë autorë?

PC: ashtë një botë shumë e vështirë dhe e vështirë. Shumë konkurrues dhe jetëshkurtër ku ligjet e marketingut ndonjëherë janë më të fuqishme se ato letrare. Mundohem të largohem të asaj energjie që ndonjëherë rrethon sektorin dhe përqendrohuni në bërjen e një letërsie të mirë. Unë jam shkrimtar, kjo është puna ime. Çdo gjë tjetër është jashtë kontrollit tim.

Unë mendoj se ka pasur gjithmonë njerëz që shkruajnë, vetëm se interneti na ka bërë më të dukshëm. Në fund gjithmonë ndodh një farë ekuilibri midis ofertës dhe kërkesës, si në çdo sektor tjetër. Kjo nuk do të thotë se është e drejtë dhe se dëmi kolateral nuk ndodh.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po jetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

PC: Personalisht, kjo krizë ka qenë pasuruese. Për fat të mirë, shëndeti na ka respektuar. Gjithmonë përpiqem të nxjerr pozitiven nga situatat e vështira. Në fund të ditës, është mënyra se si duhet t'i kthejmë gjërat. Megjithatë, nuk mendoj se e përdor në librat që shkruaj. Unë jam i mendimit se duhet kohë dhe distancë që përmbajtja e asaj që kemi mësuar të brendësohet dhe të na ndihmojë në mënyrë krijuese. E aplikoj më shumë në nivelin personal. Falënderoj çdo ditë për të gjitha të mirat që më ofron jeta. Unë i vlerësoj gjërat e vogla më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.