Eduardo Galeano dhe 12 tetor

eduardo-galeano.jpg

Dje, në ditën e festës sonë kombëtare, ne festuam ardhjen e Christopher Columbus në Amerikë, një arritje oqeanike që do të thoshte për Spanjën fillimin e një kohe shkëlqimi dhe projeksioni të jashtëm. Paraardhësit tanë sollën në Evropë bimë të panjohura, ushqime të reja, premtimin e argjendit dhe arit dhe një territor të gjerë të paeksploruar për të eksploruar, kolonizuar dhe ëndërruar.

Dikush pyet veten nëse zbulimi i Amerikës ishte kaq pozitiv për ata në bregun tjetër, ata të mundur nga çeliku, zjarri dhe ambicia e pushtuesve. Dhe kur flasim për të mundurit, nuk duhet të mendojmë për kombet e tanishme amerikane, të themeluara nga crillos dhe mestizos. Ata nuk janë viktima të Pizarro dhe Cortés, por vajzat e tyre të emancipuara. Kjo është arsyeja pse ata gjithashtu festojnë 12 Tetorin. Ne duhet të kërkojmë për mposhtjen autentike të pushtimit sot në komunitetet dhe kulturat autoktone që mbijetojnë dobët.

Koha ka kaluar, por persekutimi i autoktonëve vazhdon. Në një artikull të vjetër të rikuperuar dje nga www.ecoportal.net, autori i Kujtesa e zjarrit, Uruguajan Eduardo Galeano, Ai shkruan: «Pas pesë shekujve të biznesit në të gjithë krishterimin, një e treta e xhunglave amerikane janë asgjësuar, shumë tokë është djerrë që ishte pjellore dhe më shumë se gjysma e popullsisë ha sauté. Indianët, viktima të posedimit më gjigant në historinë universale, vazhdojnë të vuajnë uzurpimin e mbetjeve të fundit të tokave të tyre dhe vazhdojnë të dënohen me mohimin e identitetit të tyre të ndryshëm. Ata ende janë të ndaluar të jetojnë në mënyrën dhe mënyrën e tyre, atyre ende u është mohuar e drejta për të qenë. Në fillim, plaçkitjet dhe vrasjet e tjera u kryen në emër të Zotit të qiellit. Tani ato janë përmbushur në emër të perëndisë së Progresit.

Artikulli titullohet "12 Tetor: Asgjë për të festuar" dhe është një denoncim i fortë dhe i kthjellët i paudhësive që kapitalizmi, i maskuar si civilizim, ende u shkakton fëmijëve të tokës. Leximi i tij më duket i domosdoshëm. 

-Më shumë informacion rreth Eduardo Galeano: 1, 2, 3.   


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Analdo Herretes dijo

    NGA EDUARDO GALEANO… E GJITHA GSHT G E MIR,, REFLEKTIME, T TR VURTETA, HUMOR MBI REALITETET, ZOTI I MENDIMIT DHE ANALIZS.