Enrique Jardiel Poncela, poeti. Katër poezi të zgjedhura

Enrique Jardiel Poncela lindi në një ditë si sot Madrid. Njihet kryesisht si dramaturgEdhe poezi e kultivuar me një prekje humoristike të ngjashme me atë që ai përdori në komeditë e tij më të njohura teatrore. Kështu që për të kujtuar, unë kam zgjedhur 4 poezi të tij.

Enrique Jardiel Poncela

gazetar Ashtu si babai i tij, Jardiel Poncela punoi dhe bashkëpunoi në media të tilla si I Paanshëm Veprimi përveç botimit në revistë Humor i mirë. Por që nga viti 1923, ai vendosi t’i përkushtohej plotësisht letërsisë dhe teatrit. Ai gjithashtu botoi romane si p.sh. Njeriu që e donte Alejandra o Dashuria shkruhet pa sëpatë.
Por pa dyshim sukseset e tij ishin me komedi teatrale si p.sh. Ju keni sytë e një gruaje fatale Një burrë mbrapa dhe me radhë, Heloise është nën një pemë bajame o Hajdutët janë njerëz të ndershëm. Ai gjithashtu mori Çmimi i Teatrit Kombëtar. Ai vdiq në moshën 51 vjeç nga kanceri i laringut.
Megjithatë, aspekti i tij më pak i njohur është ai i një poeti dhe keto jane:

4 poezi të zgjedhura

JETA

Për shkurtimisht është… koha e një pushimi;
një rrufe; kryqëzimi i një ylli;
një mbyllje e shpejtë; një gëzim; një shkëndijë;
një mbirje; Puthje; nje gjuajtje;
një gjoks bëni; një dolli; një psherëtimë;
një lule në një vazo; një shtyp;
një miqësi; bukuria e një bukurosheje;
një premtim; dalje; një ju admiroj!;
një sekret i bërjes publike;
një kalim nga kufoma në skelet;
një mbytje anijesh; një rubrikë; një mjegull;
një skuqje; një muzg; nje pushim;
një eklips; nje martese; Një po; një shkumë;

nje dashuri; një lumturi ... dhe një sonet.
***

ARSYET E Mia T TO FOLURI NXITONI

Oh! Fati, ti sundon ritmin e jetës time!
Oh! Fat, ti i jep tonin ekzistencës sime!
Ata thonë se flas me nxitim, me cilësi të mallkuar,
gjë që e bën dëgjuesin të humbasë kohën dhe durimin.
Pse nuk me jep qetesine e nevojshme
Çfarë kishin San Luis, Santo Job dhe Arcadio?
A nuk e shihni se unë po luaj bixhoz jetën time anasjelltas
sa herë që kam një konferencë në radio?
Unë, që do të doja të flisja qartë për parajsën,
Me sa duket unë jam një ace në lojë
dhe, siç është zakon në këtë klasë të aces,
Kam një meze të lehtë dhe tret tretjen e fundit të fjalive.
Më jep qartësinë tënde në shqiptim
sa herë që duhet të veproj në transmetim,
dhe nëse jo qartësi për të nxitur të qeshurën,
Më trego të paktën shkakun pse flas me nxitim.

***

ARNICHES CARLOS
"Ai është mbreti i sainete" - pëshpërit ajo ndërsa kalon pranë, -
dhe ai kalon - gjatë dhe lart - pa dëgjuar ose shikuar,
dhe nuk shikon apo dëgjon sepse jeton në lartësi.
(Duhet të theksohet se ai është i gjatë dy metra.)
Aktorët, dita që i bën thirrje
për një "lexim" të ri, ata gëzohen ipso facto,
dhe ata përqafohen duke bërtitur: "Don Carlos do të lexojë sot!"
ndërsa Kompania ankohet: "Ajo do të sjellë vetëm një akt!"
Shkruaj pak dhe mirë. Nëse është e saktë është minierë:
Ari shkon në arkë në formën e njëqind të plotëve.
Por kur bën një gabim, ai ndërton një sarrazinë
prej katër mijë e dyqind e tetëdhjetë saraçenëve.
"Shpirti i këtij njeriu qesh!" Gjithmonë kam dëgjuar
duke zënë vendin tim në netët e hapjes.
"Shpirti i këtij njeriu qesh". Shpirti i tij qesh ... Mirë!
Shpirti i tij duhet të qeshë, sepse fytyra e tij nuk e bën.

***

PARIS

Paris… Paris! këtu Paris!
Asfalt blu dhe qiell gri
çfarë mendohet person karshi,
ose me mire, flasim private.
Aristokracia në fleur de lis
drejt Yllit dhe Saint-Denis.
Qytet borgjez në La Villete.
Frauleins dhe fëmijët. Dhe një miss
pranë një statuje të mbretit Louis
në një kopsht. Voyons, Pierrette,
viens donc ici; Ju nuk jeni pas bête!
Rue de la Paix. Hotel Claridge's.
Stendë libri. Shtëpia Hachette.
Shtresat e gëzofit i imët-gri.
Dhe në «Kazino» një yll
shumë më i vjetër se vendi,
të cilin njerëzit e quajnë «Mis-
tinguet ».

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alicia Hernandez Hernandez dijo

    Janë poezitë më të bukura që kam dëgjuar