Granada Noir: Alhambra gjithashtu pëlqen romanet e krimit.

Granada Noir: Data e shkëlqyeshme e zhanrit të zi në muajin shtator.

Granada Noir: Data e shkëlqyeshme e zhanrit të zi në muajin shtator.

El Shtator 28 fillon festivali Pomegranate Noir, në mjedisin e pakrahasueshëm të qytetit të Alhambra dhe Albaicín. Hyrja është falas dhe takimi do të zgjasë deri më 11 tetor.

Angazhimi social, imigracioni, letërsia afrikane ose ngacmimi si temë e Gara letrare rinore Letra të vogla dhe nga një konferencë e pritur nga Tony Hill, ata do të jenë gjithashtu protagonistët e Granada Noir 2018.

Fazë:

Festivali do të ketë shumë faza. Me Dhoma Mbretërore e Santo Domingo Si pikë kryesore e takimit, katër komuna të tjera do të presin aktivitete të festivalit: Guadahortuna, Monachil, Zagra dhe Pinos Puente. Me qëllim të sjelljes së artit dhe letërsisë në rrugë, do të mbahen ngjarje të shumta bare, kafene dhe cepa të tjerë të qytetit.

Faza të shumta në Granada do të presin ngjarjet e Granada Noir.

Faza të shumta në Granada do të presin ngjarjet e Granada Noir.

Protagonistët:

Autorët e zhanrit të zi si Mabel Lozano, Ian Manook, Juan Ramón Biedma, Juan Bolea, Juan Madrid, Javier Márquez Sánchez, Fanny Beaudoin, Mercedes Suarez, Alexis Díaz Pimienta, Alfonso Salazar, ose Salvador Alemany dhe artistë nga disiplina të tjera të tilla si kinema, teatër, kabare, muzikë, radio dramë, gastronomi, gazetari, komike, ilustrim, kukulla, improvizim dhe fotografi.

Çmimi Granada:

Alicia Jimenez-Bartlett do të jetë e ftuara e nderit në Granada Noir falë dhënies së Çmimit Granada për karrierën e saj letrare dhe, veçanërisht, për të seri e zezë me protagonist Petra Delicado, studiuesja e parë spanjolle e zhanrit.

Petra Delicado është një inspektor i policisë së Barcelonës që abuzon me alkoolin, pi duhan, përfshin në fjalorin e saj shumë më shumë tako se zakonisht në një bisedë normale, me shije të sheshta (ajo është e lumtur me një sanduiç me tortilla dhe një birrë), me një logjikë të lakmueshme dhe shumë të pavarur arsyetimi. Ajo shoqërohet në rastet e saj nga Zëvendës Inspektori Fermín Garzón, një njeri i thjeshtë dhe i thjeshtë që mbetet i qetë në çdo situatë.

Alicia Jiménez-Bartlett do të flasë për Petra Delicado në Granada Noir, por ajo nuk do të jetë shkrimtari i vetëm që zhduk këtë edicion të festivalit, plot yje të mëdhenj.

Siç thotë slogani i tyre "Krimi do të ishte ta humbasësh atë"

Për më shumë informacion, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.