Rafael Caunedo. Intervistë me autorin e Dëshira për Aksidente

Fotografi: Rafael Caunedo. Profili në Facebook.

A Raphael Caunedo Unë e takova personalisht si moderator në një takim lexuesish të organizuar nga Ámbito Cultural për të biseduar me të E diela Villar. Pastaj e gjurmova. Dhe në fillim të këtij muaji ai ka publikuar romanin e tij të ri, Dëshira për aksidente. Dua t'ju falënderoj për mirësinë dhe kohën që i kushtuat kësaj intervistë ku ai na tregon për të dhe për shumë më tepër.

 • AKTUALI I LETERRSIS: Dëshira për aksidente është romani juaj i ri. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

RAFAEL CAUNEDO: Si gjithmonë, idetë vijnë duke ju bërë pyetje. Një ditë, rastësisht, pashë një vajzë shumë e re që ishte pjesë e një njësie të pajisje për trazira. Ata erdhën nga puna, me mbrojtësit e tyre akoma të vendosur, uniformat e tyre të njollosura me miell dhe vezë - nuk kam nevojë të shpjegoj pse - dhe të ballafaquar me rrethanat. Kur e shikova, mendova: A do të ketë fëmijë? A do t'ju presë një fëmijë në shtëpi? A janë shkopinj dhe shishe të pajtueshme? Kështu që vendosa ta heq atë grua nga realiteti dhe Unë e ktheva atë në Blanca Zárate. Dhe unë parashikoj që në trillim është shumë më keq.

 • AL: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

RC: E vërteta është se Mbaj mend vetëm gjërat që më lënë disa lloje të Huella. Duhet të kem memorje selektive. Unë konkretisht nuk e mbaj mend librin e parë. Kam parasysh tituj që më kaluan nëpër duar; ato janë kujtime të një fëmijërie të lumtur. Por nëse duhet të them siAi ishte libri që ndryshoi zakonet e mia të leximit, kjo ishte Zoti i unazave. Si rezultat i leximit të tij, fillova të kursej çdo javë për të blerë libra. Dhe kështu me radhë deri më sot. Nuk mund të jetoj pa lexuar; as nuk mund ta bëj pa shkruar. Gjithmonë më pëlqente ta bëja, por isha mjaft ngurruese për të treguar gjërat e mia. Gabim Gjithçka ndryshoi ditën kur unë shoqërova një mik në një seminar shkrimesh. Midis verërave dhe porcioneve të kroketave dhe omletave ne lexojmë historitë tona. Papritmas po shkruaja për të tjerët, jo për veten time, dhe kjo ndryshoi gjithçka.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

RC: Më pëlqejnë shumë. Kam lexuar gjithçka. Supozoj se po zgjedh sipas gjendjes emocionale në të cilën gjendem. Secili libër, ose secili autor, ka momentin e tij. Më pëlqen të zbuloj edhe shkrimtarë të rinjUnë e le veten të këshillohem nga shitësit e librave dhe gjithashtu nga instinkti im, por e vërteta është se ka pasur një autor i cili, pasi e zbuloi, më bëri të shqyrtoj mundësinë e të qenit shkrimtar. Më pëlqyen librat dhe vetë ai, enigma e tij, jeta e tij e çuditshme, personaliteti i tij. U lexua Thomas bernhard dhe të ndryshoj pikëpamjen time për letërsinë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

RC: Për këdo që, pasi ndau një tavolinë dhe mbulesë tavoline gjatë një darke, dua ta përsëris. Jo shumë mund të zgjasin më shumë se një darkë.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

RC: Nuk më shqetëson zhurma, as muzika, mund të shkruaj kudo. Unë kam mundësi për të hyrë në botën time, edhe nëse jam në një kafene të rrethuar nga njerëz. E vetmja gjë që nuk mund të qëndroj është se ka një bisedë në vendin fqinj. Unë këmbëngul, nuk më intereson zhurma, zhurma, por nuk mund të shkruaj sa më shpejt që të identifikoj fjalët e lidhura me kuptimin.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

RC: Jam nga bioritmet e mëngjesit. Mendja ime është më e shkathët në mëngjes. Interesante, pasditet janë ideale për të lexuar. Vendi? Sinqerisht, Unë nuk kam një vend fiks. Mund të shkruaj i mbështetur në një trung peme, nën një tendë në plazh, ose në një kafene me xhaz në sfond. Në shtëpinë time, zakonisht e bëj kudo. Mjafton që askush tjetër pranë meje të mos flasë. 

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

RC: Lexoj me impuls. Shikoj nëpër librari, bie shumë nëpër sy dhe gjithmonë ka një libër që më pëshpërit: "Jam unë". Dhe pastaj e blej. Ndikon në tekstin e kopertinës së pasme, kopertinës dhe frazës së rastësishme tek e cila më çon rastësia. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

RC: Tani jam me Hamnetnga Maggie O´Farrell.

Jam përfshirë me një komplot për të cilin preferoj të mos tregoj asgjë derisa të përcaktohet më shumë. Sigurisht, ju garantoj se protagonisti do të jetë atje ku nuk duhet të jetë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

RC: Statistikisht, Spanja është një nga vendet ku botohet më shumë në botë. Parashtë paradoksale që indeksi i leximit det më e ulët se mesatarja. Nuk e di se çfarë rezultati u sjell botuesve kjo kontradiktë, por ju siguroj se nëse lexojmë më shumë, do të ishte më mirë për të gjithë ne.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

RC: Unë nuk mendoj se ai shkruan ndonjë gjë për COVID, burgosjen dhe të gjitha ato. Nuk me vjen mire. Bota nga më parë ishte shumë më sugjeruese për mua, kështu që Unë shkruaj sikur të mos kishte ndodhur asgjë sepse jam i sigurt që gjithçka do të kalojë dhe ne do të kthehemi në të njëjtat probleme si gjithmonë, por pa një maskë ose distancë sociale. Më pëlqejnë përqafimet dhe puthjet në takimin e parë, pa u pyetur nëse jeni vaksinuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.