Jorgo Seferis. Përvjetori i lindjes së tij. poezi të zgjedhura

Jorgo Seferis Ai ishte një poet, eseist, diplomat dhe përkthyes grek i cili lindi në një ditë si sot nga 1900 e tutje Smirna. Ai ishte autori i parë grek që fitoi çmimin Çmimi Nobel në Letërsi që ia dhanë në vitin 1963. Në kujtim të tij shkon kjo përzgjedhje poezish i zgjedhur.

Jorgo Seferis

Giorgios Stylianou Seferiadis, i njohur më mirë si Giorgos Seferis, lindi në Izmir, më pas në Greqi dhe tani në Turqi, më 13 mars 1900. Ai ishte poet, eseist dhe diplomat. Shijen për letërsinë e trashëgoi nga i ati dhe filloi të shkruante poezi shumë i ri. Një nga burimet e tij kryesore të frymëzimit ishte odisea të Homerit.

Në vitin 1925 ai hyri në Trupi diplomatik në të cilën bëri një karrierë të gjatë me pozicione në Angli dhe Shqipëri. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai jetoi në mërgim. Përveç fitimit të çmimit Nobel në vitin 1963, ai ishte doktor kauzë nderi nga universitetet e Kembrixh, Oxford, Salloni y Princeton.

Poezi të zgjedhura

Rima

Buzët, rojet e dashurisë sime që po shuhej
duart, kravatat e rinisë sime që po i iknin
çehre e një fytyre të humbur diku në natyrë
pemë… zogj… lojë…

Trup, rrush i zi i diellit që digjet
trup, enë e pasurisë sime, ku po shkon?
Ka ardhur koha kur muzgu mbytet
dhe lodhja më fiton në ndjekje të errësirës...

(Jeta jonë po pakësohet çdo ditë.)

kam mall

Pa ngjyrë, pa trup
kjo dashuri që endet
i shpërndarë, i mbushur me njerëz,
përsëri dhe përsëri të shpërndara,
pulsime megjithatë
në kafshimin e mollës,
në prerjen e fikut,
në një qershi ngjyrë kafe,
në kokërr të një tufe.
Aq shumë Afërdita u shpërnda në ajër
do t'ju bëjë të etur dhe të zbehtë
në një gojë dhe në një gojë tjetër
pa ngjyrë, pa trup.

Bilanci

Kam udhëtuar, jam lodhur dhe kam shkruar pak
por kam menduar shumë për kthimin, dyzet vjet.
Burri në të gjitha moshat është fëmijë:
butësia dhe brutaliteti i djepit;
pjesa tjetër është e kufizuar nga deti, si bregu,
në përqafimin tonë dhe në jehonën e zërit tonë.

gjethe plepi

Ajo u drodh aq shumë sa era e mori me vete
ajo u drodh aq shumë sa era nuk do ta largonte
shumë larg
një det
shumë larg
një ishull në diell
dhe duart të kapur për rrema
duke vdekur në sy të portit
dhe sytë e mbyllur në anemonet e detit.

Unë po dridhesha aq shumë
E kam kërkuar aq shumë
në kanalin e pemëve eukalipt
në pranverë dhe në vjeshtë
në të gjithë pyjet e zhveshur
sa shumë e kam kërkuar, o Zoti im.

shqetësim

Për të shuar etjen e tyre u munduan buzët
në kërkim të livadhit të freskët të ujitur të Eurotas
dhe ti duke galopuar pas zagarit tënd, nuk të arritën
dhe djersa e distiluar nga majat e gjoksit tuaj.

Stanza

Menjëherë, vijnë nga një dorë
që e kisha dashur aq shumë,
më ke dhënë hapësirë ​​të çmuar në muzg,
si një pëllumb i zi.

Pastroi rrugën para meje,
mjegull delikate e një ëndrre
në muzgun e një darke të shenjtë...
E menjëhershme, kokërr rërë

i vetmuar, ti që pushtove të tërën
ora tragjike e rërës
memec, pasi kishte parë Hidrën
në kopshtin e qiellit.

Edhe pak dhe dielli do të ndalet...

Edhe pak dhe dielli do të ndalet.
shpirtrat e agimit
frynin mbi guackat e thata;
tri herë zogu trillohet tri herë vetëm;
hardhuca mbi gurin e bardhë
qëndron ende
duke parë barin e djegur
ku gjarpri rrëshqiti.
Një krah i zi gjurmon një prerje të thellë
lart në kasafortën blu -
shikojeni, do të hapet.

Dhimbje triumfuese të lindjes.

Epigrami

Një njollë në gjelbërimin e tharjes
një varg i heshtur pa fund,
një teh ventilatori veror
që ka prerë nxehtësinë e dendur;
brezi që mbeti në duart e mia
kur dëshira kalonte në bregun tjetër
-Kjo është ajo që mund të të ofroj, Persefon,
ki mëshirë për mua dhe më jep një orë gjumë.

Burimi: Një zë i ulët


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.