Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë është një klasik i shekullit të XNUMX-të, shkruar nga autorja e njohur amerikane Edith Wharton. Shtë një histori romantike që zhvillohet në shoqërinë e lartë të New York-ut të shekullit të kaluar. Në këtë, protagonistët do të duhet të luftojnë kundër parametrave dhe zakoneve të vendosura nga elitat e kohës.

Romani —Vendosur në 1870— ishte një nga më të kërkuarat në bibliotekat dhe libraritë e Nju Jorkut në vitet 20. Po kështu, titulli fitoi Çmimin Pulitzer në 1921. I tillë ka qenë qëllimi i veprës që është përshtatur për skenë dhe tri herë për ekranin e madh (1924, 1934 dhe 1993).

Epoka e pafajësisë

Isshtë një roman historik romantik i botuar në vitin 1920, vendosur kryesisht në Nju Jork të vitit 1870. Komplot përfshin familjet e elitës së Nju Jorkut, të cilët jetuan në standarde të larta, duke marrë pjesë në opera dhe duke u takuar në ahengje, darka dhe valle. Në punë, Wharton përshkruan me hollësi mjediset dhe ngjarjet e bukura, pasi i vlerësonte ato në atë kohë.

Shkrimtarja e bazon historinë pjesërisht në përvojat e saj personale. Më të dukshmet janë referencat për sjelljen e të pasurve të qytetit të tyre të origjinës, të cilët gjykuan nga më së paku dhe besuan se ishin të përsosur. Përveç kësaj, pasqyron realitetin evropian të atyre viteve - Në rrugën e antagonizmit -, me më pak klasizëm dhe më i avancuar nga pikëpamja kulturore se New York.

Përmbledhje

Historia fillon me njoftimin e fejesës midis të riut Newland Archer dhe May Welland; të dy nga familje me status të lartë shoqëror. Ai është avokat; mjaft i disiplinuar, i rrënjosur në zakonet e kohës. Ajo është një zonjë e re e qetë, e arsimuar me parimet më të mira dhe e vendosur të jetë gruaja e përsosur; gjithnjë e lumtur, por pa ndonjë aspiratë apo mendim të sajin.

Në ato ditë Kontesha Ellen Olenska kishte mbërritur në Nju Jork, kush është kushëriri i majit. Ajo është një grua e bukur, autonome dhe jokonvencionale. Kjo zonjë e çuditshme është kthyer nga Evropa pasi është ndarë nga burri i saj, gjë që është e papranueshme për shoqërinë e lartë amerikane. Thashethemet skandaloze nuk presin dhe ato gjithashtu fillojnë të prekin të afërmit e tyre.

Perspektiva e Re e Newland Archer

Për shkak të kësaj situate të rëndë, Shefi i Archer kërkon që të flasë me Ellen privatisht dhe bindeni atë të anulojë procedurat e divorcit. Ndërsa bisedojnë, ai e kupton se sa e pakënaqur ka qenë Ellen që është martuar me dikë që nuk e do. Ne anen tjeter, ajo e bën avokatin të kuptojë se sa mbyt shoqëria ku ka jetuar gjithmonë.

Më në fund, Ellen i dorëzohet kërkesës së Archer dhe tërhiqet nga divorci, megjithëse nuk është plotësisht i kënaqur. Të kesh njohur një pjesë të kulturës evropiane e bën atë të zgjohet nga letargjia ku ishte. Mendimi i avokatit ka ndryshuar dhe tani ai fillon të pyesë veten në lidhje me me atë që duhet të jetë një martesë e mirë.

Të dashur treshe

Pas asaj bisede, Newland dhe Kontesha bëhen miq të mirë. Për shkak të sa rehat u ndje me të, ai vendos ta shoqërojë atë në shtëpinë e pushimeve të disa miqve të familjes. Duke qenë atje, Archer e kupton se si ndihet vërtet për Ellen; interesi i tyre shkon përtej të qenit miq dhe kushërinj të ardhshëm.

Newland Pavarësisht se ishte një njeri i qetë dhe korrekt, ai gjithmonë ka pasur mendime progresive dhe kritikon standardet me të cilat jeton elita, së cilës i përket. Kjo është për shkak të kësaj tundoi të linte gjithçka për Ellenën —Kush gjithashtu korrespondon—, por përgjegjësia juaj peshon më shumë dhe përfundon duke u martuar me maj; edhe pse ndjenjat e tij për Ellen janë akoma të fshehta.

Shumë do të jenë situatat që do të paraqiten nga ky trekëndësh dashurie, midis luftës së asaj që është "e saktë" dhe asaj që është jokonvencionale. Të tre personazhet do të përfundojnë duke marrë vendime që do të ndikojnë në jetën e secilit prej tyres, me një fund që mund të mos pritet nga shumë.

Përshtatja e filmit

Epoka e pafajësisë është sjellë në ekranin e madh në tre mundësis E para ishte në vitin 1924, në format të heshtur dhe nga Warner Brothers. Filmi i dytë ishte në vitin 1934; Kjo u bazua në roman dhe u plotësua nga teksti i një përshtatje teatri të bërë gjashtë vjet më parë - prezantuar në Broadway në 1928.

Filmi i fundit për të kapur historinë e shkruar nga Edith Wharton u prodhua në 1993 nga Columbia Pictures dhe u drejtua nga Martin Scorsese. Protagonistët e saj ishin Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer dhe Winona Ryder; i cili përfaqësoi Newland, Ellen dhe May, përkatësisht. Filmi u nominua për disa çmime filmi, duke fituar në kategoritë:

  • Projektimi më i mirë i kostumeve (Oscar, 1993)
  • Aktorja më e mirë në rol dytësor për Winona Ryder (Golden Globes, 1993)
  • Regjisori: Martin Scorsese dhe Aktorja dytësore: Winona Ryder (Bordi Kombëtar i Rishikimit, 1993)
  • Aktorja më e mirë në rol dytësor për Miriam Margolyes (BAFTA 1993)

Rreth Autorit

Të Premten, 24 Janar 1862, Qyteti i New York-ut pa lindjen e Edith Newbold Jones. Meqenëse ai i përkiste një prej familjeve më të pasura të shoqërisë së lartë, ai mori arsim në shtëpi, me tutorët më të mirë. Përveç kësaj, patën mundësinë të vizitojnë disa nga qytetet kryesore në botë, pasi që në moshë shumë të re ajo udhëtoi me prindërit e saj.

Edith Wharton

Edith Wharton

Edith ishte gjithnjë e apasionuar pas shkrimit; ajo ishte, në fakt, një autor i parakohshëm. Sidoqoftë, veprat e saj u botuan me ngadalë, pasi në atë kohë ishte zhgënjyer që një grua me gradë t'i përkushtohej letërsisë. Ishte për këtë që shumë nga tregimet e tij të hershme u paraqitën në mënyrë anonime, dhe nganjëherë nën pseudonime.

Udhëtoj

Ai jetoi shumë nga fëmijëria e tij me prindërit e tij në kontinentin Evropian, megjithëse ai gjithmonë udhëtonte në vendlindjen e tij Nju Jork. Edith arriti të kalonte Atlantikun rreth 66 herë, gjë që e lejoi atë të mësonte disa gjuhë dhe të njihte disa kultura të botës. Në të njëjtën mënyrë, kjo e ndihmoi në pasurimin e librave të tij dhe e bëri më të lehtë për të që të merrte miqësi shumë të mira, siç ishte ajo e Henry James.

martesë

Ajo u martua me Edward Robbins Wharton në 1885, një marrëdhënie që nuk njihet si harmonike, por më tepër e trazuar për shkak të pabesive nga partneri i saj. Pas 28 vitesh martese, Edith ishte një nga zonjat e para të shoqërisë së lartë që u divorcua, diçka mjaft e ndërlikuar për kohën, pasi tema konsiderohej tabu.

Lufta e pare boterore

Isshtë rruga e tij nëpër Evropë, Edith Wharton Ajo ishte e lidhur me shumë ngjarje, përfshirë Luftën e Parë Botërore. Ndërsa konflikti po ndodhte, Ai u lejua të merrte pjesë në vijën e parë të betejës për të sjellë ndihmë mjekësore për të prekurit në zonë. Ky veprim i dha atij Kryqin e Legjionit të Nderit nga qeveria franceze.

vdekje

Pas luftës, Edith Wharton lëvizi Saint-Brice-sous-Forêt. Në atë vend ai jetoi deri në ditën e vdekjes së tij më 11 gusht, 1937, pasi pësoi një sulm kardiovaskular. Eshtrat e tij janë në fushën e shenjtë të Gonards, në Versajë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.