Gustavo Adolfo Becquer. Përtej rimave të tyre janë legjendat e tyre

Portret i Gustavo Adolfo Bécquer nga vëllai i tij Valeriano. Nga 1862.

Gustavo Adolfo Becquer lindi në një ditë si sot nga 1836 en Sevilla. dhe ne dhjetor këtë vit përkujton gjithashtu 150 vjetori i vdekjes së tij. Poeti romantik spanjoll kuintesencial (me leje mbase nga Don José de Espronceda) vazhdon të shijojë shëndet të mirë letrar dhe sigurisht që ishte shumë përtej rima me dallëndyshet e tyre. Proza e tij, të cilat ai gjithashtu i kultivoi në teatër, gjinia epistolare dhe artikulizmi, ka forcë e njëjtë. Unë u jap atyre një rrotullim disa nga legjendat dhe letrat e tij të famshme.

Legjendat e Bécquer

I saj 22 tregime të shkruara në prozë poetike që thuajse të gjithë e tregojnë histori tragjike ose horror, shoqëruar nga një ambient misterioz dhe mbinatyror. Temat kryesore të tij janë Amor, e përshkruar si një pasion fatal që çon në një fund tragjik, kërkimin e të paarritshmes dhe përtej, me pamjen e forcat djallëzore dhe fantazmat. Disa jane:

Sytë e gjelbër

Historia e Obsesioni i gjahtarit Fernando që, duke gjuajtur një ditë me Íñigo, një gjahtar në shërbim të tij, hyn në një vend duke ndjekur një dre të plagosur. Ai vend është la Shatërvani Alamos dhe, siç thonë ata, atje jeton a shpirt i keq. Por Fernando do të shkojë përsëri dhe përsëri pasi të ketë parë disa sy të bukur të gjelbër të një gruaje në atë vend të mrekullueshëm dhe nuk mund t'i harrojë ato. Gjuetari e paralajmëron atë për rrezikun e asaj gruaje, e cila në të vërtetë është një demon që dëshiron të të marrë shpirtin. Por ai nuk do të jetë në gjendje të ndalojë Fernando i cili, një ditë, takon gruan misterioze dhe deklaron dashurinë e saj për të. Ajo përfundon duke e tërhequr atë në atë burim në fund.

Master Perez organist

Ajo zhvillohet në Sevilja në shekullin e XNUMX-të. Ajo tregon historinë e një organist i verbër, me ndjeshmëri të madhe, që vdes dhe askush tjetër më pas nuk arrin ta bëjë organin të tingëllojë njësoj nga kisha e Santa Inés. Por një Naten e mire, dhe pa asnjë shpjegim, e njëjta muzikë dëgjohet përsëri në organo luajtur nga Maese Pérez i ndjerë.

Ankleti i artë

Kjo histori ndodh në katedralen e Toledos dhe protagonist, i shtyrë nga gruaja e tij, me bukuri djallëzore, dëshiron të vjedhë një byzylyk prej ari e Virgjëreshës së Sagrarios. Sidoqoftë, kur përpiqesh të ikësh, ndihet i mbingarkuar nga ajo që ndodh me imazhet Nga tempulli. Komponenti magjik dhe i mbinatyrshëm bie përsëri në sy dhe gjithashtu figura e grave si një forcë përcaktuese që çon në a rezultat fatal.

Mali i shpirtrave

Possshtë ndoshta më i njohuri dhe zhvillohet në një mal afër Soria. Bazuar në një tradita e lashtë për templarët që tregon se si ata kishin luftuar me fisnikët e qytetit dhe skeletet e të vdekurve në atë beteja Nata e të vdekurve. It'sshtë përsëri një grua Beatriz, shumë e bukur dhe perverse, ai që bind kushëririn e saj kështu që unë mund të shkoj të gjej një të tillë banda se ai ka humbur në atë mal pikërisht atë natë.

letra

Letra letrare për një grua

I saj 4 karta që u botuan në një farë mënyre anonim në një gazetë. Dhe ata shkojnë drejtuar një gruaje me të cilin Bécquer mban a conversación rreth tyre Ide në lidhje me poezi. Ai i thotë se, për të, ajo poezi gjenden në imazhe, drita, tinguj, aroma dhe misterin, në ndjenjën dhe në gruan.

Letra nga qelia ime

Dhe këto janë 9 karta që Bécquer shkroi për një gazetë nga Manastiri Veruela, në shpatet e Moncayo, gjithashtu në provincën e Soria. Atje ai ishte në pension disa kohë për të shëruar nga tuaj tuberkuloz. Dhe me një stil i thjeshtë, preciz dhe i detajuar, flas rreth shtrigat, të thesaret artistike që i pëlqente aq shumë, i manastirit ku qëndroi, i tij shëtitjete tij pesimizëm dhe melankolik, i cili e shoqëroi aq shumë në jetën e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   bateri paco dijo

    ara