Hirushja dhe origjina e saj e vërtetë

Hirushja.

Hirushja.

Në vitin 1950 Disney solli në ekran versionin e tij të animuar të Hirushes.. Për filmin e tij ai u frymëzua nga versioni i autorit francez Charles Perrault. Sidoqoftë, ajo që është për t'u habitur, kur ju bëni një hulumtim mbi sfondin e historisë, është se Hirushja Ajo daton nga egjiptianët, të paktën. Kjo përrallë është tipike për kontinentin Euroaziatik. Siç vuri re vetëm, Disney zgjodhi versionin e Charles perrault për pafajësinë e tij mbi versionin e gjermanëve Grimm.

Për Egjiptianët ishte historia e Rodopit, ose Rodopisë, për Romakët ishte përrallë e gruas me këmbën e vogël, një element që përsëritet dhe ruhet në shumicën e versioneve. Dhe kaq shumë kultura të tjera të Euroazisë kanë kaluar historinë e Hirushja fjalë goje. E Perrault dhe vëllezërit grimm ato u shtypën në librat me tregime për fëmijë, kështu që këto versione u bënë "ato zyrtare".

Hirushja të Perrault dhe Vëllezërve Grimm

Fillime të njëjta

Dallimet midis dy versioneve janë mjaft makabre. Në të dy tregimet, ajo është një vajzë jetime nga një nënë dhe e lënë në mëshirën e gruas së re të babait të saj dhe vajzave që ajo sjell me vete. Festa që princi bën zgjat 3 ditë, kështu që ajo bekohet nga ndrikulla ose nga një zog që flet gjatë këtyre tre ditëve.

Kushti është gjithmonë i njëjtë, në mesnatë mbaron sharmi. Dy netët e para ajo arrin të ikë, por princi urdhëron të vendosë ngjitës në shkallët, në këtë mënyrë këpuca e vogël e Hirushes qëndron në shkallë.

Mbarime shumë të ndryshme dhe variante makabre me gjymtime

Kur kërkoni pronarin e këpucës së vogël dhe mbërrini në shtëpinë e Hirushes, dalin vetëm motrat. Këtu fundi francez dhe mbarimi Disney janë të ngjashëm, por fundi Grimm ka filluar të errësohet.

Charles Perrault.

Charles Perrault.

Kur këmba e vajzës së parë nuk hyn, nëna i thotë që të presë gishtat e këmbëve, duke e bindur atë se kur të jetë mbretëreshë nuk do të duhet të ecë. Princi e sheh atë me këpucë dhe fillon të largohet nga kompleksi me gruan e tij të ardhshme, por disa pëllumba i thonë se këpuca nuk është e saj.

Duke vërejtur gjakun në këpucë, ai kthehet dhe vendos të provojë motrën tjetër. Përsëri këpuca e vogël prej xhami nuk përshtatet në këmbën e vajzës së dytë, nëna më pas e bind atë për të prerë thembrën e saj me të njëjtin justifikim që e bëri të parin të prerë gishtat. Edhe një herë pëllumbat paralajmërojnë princin se as kjo nuk është vajza e duhur.

Pastaj shfaqet Hirushja, këpuca e së cilës përshtatet në mënyrë të përsosur. Si njerka ashtu edhe njerka janë të ftuara në dasmë, por disa sorra nxjerrin sytë, duke i lënë të verbër.

Hirushja Greke

Diçka shumë interesante është se Hirushja është gjithmonë bionde me sy jeshil dhe lëkurë të çelur. Kjo është për shkak se në versionin grek Hirushja erdhi në Egjipt si skllav. Burri që e blen është shumë i mirë, por gratë e tjera në vend e bezdisin atë për të qenë kaq të ndryshme nga ato, pseudonimi ishte Faqet rozë. Nuk janë motrat ato që e bëjnë jetën të mjerueshme për Hirushjen Greke, por komploti i përgjithshëm është mjaft i ngjashëm.

Vëllezërit Grimm.

Vëllezërit Grimm.

Një argument i zakonshëm dhe i përsëritur

Hirushja na tregon se argumenti i gruas së re të bukur, të abuzuar dhe të denigruar është po aq i vjetër sa qenia njerëzore. Dreamndrra e artë për të kaluar nga varfëria ekstreme në luks dhe rehati nga një goditje e thjeshtë fati na ka shoqëruar që nga kohërat antike.

Disney e dinte se çfarë po bënte duke i kthyer historitë dhe romanet klasike në filma të animuar. Tregimet tashmë kishin përshkuar kujtesën popullore, e cila siguron që ato të jenë gjithmonë një hit në ekranin e madh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.