Eleganca e Hedgehog

Eleganca e Hedgehog.

Eleganca e Hedgehog.

Botuar në 2006, L'Élégance du Hérisson -Eleganca e Hedgehog- është një roman i autorit francez, Muriel Barbery. Shtë një libër i vlerësuar nga kritikët dhe publiku i gjerë. Po kështu, titulli ka marrë më shumë se 30 botime, tejkaluar një milion kopje të shitura dhe përshtatur me sukses në ekranin e madh (Le herisson, 2009).

Ai përmban një histori të thellë, shumë të zhytur në mendime dhe mjaft e zakonshme në botën e dixhitalizuar të shekullit XNUMX. Ndërsa sipërfaqshmëria është tema më e prekshme në komplot, Barbery reflektoi një mori mesazhesh në tregimin e tij. Të cilat e ftojnë lexuesin t'u kushtojë vëmendje detajeve të vogla të jetës, atyre që e bëjnë çdo ditë të vlefshme.

Për autorin, Muriel Barbery

Muriel Barbery lindi më 28 maj 1969, në Casablanca, Marok. Ai e filloi karrierën e tij në Universitetin e Burgundy, ku dha mësime në filozofi; më vonë ai punoi në Saint-Lò. Libri i tij i parë u botua gjatë vitit 2000, une gourmandise (Një kënaqësi), me të cilën, ai fitoi një pritje të mirë midis lexuesve dhe çështje të dukshme tregtare (të përkthyera në dymbëdhjetë gjuhë).

Në vitin 2006, Barbery u shenjtërua përfundimisht me botimin e Eleganca e Hedgehog, një vepër që tregon stërvitjen e gjerë filozofike. Përhapja e romanit arriti një nivel të tillë që ishte 30 javë rresht në vendin e parë të shitjeve në Francë. Romani i tij i tretë u shfaq në 2015, La vie des Elfes (Jeta e kukudhëve) dhe është njoftuar një vazhdim i librit, Një vend i çuditshëm.

Argument nga Eleganca e Hedgehog

Romani ka dy protagoniste femra që vijnë nga kontekste të ndryshme, por të bashkuara nga një rrethanë (ndjenja) e përbashkët: pashpresë E para është Renée Michel, një e ve e hidhur pariziene me një pamje të zakonshme dhe një qëndrim (gjoja) indiferent. Sidoqoftë, thellë brenda saj ajo është e apasionuar pas arteve, letërsisë dhe filozofisë, megjithëse preferon të shtiret si "e zakonshme".

Renée punon si roje në një condo. Familja e pasur e personazhit tjetër kryesor, Paloma Josse, jeton atje. Një 12 vjeçare me një intelekt të gjallë, e mërzitur me rutinën e prindërve të saj dhe e interesuar të shkruajë për teoritë ekzistenciale. Në realitet, vajza e percepton veten si një shpirt të çuditshëm, prandaj, ajo vendos të bëjë vetëvrasje më 16 qershor, kur të bëhet 13 vjeç.

Ndjeshmëria dhe izolimi

Në fillim të tregimit Renée dhe Paloma duan, mbi të gjitha, të kalojnë pa u vënë re. Nga njëra anë, portieri ka frikë se do të zbulohet se sa njohuri kulturore posedon, pasi (ajo beson) se nuk do t'i korrespondonte një personi në pozicionin e saj. Nga ana tjetër, vajza i konsideron absurde vlerat dhe sjelljen e njerëzve të klasës shoqërore.

Muriel Berberi.

Muriel Berberi.

Struktura dhe përmbledhja e punës

Romani përbëhet nga 364 faqe. Fija narrative është e organizuar si një ditar i dyfishtë i protagonistëve. Ka kapituj të ndërthurur me tekstet e secilit. Nga ana tjetër, pjesët që i përkasin Palomës janë të ndara në dy grupe: reflektime të thella mbi konceptet shpirtërore dhe vëzhgime mbi shkëlqimin e realitetit fizik.

Eleganca e Hedgehog Shtë strukturuar në katër pjesë të veçanta, të përshkruara më poshtë:

Preambula e Marksit

Isshtë pjesa e parë e romanit. Në këtë fazë protagonistët nuk kanë asnjë marrëdhënie me njëri-tjetrin. Secili jeton i zhytur në diskutimet e veta për kuptimin e jetës dhe filozofinë që ata mund të zbatonin për të mbijetuar. Si mënyrë për të kërkuar sipërfaqësinë e mjedisit të saj (veçanërisht babai dhe motra e saj), Paloma planifikon t'i vërë flakën shtëpisë së saj (pa askënd brenda) dhe të bëjë vetëvrasje.

Të dy mbajnë një jetë të përditshme boshe dhe shoqërore në kontekstin e tyre përkatës, duke pretenduar se janë apatikë ndaj gjithçkaje tjetër ndërsa merren me dekurajimet e tyre të veçanta. Pa e ditur, ato përkojnë në simpatinë e tyre për kulturën e Lindjes së Largët. Përfundimisht, pas vdekjes së njërit prej qiramarrësve të pronës, shfaqet një personazh që do të lehtësojë afrimin midis Renée dhe Paloma.

Gramatikë

Isshtë pjesa e dytë e librit, kur Renée dhe Paloma zbulojnë njëri-tjetrin. Katalizatori për miqësinë është Kakuro Ozu, një japonez shumë i pasur dhe shumë i kulturuar. Idetë e tij duken interesante për Renée dhe Paloma, me të cilët ai krijon një miqësi të mirë dhe ndan mendimet e tij.

Për shkak të emrit të maces së Renée - Leon, për nder të Tolstoit - Ozu ndjen cilësinë erudite të portretizmit. Në të njëjtën kohë, Paloma gjithashtu ka dyshime të ngjashme dhe i ndan ato me qiramarrësin e ri. Pastaj - në sekuencën që i jep librit titullin e saj - Paloma krahason Renée me një iriq. Për shkak se mbulesa me gjemba e ekinodermës fsheh një brendshme fisnike dhe elegante.

darkë

Z. Kakuro bind Renée të shkojë për darkë në një restorant luksoz, atje ai përfundon duke konfirmuar aftësitë e mrekullueshme intelektuale të ve. Nderkohe, miqësia midis Paloma dhe Renée forcohet, e favorizuar nga impulsi i vazhdueshëm i vajzës për të shpëtuar nga shtëpia e saj dhe bashkëpunimi që lindi mes tyre.

Kështu lind një miqësi solide midis tre personazheve, bazuar në një shkëmbim konstruktiv të njohurive. Pak nga pak portieri dhe vajza po transformojnë konceptimin e tyre të jetës, të mësuarit për të vlerësuar ato gjëra të vogla që i japin shije çdo çasti.

Shi vere

Pas disa takimesh më shumë, portieri pushtohet nga Japonezët, të cilët i ofrojnë asaj miqësinë e tij të sinqertë dhe i ofron vetes për "çfarë të duam". Prandaj, Renée ndihet shumë me fat që ka gjetur dikë kaq të mrekullueshëm. Punonjësi dikur idhnak tani rrezaton gëzim.

Citim nga Muriel Barbery.

Citim nga Muriel Barbery.

Një ditë pas takimit tuaj të fundit, Renée i vjen në ndihmë një personi të pastrehë (vizitor i rastit në sallë) se ai do të përplaset. Ajo arrin ta shpëtojë, por është përplasur dhe vdes. Kur e zbuloi, Paloma vajton zemërthyer dhe ndryshon qëllimet e saj vetëvrasëse.

Paloma

Tragjedia befasuese e bën Paloma të reflektojë mbi pagabueshmërinë e vdekjes ... herët a vonë i arrin të gjithëve, dëshirojnë apo jo. Si pasojë, vajza e kupton rëndësinë e të shijuarit të ekzistencës së saj, sepse asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Ajo që është vërtet e rëndësishme është ndarja dhe vlerësimi i momenteve me të dashurit tuaj.

Analizë

Diskutime të thella

Personazhet e krijuar nga Muriel Barbery në Eleganca e Hedgehog ato trajtojnë biseda të pasionuara filozofike dhe aventura të të gjitha llojeve. Temat e tilla si estetika, krijimtaria, arti, ekuilibri dhe letërsia janë të detajuara. Për më tepër, krahasimet midis kulturës Perëndimore (plot kontradikta) dhe Lindjes (më harmonike) janë veçanërisht të dukshme.

Përveç kësaj, Puna e Barbery trajton me përbuzje mendjelehtësinë dhe hipokrizinë e shoqërive të sotme. Së bashku, ato janë ndjenja që zakonisht prodhojnë izolim dhe zhgënjim psikosocial tek njerëzit që janë shumë empatikë ose të ndjeshëm ndaj mjedisit të tyre. Në çdo rast, këtyre sipërfaqeve u mungon pesha përballë bukurisë së "ndjekjes së momenteve që vdesin".

Jeta meriton të jetohet

Ky është pasqyrimi përfundimtar i Palomës. Tragjedia është një mësues nga i cili duhet të mësosh. Përkundër të gjitha përvojave të dhimbshme dhe pesimizmit, është e mundur të kapërcehet. Një rutinë gërryese e shpirtit mund të tregtohet për një ekzistencë të lumtur. Mjafton të njohësh çmimin e kënaqësive të vogla të jetës që përmbahen në çdo moment.

Asnjë moment nuk është i pasojë. Siç e thotë Renée në segmentin vijues:

"Ndoshta Japonezët e dinë që kënaqësia është e shijuar vetëm sepse dihet që është efemere dhe unike dhe, përtej kësaj njohurie, ata janë të aftë të ndërtojnë jetën e tyre me të."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.