Fraza të disa shkrimtarëve që kanë lindur në korrik.

Julio Monthshtë muaji im, prandaj sot bie 47 njëri pas tjetrit. Kështu që unë do të kalojë nëpër disa shkrimtarët të cilët gjithashtu kanë lindur këtë muaj me disa nga frazat që ata shqiptuan ose shkruajtën. Ka shumë më tepër, por Unë lë një çift ose tre emra të mëdhenj që meritojnë artikuj të tyre.

2 korrik

 1. Herman Hesse, Shkrimtar gjerman, laureat i Nobelit në 1946.

“Soft është më i fortë se i fortë; uji është më i fortë se shkëmbi, dashuria është më e fortë se dhuna ”.

 1. Frank kafka.

“Unë jam romani. Unë jam tregimet e mia ”. 

 1. Ramón Gomez de la Serna.

"Shkrimi është se ata e lënë njeriun të qajë dhe të qeshë vetëm". 

4 korrik

 1. Nathaniel Hawthorne.

"Cila burg është më e errët se vetë zemra? Cili rojtar burgu është më i pashpresë se vetja?

 1. Neil Simon.

Shkrimi është një arratisje nga bota. Më pëlqen të jem vetëm në një dhomë. Almostshtë pothuajse një formë meditimi, një hetim i jetës time ”.

5 korrik

 1. Jean Cocteau.

"Viktor Hugo ishte një i çmendur që paraqiste si Viktor Hygo".

8 korrik

 1. Jean de la Fontaine.

"Të gjithë trurin në botë janë të pafuqishëm ndaj çfarëdo budallai që është në modë".

9 korrik

 1. Ann Radcliffe

“Oh, e gjithë kjo mund të jetë e dobishme për të treguar që edhe pse e mbrapshta ndonjëherë mund të sjellë vuajtje për të mirën, fuqia e tyre është kalimtare dhe ndëshkimi i tyre i sigurt; dhe që të pafajshmit, edhe pse të shtypur nga padrejtësia, të mbështetur nga durimi, më në fund mund të triumfojnë mbi fatkeqësinë! "

10 korrik

 1. Marcel Proust

"Udhëtimi i vetëm i vërtetë i zbulimit nuk konsiston në kërkimin e peizazheve të reja, por në shikimin me sy të rinj."

11 korrik

 1. Luis de Gongora.

“Fjalët, dylli; punimet e çelikut ".

12 korrik

 1. Henri Thoreau.

"Para dashurisë, parave, besimit, famës dhe drejtësisë, më jepni të vërtetën."

 1. Pablo Neruda.

“Librat që ju ndihmojnë më shumë janë ata që ju bëjnë të mendoni më shumë. Një libër i shkëlqyeshëm nga një mendimtar i madh është një enë mendimi, e ngarkuar me bukuri dhe të vërtetë ”.

15 korrik

 1. Iris Murdoch.

"Zoti, nëse do të ekzistonte, do të qeshte me krijimin e Tij".

16 korrik

 1. Reinaldo Arenas.

"Pemët kanë një jetë të fshehtë që u bëhet e njohur vetëm atyre që i ngjisin ato".

17 korrik

 1. William Makepeace Thackeray.

"Pa dyshim që një dashuri e matur është më e mirë, por preferohet të duash çmendurisht sesa të të mungojë e gjithë dashuria."

20 korrik

 1. Françesko Petrarka.

"Ashtu si lundruesi, të cilin e dekurajon era e fortë, shikon dy drita të qiellit të natës, njësoj, në stuhinë time të Dashurisë, unë shoh dy drita në shenjën e ndritshme në të cilën gjej ngushëllimin tim të vetëm".

21 korrik

 1. Ernest Hemingway.

"Ju më doni, por nuk e dini akoma".

22 korrik

 1. Raymond Chandler.

"Puthja e parë është magjike, e dyta intime, rutina e tretë".

23 korrik

 1. Salvador de Madariaga.

"Ndërgjegjja nuk na pengon të kryejmë mëkate, por fatkeqësisht ne i shijojmë ato."

24 korrik

 1. Robert Graves.

"Po të isha grua do të isha e dëshpëruar. Ekzistenca e grave të mira tejkalon shumë burrat që i meritojnë ato ”.

26 korrik

 1. Bernard Shaw.

“Nëse keni ndërtuar kështjella në ajër, puna juaj nuk ka humbur; tani vendosni bazat nën to ”.

 1. Antonio Machado.

“Në zemrën e tij ai kishte ferrën e një pasioni. Arrita ta shqyej një ditë: nuk e ndiej më zemrën time ”.

 1. Ana Maria Matute.

“Fjala është gjëja më e bukur që është krijuar, është më e rëndësishmja nga të gjitha që kemi qeniet njerëzore. Fjala është ajo që na shpëton ”.

27 korrik

 1. Manuel Vazquez Montalban.

"Në kohë krize sigurie dhe dogmash, çfarë do të bëhej me ne pa metafora dhe pa vese?"

29 korrik

 1. Himat Chester.

“Dhuna amerikane është jeta publike, e cila është një mënyrë e jetës publike, ajo u bë një formë, një formë e një historie detektive. Kështu që duhet të mendoj se çdo numër shkrimtarësh zezakë duhet të vendoset në formën e një historie detektive ".

31 korrik

 1. JK Rowling.

"Importantshtë e rëndësishme të kujtojmë se të gjithë kemi magji brenda nesh."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Apici dijo

  Korriku është plot me shkrimtarë të mirë! Faleminderit për përpilimin e frazave

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit.