Emri i trëndafilit

Emri i trëndafilit

Emri i trëndafilit

Emri i trëndafilit (1980) është vepra që bëri që Umberto Eco italian të shijojë mjaltin e suksesit letrar. Dhe nuk është për më pak, sot, kjo vepër ka shitur më shumë se 50 milion kopje. Isshtë një roman historik me një nuancë të thellë misteri, komploti i të cilit sillet rreth hetimit të një serie krimesh enigmatike që ndodhën gjatë shekullit të katërmbëdhjetë në një manastir italian.

Menjëherë pasi u lëshua në publik, teksti mori dy çmime të rëndësishme: çmimin Shtriga (1981) dhe Medici Alien (1982). Pas pesë vjetësh - dhe i prekur nga ndikimi i shkaktuar nga puna - Eco publikoi: Apostille tek Emri i trëndafilit (1985) Me këtë vepër, autori kërkoi t’u përgjigjej disa prej pyetjeve të ngritura në romanin e tij, por pa zbuluar enigmat që përmban ai.

Përmbledhje e Emri i trëndafilit

Në dimrin e vitit 1327, Françeskani Guillermo de Baskerville udhëton me dishepulli i tij Adso e Melk për të mbajtur një këshill. Destinacioni: një manastir benediktin në Italinë veriore. Pas mbërritjes, ata rregullojnë takimin me murgjit dhe delegatët e Papës Gjon XXII. Objektivi: diskutojnë rastet e korrupsionit (herezi) që njollosin zotimin apostolik të varfërisë dhe se - gjoja - ata drejtohen nga një fraksion i Françeskanëve.

Takimi rezulton të jetë i suksesshëm, por atmosfera turbullohet nga vdekja e papritur dhe misterioze e ilustruesit Adelmo da Otrantos. Burri u gjet i vdekur në dyshemenë e bibliotekës Abbey - një labirint i hollë me rafte librash të mbushura me libra - pasi ra nga maja e Aedificium Octagon. Pasi lind fakti, Abbone - Abadi i tempullit - i kërkon Guillermo të hetojë në lidhje me të, që atëherë dyshoj se është një vrasje.

Kërkimet zgjasin shtatë ditë. Në atë periudhë, më shumë murgj duken të vdekur, të gjithë në të njëjtat rrethana: me gishtat dhe gjuhët e tyre të njollosura me bojë të zezë. Me sa duket, vdekjet kanë të bëjnë me një libër të Aristotelit, gjethet e të cilit janë helmuar qëllimisht. Gjatë hetimeve të tij, Guillermo jo vetëm që do të hasë enigma të shumëfishta, por gjithashtu do të dalë ballë për ballë me një të keqe të mishëruar, të simuluar në mënyrë shumë perfekte nën velin e pleqërisë dhe mençurisë në imazhin e klerikut të verbër Jorge de Burgos.

Analiza e Emri i trëndafilit

strukturë

Emri i trëndafilit është një roman misteri historik që zhvillohet në vitin 1327. Komploti zhvillohet në një manastir Benediktin të vendosur në veri të Italisë. Historia zhvillohet në 7 kapituj, Dhe secila prej tyre është një ditë brenda hetimeve të Guillermo dhe fillestarit Adso. Ky i fundit, nga rruga, është ai që rrëfen zhvillimin e trillimit në vetën e parë.

Personazhet kryesore

Uilliam i Baskerville

Me origjine angleze, ai është një frat françeskan i cili dikur ka shërbyer si prift i gjykatës së inkuizicionit. Ai është një njeri i aftë, vëzhgues dhe inteligjent, me aftësi të shumta detektive. Ai do të jetë përgjegjës për zgjidhjen e vdekjeve misterioze dhe të papritura të murgjve në abaci.

Emri i tij vjen nga Guillermo de Ockham, një figurë historike të cilën Eco mendoi ta vendoste si protagonist që nga fillimi. Sidoqoftë, Shumë kritikë pretendojnë se një pjesë e personalitetit hetues të Baskerville buron nga portreti Sherlock Holmes.

Adso e Melk

Me origjinë fisnike - djali i Baronit de Melk -, është rrëfyesi i tregimit. Me komandën e familjes së tij, Uilliam i Baskerville vendoset në komandë, si skrib dhe dishepull. Si pasojë, ai gjithashtu bashkëpunon gjatë hetimit. Gjatë zhvillimit të komplotit, ai tregon një pjesë të përvojave të tij si një rishtar Benediktin dhe atë që jetoi gjatë udhëtimeve të tij me Guillermo de Baskerville.

Gjergji i Burgosit

Ai është një murg i vjetër me origjinë spanjolle, prania e të cilit është vendimtar në zhvillimin e komplotit.. Nga fizionomia e tij, Eco nxjerr në pah zbehtësinë e lëkurës së tij dhe verbërinë e tij. Lidhur me rolin e tij, personazhi zgjon emocione të kundërta në pjesën tjetër të banorëve të manastirit: admirim dhe frikë.

Edhe pse plaku e ka humbur shikimin dhe nuk është më përgjegjësi i bibliotekës, hapësirat e tij njihen inç për inç, dhe fjala e tij vlerësohet dhe konsiderohet profetike nga murgjit e tjerë. Për krijimin e këtij antagonisti, autori u frymëzua nga shkrimtari i famshëm Jorge Luis Borges.

Aktorë historikë

Kur është fjala për Trillim historik, disa personazhe të vërtetë mund të gjenden në komplot, i cili kryesisht ato i përkisnin sferës fetare. Midis tyre janë: Bertrando del Poggetto, Ubertino da Casale, Bernardo Gui dhe Adelmo da Otranto.

Përshtatjet e romanit

Gjashtë vjet pas suksesit të romanit, Kjo u soll në ekranin e madh nga regjisori Jean-Jacques Annaud. Filmi me të njëjtin emër u luajt nga aktorët e njohur Sean Connery - si Friar William - dhe Christian Slater - si Adso.

Ashtu si libri, prodhimi i filmit gëzoi një pranim të shkëlqyeshëm nga publiku; përveç kësaj, ajo fitoi 17 çmime në konkurset ndërkombëtare. Sidoqoftë, pas premierës së tij, kritikët dhe media italiane bënë deklarata të forta kundër filmit, pasi ata konsideruan se nuk varet nga libri i vlerësuar.

Në vitin 2019, u lëshua një seri prej tetë episodesh që patën një sukses të krahasueshme me romanin dhe filmin. Ishte një prodhim italo-gjerman i bërë nga Giacomo Battiato; Ai u shpërnda në më shumë se 130 vende dhe arriti famë të madhe në Itali.

Fakti kurioz

Autori e bazoi tregimin në të Dorëshkrim i Dom Adson de Melk, një libër që mori në vitin 1968. Ky dorëshkrim u gjet në manastirin e Melk (Austri) dhe krijuesi i tij e nënshkroi atë si: "Abbe Vallet". Kjo përfshin disa prova historike të kohës. Për më tepër, kush e shkruajti atë pretendoi se ishte një kopje e saktë e dokumentit të gjetur gjatë shekullit të XNUMX-të në Abbey Melk.

Për autorin, Umberto Eco

Të martën, 5 janar 1932, qyteti italian i Alessandria pa lindjen e Umberto Echo Bisio. Ai është djali i Giulio Eco - llogaritar - dhe Giovanna Bisio. Pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, babai i tij u thirr për të shërbyer në ushtri. Per kete arsye, nëna u zhvendos me fëmijën në qytetin Piemonte.

Studimet dhe përvojat e para të punës

Në vitin 1954, ai mori një doktoraturë në Filozofi dhe Letra në Universitetin e Torinos. Pas diplomimit, Unë punoj në RAI si redaktor kulturor dhe filloi karrierën e tij si profesor universiteti në shtëpitë e studimit në Torino, Firence dhe Milano. Në atë kohë, ai takoi artistë të rëndësishëm nga Gruppo 63, njerëz që më vonë do të ndikonin në karrierën e tij si shkrimtar.

Që nga 1966, ai diktoi karrigen e komunikimit vizual në qytetin e Firences. Tre vjet më vonë, ai ishte një nga themeluesit e Shoqatës Ndërkombëtare të Semiologjisë. Për më shumë se 30 vjet, ai dha mësim në klasën e semiotikës në Universitetin e Bolonjës. Në atë vend, ai themeloi Shkollën e Lartë të Studimeve Humanistike për fakultetin e nivelit të lartë.

Garë letrare

Në 1966, shkrimtari debutoi me disa histori të ilustruara për fëmijë: Bomba dhe gjenerali y Tre kozmonautët. Katërmbëdhjetë vjet më vonë ai botoi romani që e çoi atë në yll: Emri i trëndafilit (1980). Për më tepër, autori shkroi gjashtë vepra, ndër të cilat spikasin sa vijon: Lavjerrësi i Fukos (1988) y Baudolino Mbretëresha Loana (2000).

Eko ai gjithashtu u zhyt në provë, një zhanër në të cilin ai prezantoi pothuajse 50 vepra gjatë 60 viteve. Midis teksteve, bien në sy: Punë e hapur (1962), Apokaliptike dhe të integruar (1964), I Bekuari i Liebanës (1973), Traktat mbi semiotikën e përgjithshme (1975), Minimumi i dytë ditor (1992) y Ndërtoni armikun (2013).

vdekje

Umberto Eco luftoi për një kohë të gjatë kundër kancerit të pankreasit. Mjaft i prekur nga sëmundja, vdiq të martën, 19 shkurt 2016 në qytetin e Milanos.

Romanet e autorit

 • Emri i trëndafilit(1980)
 • Lavjerrësi i Fukos(1988)
 • Ishulli i një dite më parë(1994)
 • Baudolino(2000)
 • Flaka misterioze e Mbretëreshës Loana(2004)
 • Varrezat e Pragës(2010)
 • Numri zero(2015)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.