Henry James. Përvjetori i vdekjes së tij. 5 romane

Henry James ndërroi jetë një ditë si sot e 1916 në Londër. Njohur si një nga tregimtarë të mëdhenj të trillimeve moderneAi ishte gjithashtu një kritik letrar dhe dramaturg. Për të kujtuar, ky është një përmbledhje e 5 nga romanet e tij kryesore të cilat gjithashtu u adaptuan në kinema: Portret i një zonje, Bostonezët, Një tjetër kthesë, Sheshi Uashington y Kupa e artë.

Sheshi i Uashingtonit (Trashëgimtarja) (1880)

Ata e thonë këtë argument i këtij romani është bazuar në një anekdota ai i komentoi atij Amigavëllai i tij, një gjahtar i cili ishte afruar një grua e re e shëmtuar dhe mjaft e butë por trashëgimtare të një babai i cili do t’i mohonte asaj pasurinë e saj nëse ajo martohej me të. Henry James mendoi së pari si një histori, por po zgjatej derisa të kompozonte një Novela.

 • La version filmi është një kryevepër që ai drejtoi William wyler en 1949. Protagonistët kryesorë të saj (Olivia de Havilland dhe Montgomery Cliff) gozhduan personazhet letrare të James në interpretime që, për shembull, Havilland raportoi një Çmimi Oskar si aktore më e mirë.

Portret i një zonje (1881)

Ndoshta vepra e tij më e famshme së bashku me Një tjetër kthesë. Yjet Isabel shigjetar, një grua e re inteligjente dhe mendjemadhe që udhëton në Evropë pasi ka refuzuar një Fisnik anglez në mënyrë që të mos e humbni lirinë tuaj. Tashmë në Evropë, refuzoj përsëri te një kërkues tjetër, a bashkatdhetar i cili e ka ndjekur atë kundër dëshirave të saj. Një kushëri i saj, Ralph, është një kandidati i tretë i cili nuk e deklaron dashurinë e tij për shkak të shëndetit të tij të dobët. Në fund Isabel martohet me një Amerikan a artist që nuk arrin të ketë sukses në art, me pak para dhe një vajzë të re, Pansy, e rritur në një manastir.

 • Ajo u mor në kinema në një version i Jane Campion i cili hyri brenda 1996 me Nicole Kidman y John malkovich si protagonistë.

Bostonezët (1886)

Yjet Kancelari i ullirit, një grua beqare që ka marrë çështjen e re të të drejtat e grave në Shtetet e Bashkuara. Të tijat inspiración ishte fjalimi i një gruaje të re, Tarranë Verena, dhe Olive e bën atë një zëdhënëse të doktrinës së saj. Verena, mirënjohëse, jeton dhe udhëton me Olive dhe dëshiron t'i mbetet besnike asaj, pavarësisht karakterit posesiv të Olive dhe duke u shtirur nga a veteran konfederal i quajtur Ramzil borziloku.

 • Su adaptimi i filmit vrapoi në krye të Fildish James en 1984 dhe në kastin e saj janë Vanessa Redgrave, Madeleine Potter dhe Christopher Reeve. Megjithëse ka më shumë versione, të tilla si një seri në RTVE nga 1978.

Një tjetër kthesë (1898)

Historia e tij më e njohur fantazmë. Me një protagoniste që është një grua e re që arrin në rezidencën e Bly për të qenë guvernantja e Flora dhe Miles, dy fëmijë që kanë mbetur jetimë dhe nën kujdestarinë e xhaxhait të tij, pronarit të shtëpisë. Se shpejti zbuloni se fëmijët vizitojnë në mënyrë periodike një burrë dhe një grua që vdiqën një vit më parë. Zonja Grose, shtëpiake, ju tregon se kush ishin ata: Peter quint, shërbëtor i xhaxhait të fëmijëve; Y zonjusha Xhesel, pararendësi i mëparshëm. Duke dyshuar për ndonjë qëllim të keq që ata mund të kenë, guvernatorja e re vendos të mbrojë fëmijët duke bërë të pamundurën.

 • La adaptimi i fundit ai sapo arriti në ekranin e madh Steven Spielberg en ky version i cili hapet në prill.

Kupa e artë (1904)

Protagonistët janë Megi Verver dhe babai i saj i ve, dy amerikanë shumë të pasur u vendosën në Angli. Megi martohet me një aristokrat italian, Princi Amerigo dhe të tre bashkëjetojnë të lumtur derisa vajza dhe babai të binden se është më mirë që e veja të martohet përsëri. Do ta bëj me Charlotte stant, një grua që duket si gruaja më e përshtatshme. Ajo që ata nuk e dinë është se ekzistonte një marrëdhënie romantike midis Charlotte dhe Amerigo sipër, gjë që e bën Mexhin xheloz. Por nga një rastësi e rrallë blerja e një filxhani të artë që solli së bashku ish-të dashuruarit, Megi do ta dijë të vërtetën.

 • E çoi në kinema otra vez Fildish James en 2001, Me Uma Thurman, Angelica huston dhe James Fox në mesin e aktorëve të saj.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.