Horacio. Kujtimi i romakut klasik. 5 poezi të tij

Horacio ajo ishte një nga më shumë poetë të mëdhenj romakë. Një klasik midis klasikëve, Shoku i Virgilio, dhe puna e të cilit u zhvillua në kohën ndoshta më të lavdishme të perandorisë. Sot ai vdiq në Romë në vitin 8 a. C. Më kujtohet figura e saj me 5 poezi të tij. Maksima e tij, Carpe Diem, përmbledh në mënyrë të përkryer realitetin dhe thelbi i ekzistencës njerëzore.

Horacio

I pesti Horacio Flaco ishte bir i një skllavi të çliruar dhe ishte në gjendje të studionte në Romë. Ai u mirëprit nga shtazë, vrasësi i Cezarit, i cili e vuri emrin tribun ushtarak të ushtrisë së tij. Por e tij pa aftësi për pozicionin e ktheu në Romë, ku filloi të punonte si noter, diçka që i la kohë për të shkruar vargje. Atëherë u takua me Virgjilion, e cila e futi atë në rrethin e Mbrojtësi dhe ai ia paraqiti atë perandorit Gusht.

Puna e tij

Kulturës katër gjinitë:

  1. Satira, portrete ironike të kohës së tij të ndara në dy libra dhe të shkruara në heksametra;
  2. Epodet17 poezi me tema të larmishme dhe ndikim helenistik;
  3. Odat (Karmina), gjithashtu në heksametra;
  4. LetratMidis këtyre është e famshme Ars poetikë.

Poezia e tij, veçanërisht për përsosja në formë, konsiderohet si shprehja maksimale letrare të virtyteve të kohës së tij.

5 poezi

Carminum I, 11 - Carpe Diem

Mos pretendoni se e dini, nuk lejohet,
fundi që për mua dhe për ju, Leucónoe,
perënditë na kanë caktuar,
ose këshillohuni me numrat babilonas.
Do të jetë më mirë të pranojmë atë që vjen,
ka shumë dimra që Jupiteri
të japë, ose bëhu ky i fundit,
ai që tani bën Detin Tirren
thyej kundër shkëmbinjve të kundërt.
Mos u çmend, filtro verërat e tua
dhe i përshtatet hapësirës së shkurtër të jetës tuaj
një shpresë e gjatë
Ndërsa flasim, koha ziliqare ikën.
Jeto këtë ditë. Kapeni atë.
Mos i besoni të nesërmes së pasigurt.

***

Carminum I, 30 - Tek venusi

O Venus, mbretëresha e Gnidus dhe Paphos,
lëre Qipron tënde të dashur
dhe shko në dhomën e zbukuruar
i Glícera, ai që ju thërret
me temjan të shumtë.
Eja me ty Fëmija i zjarrtë
dhe hiret e madhësive të ulura;
nimfat dhe rinia vijnë,
që pa ty askush nuk tërheq;
Eja Merkuri.

***

Carminum III, 25 - Tek Bacchus

Ku, Bacchus, më çon larg, plot me ty?
Për çfarë pyjesh, për çfarë shpellash
A më merr mendja e re?
Në cilën gropë do të dëgjohem
meditimi fut lavdinë e përjetshme
të Cezarit të egër në yje dhe në kuvend
të Jupiterit? Unë do të këndoj të famshmen, të renë,
atë që nuk ka kënduar asnjë gojë.
Askush tjetër përveç Bacchante pagjumë
ajo është shtangur duke parë nga maja e Hebro,
Trakia e bardhë nga bora
Dhe Rodopa e shkelur nga këmbë barbare:
kështu që më kënaq, i humbur,
admironi brigjet e lumenjve dhe pyjet e shkreta.
O zot i fuqishëm i Naiadëve
dhe të Bacchantes të aftë për të rrëzuar
pemët e larta të hirit me duart tuaja!
Asgjë e vogël, as me një ton të përulur,
asgjë e vdekshme nuk do të festojë. Rrezik i ëmbël
Isshtë, o Leneo, të ndjekësh perëndinë që lidh tempujt e tu
me degë jeshile.

***

Carminum I, 38 - Robit të tij

Unë e urrej, djalosh, pompozitet persian.
Nuk më pëlqen ato kurora
të endura nga gjethet e blirit.
Ndaloni së ndjekuri vendin
ku lulëzon ende trëndafili i vonë.
Këshilltar, përpiqem të mos shtoj asgjë
tek myrta e thjeshtë. Myrtle
është mirë për ty që të më shërbesh,
dhe mua, cfare po pi
në rrëzë të hardhisë së hollë.

***

Carminum I, 23 - Tek Chloe

Ju më shmangni, Chloe, si pjellë
që kërkon male të devijuara
nënës së tij të frikësuar, jo pa më kot
frika nga ajri dhe gjethja.
Nëse murrizi lë të lëkundet në erë,
nëse hardhucat e gjelbërta i bëjnë ato të ngarkohen
jetoni ferrat, ndjeni frikë,
i dridhet zemra dhe gjunjët.
E megjithatë nuk të ndjek
Si një tigër i egër ose një luan Getullus,
për të të bërë copë-copë. Une vetem dua
që ju të ndaloni të ndiqni nënën tuaj,
Epo, ju jeni aq e vjetër sa të ndiqni burrin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.