Emily Dickinson. 189 vjet të lindjes së tij. Përzgjedhja e poezive

Fotografi. Kolegji Amherst

Emily Dickinson është një nga poetët më të rëndësishëm në histori të letërsisë amerikane dhe universale, në nivelin e bashkatdhetarëve të tij Edgar Allan Poe ose Walt Whitman. Sot lindi në qytetin e Amherst, Massachusetts, sq 1830.

Puna e tij u shënua nga arsimimi i tij, që megjithëse midis figurave të mëdha intelektuale, ishte në një mjedis shumë puritan. Nga jeta e izoluar, e tillë ishte edhe e tij prodhim, e cila tashmë ishte redaktuar pas vdekjes së tij. Por është më mirë ta lexosh sesa të flasësh për të. Kështu që atje shkon përzgjedhja e disa prej poezive të shkurtra kush shkruajti.

Emily Dickinson

Ishte vajza dhe mbesa e figurave përkatëse të kohës, por që edukimi në një mjedis të rreptë dhe të mbyllur e bëri atë a person i vetmuar dhe nostalgjik. Si rezultat i kësaj ai gjithashtu nuk kishte shumë miq. Midis tyre ishte i nderuari Charles wadsworth, i cili ndikoi shumë në mendimin dhe poezinë e tij. Gjithashtu admironin poetët Robert dhe Elizabeth Barrett Browning, John Keats, si dhe shkrimet e Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, dhe atë të romancierëve Nathaniel Hawthorne dhe Harriet Beecher Stowe.

Puna e tij shkon nga konvencionalizmi i parimeve të tij për sa i përket formës dhe përmbajtjes në lartësimin dhe derivimin e dashurisë -ose jo i dashur- tokësor ndaj Zotit. Eshte gjithashtu produkt i vetmisë së tij jetësore e kërkuar me vullnetin e saj të lirë. Dhe ndonjehere luhatet midis dritës dhe transparencës dhe kompleksitetit me intelektuale. Por asgjë nuk e zvogëlon ndjeshmërinë tuaj. Këto janë disa poezi që janë gjithmonë të shkurtra.

Përzgjedhja e poezive

Qielli është i ulët

Qielli është i ulët, retë janë të shëmtuara;
një udhëtar me dëborë
përmes një hambari ose një brazde
debatoni nëse do të shkojë.

Një erë e dobët ankohet tërë ditën
si e trajtoi dikush.

Natyra, si ne, nganjëherë bllokohet
pa shiritin e saj të kokës.

***

Di si ta mbash pjesën tonë natën

Di si ta mbash pjesën tonë natën
ose mëngjes i pastër;
mbushur zbrazëtinë tonë me përbuzje,
mbush atë me lumturi.

Këtu një yll, dhe një tjetër yll larg:
disa humbin.
Këtu një mjegull, përtej një mjegulle tjetër,
por më vonë ditën.

***

Ishte tepër vonë për Njeriun

Ishte tepër vonë për Njeriun
por akoma herët për Zotin
Krijimi, i pafuqishëm për të ndihmuar
por lutja ishte në anën tonë
Sa parajsë e shkëlqyeshme
kur toka nuk mund të ketë
Sa mikpritës, pra, fytyra
nga fqinji ynë i vjetër, Zoti.

***

Siguria

Unë kurrë nuk kam parë një djerrinë
dhe detin kurrë nuk kam parë ta shoh
por kam parë sytë e shqopës
Dhe unë e di se cilat duhet të jenë valët
Unë kurrë nuk kam folur me Zotin
as nuk e vizitova në Parajsë,
por jam i sigurt se nga po udhetoj
sikur të më kishin dhënë kursin.

***

Se gjithnjë e kam dashur

Se gjithnjë e kam dashur
Ju sjell provën
që derisa të doja
Unë kurrë nuk kam jetuar - mjaft -

që gjithmonë do ta dua
Unë do ta diskutoj atë me ju
cfare dashurie eshte jeta
dhe pavdekësia e jetës

kjo - nëse dyshon në të - e dashur,
pra nuk kam
asgjë për të treguar
përveç kalvarit

***

Ëndërroni

Për t’i shpëtuar tokës
një libër është ena më e mirë;
dhe ju udhëtoni më mirë në poezi
që në kallamin më të shpirtëruar dhe më të shpejtë
Edhe më të varfrit mund ta bëjnë këtë,
asgjë për të nuk duhet të paguajë:
shpirti në transportin e ëndrrës së tij
ushqehet vetëm nga heshtja dhe paqja.

***

Në lulen time jam fshehur

Në lulen time jam fshehur
kështu që nëse më mbani në gjoksin tuaj,
pa dyshuar, ishe edhe ti atje ...
Dhe pjesën tjetër do ta dinë vetëm engjëjt.
Në lulen time jam fshehur
kështu që, kur të rrëshqas nga gota jote,
ju, pa e ditur, ndiheni
gati vetmia që të kam lënë.

***

Dndrrat janë dhurata delikate

Dndrrat janë dhurata delikate
që na bën të pasur për një orë
pastaj na hedhin te varfer.

Jashtë derës së purpurt
Në vulën e ftohtë
Në pronësi të mëparshme.Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.