Gjuetarët e hijeve

Gjuetarët e hijeve.

Gjuetarët e hijeve.

Shadowhunters është një seri librash të krijuar nga shkrimtarja amerikane Cassandra Clare. Deri tani, Gjuetarët e hijeve përfshin tre grupe romanesh: e para është Instrumentet mortore (në Spanjisht thjesht tregtohej si “Gjuetarët e hijeve”) Botuar ndërmjet 2007 dhe 2014. E dyta, Pajisjet e ferrit (Gjuetarët e hijes: origjina) është një parathënie e lëshuar midis 2010 dhe 2013.

Seti i tretë është Objekte të errëta (Gjuetarët e hijeve: Rilindja), u lirua midis 2016 dhe 2018. Kjo seri është përkthyer në më shumë se 30 gjuhë. Gjithashtu, ajo ishte përshtatur në kinema (2013) dhe në televizion (që nga 2016). Isshtë një histori e zhvilluar brenda zhanrit të romaneve fantastike. Ka elemente të veprimit, figura mitologjike dhe romancë që e bëjnë atë një vepër shumë argëtuese.

Rreth Autorit

Cassandra Clare lindi më 27 korrik 1973 në Teheran, Iran. Emri i saj i vërtetë është Judith Romelt, aajo e adoptoi pseudonimin e saj gjatë rinisë së saj e frymëzuar nga përrallat epike të Jane Austen. Vargu artistik është i dukshëm në familjen e tij të besimeve hebraike. Babai i tij është shkrimtari dhe profesori i letërsisë Richard Romelt dhe gjyshi i tij nga nëna ishte Max Rosenberg, një producent filmi.

Lëvizja ishte një ngjarje e vazhdueshme gjatë fëmijërisë së tij. Ai jetoi me familjen e tij në Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Zvicër derisa u vendos përgjithmonë në Shtetet e Bashkuara. pak para se të mbushë dhjetë vjeç. Transferimet e shpeshta plus një kontekst familjar i favorshëm për aktivitetet intelektuale, favorizuan zakonet e leximit të Judithit të ri, i cili filloi të shkruajë histori gjatë adoleshencës së saj për të argëtuar miqtë e saj.

Pas përfundimit të studimeve universitare në Barnard College, Cassandra Clare punoi si një kontribuese në revista të ndryshme argëtuese në New York dhe Los Angeles duke mbuluar lajmet e famshëm. Shkrimet e tij të para ishin tekste nga trillime fantastike frymëzuar nga Harry Poçar (Trilogjia Drako) Dhe Zoti i unazave (Ditaret shume sekrete) Filloi të zhvillohej Qyteti i kockave (e para e Instrumentet mortore) gjatë vitit 2004

Zhvillimi i sagës Shadowhunters

Gjuetarët e hijeve: Instrumentet e Mortal

Duke filluar në vitin 2006, Cassandra Clare vendosi t'i përkushtohej tërë kohës shkrimtarit. Një vit më vonë, nisja e Qyteti i kockave, fillimi i sagës së suksesshme Gjuetarët e hijeve (Gjuetarët e hijeve: Instrumentet e Mortal) Ky është një rrëfim fantastik bashkëkohor i zhvilluar rreth personazheve Clary Fray, Jace Herondale dhe Simon Lewis.

Sagat e qyteteve

Pastaj - brenda sekuencës së Instrumentet mortore- botimet e Qyteti i hirit (2007), Qyteti i kristaltë (2009), Qyteti i engjëjve të rënë (2011), Qyteti i Shpirtrave të Humbur (2012) y Qyteti i Zjarrit Qiellor (2014).

Gjuetarët e hijeve: pajisjet skëterre

Paralelisht, u shfaqën vëllimet e trilogjisë Gjuetarët e hijeve: pajisjet skëterre, Engjëll mekanik (2010), Princ mekanik (2011) y Clockwork Princess (2012). Pajisjet e ferrit (në spanjisht u tregtua si "Origjinat") është një pararendje e vendosur në kohën e Viktorias dhe personazhi i saj kryesor është Tessa Grey.

Komik i ilustruar

Po kështu, në vitin 2013 një komik i bazuar në Gjuetarët e hijeve, ilustruar nga Nicole Virella. Në vitin 2014 u shfaq Kronikat Bane, i pari nga tregimet e shkurtra të vendosura në këtë univers. Ajo u shkrua së bashku me Sarah Rees Brennan dhe Maureen Johnson.

Përralla nga Akademia Shadowhunter

A Kronikat Bane i ndodhën Përralla nga Akademia Shadowhunter - Përfunduar në 2016 në bashkëpunim me Brennan, Johnson dhe Robin Wasserman - dhe Fantazmat e Tregut të Hijes (2018) që paraqiti kontribute letrare nga Kelly Link, përveç Brennan, Johnson dhe Wasserman. Për më tepër, në vitin 2019 përpilimi i Mallkimet më të vjetra. Kjo u shkrua bashkë me Wesley Chu dhe Orët e fundit, shpallur për vitin 2020.

Gjuetarët e hijeve: Artificiet e errëta

Publikimi i Zonja mesnate (2016) shënoi fillimin e trilogjisë Gjuetarët e hijeve: Artificiet e errëta (Gjuetarët e hijeve: Rilindja). Kjo vepër ndjek Emma Carstairs, një personazh i cili tashmë ishte prezantuar Qyteti i Zjarrit Qiellor. Kjo seri u përfundua me Zoti i Hijet (Lord of Shadows - 2017) dhe Mbretëresha e ajrit dhe errësirës (Mbretëresha e Ajrit dhe Errësirës - 2018)

Gjuetarët e hijeve qyteti i kockave (Qyteti i kockave)

Një magjistar thirri në praninë e tij engjëllin Raziel, i cili përzieu një pjesë të gjakut të tij me gjakun e njerëzve në një filxhan dhe ua dha atyre për të pirë. Ata që pinë gjakun e Engjëllit u bënë gjuetarë të hijes, ashtu si fëmijët e tyre dhe fëmijët e fëmijëve të tyre. Prej atëherë e tutje, kupa u bë e njohur si Kupa e Vdekjeve. Edhe pse legjenda mund të mos jetë një fakt, ajo që është e sigurt është se me kalimin e viteve, kur radhët e Gjuetarëve të Shadow u zvogëluan, ishte gjithmonë e mundur të krijoheshin më shumë duke përdorur Kupën ".

Në këtë libër me 516 faqe (versioni spanjoll), Cassandra Clare e njeh lexuesin me universin e saj dinamik plot ujk, demonë, vampirë, zanë dhe engjëj, ku intrigat dhe romancat nuk mungojnë. Historia fillon me Clary Fray, një artiste e re, gati 16 vjeç, e cila është në klubin më të ngarkuar të partisë në New York, Pandemonium.

Atje, ajo ndjek një djalë të bukur me flokë blu derisa të dëshmojë vrasjen e tij, të kryer nga tre të rinj të çuditshëm me lëkurën e tyre të mbuluar me tatuazhe.

Kasandra Kler.

Kasandra Kler.

Të tre luftëtarët i zbulojnë Klarit se djali me flokë blu ishte një demon. Kështu që, ajo vendos të bashkohet me gjuetarët në misionin e tyre për të hequr qafe botën nga kërcënimet djallëzore dhe Jace, një djalë si engjëll, i cili shpesh e ekzagjeron atë për shkak të sjelljes së tij idiote.

Gjuetarët e hijeve: Qyteti i Ashit (Qyteti i hirit)

Clary Fray dëshiron të largohet nga radari i Shadowhunters sepse shoku i saj më i mirë, Simon Lewis, ka nevojë për të ... ai po shndërrohet në një qenie të panjohur. Por as Jace engjëllore dhe e dëshpëruar dhe as bota e nëndheshme nuk do ta lënë të shkojë. Situata është e komplikuar pas një serie vrasjesh.

Clary është kryesisht dyshuese ndaj Valentine Morgenstern, babait të saj biologjik. Por Jace vepron çuditërisht duke qenë i gatshëm të sakrifikojë gjithçka për të ndihmuar Shën Valentinin. Kjo pjesë e dytë me 464 faqe (postimi spanjoll) eksploron pak nga e kaluara e Clary dhe zhytet në betejat e pushtetit në botën e nëndheshme.

Gjuetarët e hijeve: Qyteti i Qelqit (Qyteti i qelqit)

Në këtë vëllim të tretë me 544 faqe (teksti në spanjisht), Clary përfundon duke e supozuar veten si një "nefilim", një njeri që trashëgoi cilësi engjëllore nga nëna e saj Jocelyn Fray, i cili rrezikon të vdesë. Për ta shpëtuar atë, Clary duhet të shkojë në shtëpinë stërgjyshore të Shadowhunters: Qyteti i Qelqit. Ndërkohë, Jace përpiqet ta bindë atë të heqë dorë nga udhëtimi i saj.

Gjithashtu, Simon është mbyllur nga Shadowhunters sepse nuk i besojnë një vampiri imun ndaj diellit. Sidoqoftë, Clary ka ndihmën e një gjuetari misterioz për të përmbushur misionin e saj. Por tani Shën Valentini ka mjetet për të shkatërruar të gjitha qeniet e botës së krimit ... alternativa e vetme për t'i rezistuar këtij kërcënimi është që gjuetarët të bëjnë një aleancë të vështirë me armiqtë e tyre të vdekshëm: ujqërit, vampirët dhe demonët.

Gjuetarët e hijeve: Qyteti i Engjëjve të Rënë (Qyteti i engjëjve të rënë)

Paqja e arritur në fund të ngjarjeve të Qyteti i kristaltë, midis gjuetarëve të nëntokës dhe gjuetarëve të tjerë të ShadowPo, ai lihet në harresë kur dikush fillon të ekzekutojë anëtarët e rrethit të Shën Valentinit. Si pasojë, ngjarjet e këtij kësti të ri me 416 faqe (punë në spanjisht) janë shumë të ngarkuar me shumë veprime, intriga dhe tradhti.

Vetëm Simon - më në fund u kthye në një vampir - mund të shmangte një përballje të re dhe të përgjakshme. Ndërkohë, dashuria e madhe e Clary dhe Jace arrin një pikë kulmore, kur zbulojnë një mister në lidhje me familjen e tij që mund të forcojë lidhjen e tyre… ose ta shkatërrojë atë përgjithmonë.

Gjuetarët e hijeve: Qyteti i shpirtrave të humbur (Qyteti i shpirtrave të humbur)

Jace Herondale është bërë një shërbëtor i së keqes i lidhur përjetësisht me Sebastian. Gjuetarët e Shadow marrin Nephilim për të humbur. Sigurisht, përveç një grupi të vogël të tyre, të cilët përgatiten të sfidojnë Conclave ndërsa Clary përballet me një sërë sfidash shumë të rrezikshme me qëllimin për të shpëtuar shpirtin e të dashurit të saj.

Kapitulli i parafundit i Instrumentet mortore mbulon 512 faqe (botimi Spanjoll) ku mund të perceptoni dashurinë e pamatë që Clary ndjen për JaceSepse ajo është e gatshme ta sakrifikojë atë për të, duke vënë në rrezik shpirtin e saj. Më e keqja nga të gjitha, Clary nuk është e sigurt nëse Jace është kthyer në veten e tij të vjetër ose nëse i dashuri i saj ra nga hiri përgjithmonë.

Citim nga Cassandra Clare.

Citim nga Cassandra Clare.

Gjuetarët e hijeve: Qyteti i zjarrit qiellor (Qyteti i Zjarrit Qiellor)

Pjesa e fundit në sagë ka 672 faqe (lëshim spanjoll) e mbushur me veprim sepse fillon me Botën e Shadow zhytur plotësisht në një errësirë ​​të keqe. Padrejtësia dhe vdekja mbizotërojnë në një skenë ku Clary, Jace, Simon dhe shokët e tyre luftëtarë takohen edhe një herë për të përballuar armikun më të madh që nefilimët kanë pasur ndonjëherë: Jonathan Morgenstern.

Bëhet fjalë për vëllain e Clary, i kthyer në një demon për shkak të babait të tij Valentine. Ky i fundit administroi gjak djallëzor për nënën e tij, Jocelyn, kur ajo ishte shtatzënë. Mbyllja e serialit është një rrëfim mjaft prekës. Kjo për shkak të sakrificave të shumta që protagonistët duhet të bëjnë dhe paprekshmërisë së Jonathan. Prandaj, kapërcimi i tij kërkon një zgjidhje që është jashtë botës së njohur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.