Feliks G. Modrono. Intervistë me autorin e Sol de Brujas

Fotografia: Félix G. Modroño, profili në Twitter.

Feliks G. Modrono, Biscayan që jeton në Santander, ka tashmë tetë romanes botuar dhe tani prezanton shtrigat dielli Në këtë intervistë na tregon për të dhe histori të tjera. Ju falënderoj shumë për kohën dhe mirësjelljen tuaj për të më ndihmuar.

Feliks G. Modrono. Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Romani juaj i fundit është dielli shtrigashMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

FÉLIX MODROÑO: I njihja rastet e dorës së parë bullizmi në shkollë përmes rrjeteve, kryesisht. Dhe vendosa ta shkruaj këtë roman si ankim. Më duhet të falënderoj profesionistët e fushës së arsimit dhe policinë e Cantabria-s që më kanë ndihmuar për të ideuar këtë komplot. 

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

FM: Fillova si gjithë të tjerët atëherë. Komiket, aventurat e Kapiten Thunder… Më pas erdhën romanet e Verne y Salgari në formatin komik. Librat e parë pa vizatime që mbaj mend janë ata të Hollisters

Sa për shkrimin, mendoj se ese në shkollë. Mbaj mend që kam marrë pjesë në konkursin e Coca-Cola-s, por nuk e kalova fazën provinciale dhe që kampionatin spanjoll e fitoi një shok klase nga shkolla ime. Çmimi ishte një udhëtim në Kili, i cili në ato ditë ishte si të shkoje në Mars. Dhe nuk e mohoj zhgënjimin tim.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

FM: Gabriel García Márquez, pa dyshim. Eleganca e tij kur shkruan vazhdon të jetë një model për t'u ndjekur.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

FM: Do të kisha dashur të krijoj Uilliam i Baskerville ose Sherlock Holmes. Kjo është arsyeja pse doktori im Zúñiga ka diçka nga të dyja. Dhe sa për të ditur sigrid, kush ishte dashuria ime e parë. Sigurisht që ajo nuk mund të kishte bërë asgjë, sepse e donte Kapiten Thunder.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

FM: The lajthi dhe Coca-Cola. Ata nuk janë vetëm energjia ime, por burimi im për pushime. Kur mbaroj një roman, peshoja ime më largon.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

FM: Shkruaj kudo, por më duhet Silencio. Kur jam në periudhën krijuese nuk kam orare. Unë ha kur jam i uritur dhe fle kur jam i përgjumur. Pjesa tjetër e ditës kalon duke shkruar.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

FM: Po, sigurisht. Në fakt, deri më tani ai kishte përzier zhanre: e zezë, udhëtimi, historike, romantike...

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

FM: Më pëlqen të jem i informuar për lajmet editoriale dhe përpiqem lexoni dy ose tre romane një javë, kur nuk jam në periudhën e shkrimit. Tani për tani e kam në tavolinën e krevatit fillojmë në fund, nga Chris Whitaker, me rekomandimin e Dolores Redondo.

Ya Fillova me të tretën tre romanet që i konsiderova si trilogjia e Bilbaos të shekullit të XNUMX-të. Pasi shkroi për Belle Époque në Qyteti i syve gri dhe të Luftës Civile dhe periudhës së pasluftës në Qyteti i shpirtit të fjetur, po shkoj në një histori që do të shkojë deri në dekadat e fundit të shek.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

FM: Pata fatin që romani im i parë u botua nga botuesi i parë ku shkova. Atëherë më duhet të them që rruga nuk më ka qenë e komplikuar. Po vërtet, Unë kam punuar shumë për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet. Skena e botimit është e qartë: publikohet me tepricë dhe kur ka kaq shumë furnizim, jo ​​gjithçka është mirë. Për librashitësit është shumë e vështirë të zgjedhin mes ortekut të risive që mbërrijnë çdo ditë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

FM: Nuk më interesojnë këto kohë. Y Ika nga çdo lexim që bie si epidemi. Natyrisht, kjo krizë po na shënjon të gjithëve dhe do të jetë pjesë e bagazhit tonë emocional, në të mirë dhe në të keq. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.