Dora e majtë e errësirës

Dora e majtë e errësirës.

Dora e majtë e errësirës.

Dora e majtë e errësirës është një roman i trilluar shkencor i shkruar nga autorja amerikane Ursula Kroeber Le Guin. Wasshtë botuar në 1969 dhe merret me intrigat diplomatike dhe veçoritë e një shoqërie pa dualitet midis gjinive.

Kjo është një punë thellësisht e menduar dhe filozofike. Ngjarjet ndodhin në një planet të largët të quajtur Gueden ose Winter, për shkak të temperaturave të tij të ngrirjes. Atje një Tokësor, Genly Ai, dërgohet për të negociuar një aleancë me Ekumen, një organizatë e planetëve të banuar nga njerëzit. Duke prezantuar këtë karakter të civilizimit tonë në një botë utopike, në të cilën nuk ka luftëra ose zhanre të përcaktuara, romani adreson marrëdhëniet midis të dy temave.

Një punë thellësisht e menduar

Kroeber Le Guin bëri një reflektim të thellë se si seksualiteti dhe kundërshtimi i gjinive përcaktojnë identitetin jo vetëm të individëve, por edhe të shoqërive.

Autori u vlerësua për këtë vepër me çmimin Mjegullnaja për romanin më të mirë në 1969 dhe vitin vijues me çmimin Hugo në të njëjtën kategori, dy nga njohjet më të lakmuara brenda zhanrit të trillimi shkencor në letërsi.

Rreth Autorit

Lindja dhe familja

Ursula Kroeber Le Guin lindi në qytetin e Berkeley, California, më 21 tetor 1929. Ajo ishte vajza e parë e martesës e formuar nga dy figura të shquara të antropologjisë dhe letrave në Shtetet e Bashkuara: Theodora dhe Alfred Kroeber. Ky interes për studimet shoqërore dhe antropologjinë është i pranishëm në romanet dhe tregimet e shkurtra të botuara nga shkrimtari në dekadat e mëvonshme.

Studimet dhe martesa

Ai studioi në Shkollën Radcliffe dhe më vonë në Universitetin Columbia, ku ai specializohej në gjuhët romane. Ajo gjithashtu studioi në Francë ku u takua me Charles Le Guin, me të cilin u martua në 1953.

Punimet dhe botimet e para

Pas kthimit të saj në Shtetet e Bashkuara, ajo u vendos në qytetin Macon, Georgia dhe ishte një mësuese e gjuhës frënge në universitete të ndryshme. Në 1964 ai botoi romanin e tij të parë të famshëm, të titulluar Bota e Rocannon, në gjysmë të rrugës midis fantazisë dhe trillimeve shkencore. Këto dy zhanre ishin më të punuara nga autori gjatë gjithë jetës së saj.

Ursula Kroeber LeGuin.

Ursula Kroeber LeGuin.

Ardhja e Dora e majtë e errësirës

Pas botimeve të tjera, një nga kryeveprat e tij më në fund del në dritë: Dora e majtë e errësirës, për të cilën ai mori çmime të ndryshme. Kjo është pjesë e ciklit Ekumen, filluar me Bota e Rocannon dhe nga të cilat ekzistojnë gjashtë romane të tjerë. Këto vepra ndodhin në një univers të planetëve të banuar nga njerëz me karakteristika të ndryshme, pasardhës të të njëjtit civilizim antik.

Në romanet e tij të ciklit Ekumen, ai krijon utopi në të cilat çështjet politike dhe shoqërore hulumtohen përmes trillimeve shkencore., të tilla si feminizmi, anarkia, shqetësimi për kujdesin ndaj mjedisit, pacifizmi dhe fuqia.

Përveç trillimeve shkencore, ai shkroi romane të shumta fantazie, midis të cilave bie në sy cikli Earthsea.. Për këtë seri autori rikrijoi një botë të trilluar të populluar nga magjistarë dhe qenie të mbinatyrshme, me konflikte psikologjike dhe shoqërore. Pjesë të këtyre tregimeve u adaptuan në një prodhim të filmit të animuar Studio Ghibli të titulluar Përrallat e Detit të Tokës (2006), drejtimi i të cilit ishte në krye të Goro Miyazaki.

Ai gjithashtu botoi të shumta libra me poezi, ese dhe tregime për fëmijë. Ai gjithashtu shkroi dhe botoi romane fantastiko-shkencore dhe fantazi që nuk kishin të bënin me universin Ekumen ose Earthsea, të tillë Rrota qiellore, Vendlindja e përjetshme, Dhuratat, Dymbëdhjetë banesat e dimrit, ndër të tjera. Ajo gjithashtu spikati si përkthyese e gjuhëve të ndryshme. Ndër veprat e tjera, ai përktheu vepra nga Gabriela Mistral dhe Lao Tse.

Ai vdiq në Portland, Oregon, më 22 janar 2018.

Universi i kontrasteve të Ekumen

Dora e majtë e errësirës është vendosur në Gueden, një planet i mbuluar nga akullnajat i quajtur edhe Dimër, në të cilin banojnë njerëz pa gjini. Earthman Genly Ai është dërguar në këtë planet me misionin e një takimi me Mbretin Argaven, për të bërë aleancën e Gueden me Ekumen.

Ekumen është një federatë e përbërë nga një numër i konsiderueshëm planetësh të populluar nga njerëzit të cilët u përshtatën fiziologjikisht dhe shoqërisht me kushtet e secilit, të gjithë pasardhës të banorëve njerëzorë të lashtë të Hain. Tetë romane nga Úrsula Kroeber Le Guin ndodhin në këtë univers.

Dallimet dhe veçoritë e secilës prej tyre japin reflektime mbi shoqërinë tonë. Kjo do të thotë që romaneve të autorit mund t'u jepen lexime të ndryshme brenda antropologjisë, politikës dhe sociologjisë.

Barazia gjinore si utopi

Karakteristika kryesore që i dallon banorët e Gueden është se ata nuk bëjnë seks shumicën e kohës, as rolet gjinore për të marrë përsipër. Pamja e tyre është plotësisht androgjene dhe të gjithë janë të aftë të krijojnë dhe të lindin në mënyrë të barabartë. Disa ditë në muaj ata janë meshkuj ose femra, rastësisht. Ky moment në të cilin ata janë seksizuar quhet "kemmer".

Një nga propozimet kryesore të romanit është ajo në një shoqëri pa kundërshtim mashkull-femër dhe pa marrëdhëniet e fuqisë që gjenerohen nga ky dualitet, nuk ka luftëra, as shumë nga konfrontimet shoqërore në botën tonë. Konfliktet ndodhin kryesisht rreth dëshirës për prestigj shoqëror.

As barazia gjinore nuk ekziston si ideal sepse gjinia është neutrale. Në këtë kuptim, ajo mund të lexohet si një utopi feministe, një botë ku feminizmi nuk është i nevojshëm.

Një histori rreth mosmarrëveshjes

Vështirësia në komunikim është një tjetër çështje më e nxehtë në histori. Populli i Gueden e konsideron Genly Ai një person të çuditshëm dhe të sëmurë, vazhdimisht në kemmer dhe i pabesueshëm. Kjo nga ana tjetër i sheh ata si qenie efektive gjestet e të cilave janë të vështira për t'u kuptuar nga ai.

Konfliktet në histori shpalosen nga Ai që pret të fitojë një audiencë me mbretin Argaven., dhe ata vazhdojnë me ngjarjet pas këtij takimi dhe mërgimit të Kryeministrit, Estraven. Genly Ai shkon në një udhëtim të gjatë për të takuar përsëri Estraven, me të cilën nuk mund të komunikojë në mënyrë efektive për shkak të dallimeve kulturore.

Moti i ngrirjes është gjithashtu protagonist i historisë dhe shton vështirësi në kuptimin e mundshëm dhe të dëshiruar të tokës me njerëzit e Gueden.

Citim nga Ursula Kroeber Le Guin.

Citim nga Ursula Kroeber Le Guin.

Figurë

Genly Ai

Ai është një njeri nga Toka i dërguar në Gueden me misionin për ta bërë këtë planet aleat me Ekumen. Ai përballet me vështirësi të panumërta të shkaktuara nga ndryshimi kulturor dhe pak mirëkuptim midis tij dhe njerëzve të Gueden.

Derem Estraven

Kryeministri i Karhide, Kombi i Gueden. Ai mbështet Genly Ai dhe e ndihmon atë të caktojë një intervistë me mbretin. Ditën e intervistës ai është internuar dhe del në pension në Orgoreyn.

Argave XV

Ai është mbreti i Karhide. Ai është paranojak dhe konsiderohet i çmendur nga nënshtetasit e tij. Në fillim ai refuzon aleancën që Ai i propozon, duke e konsideruar atë një gënjeshtar.

Shikoj

Ai është një nga 33 figurat e pushtetit që qeverisin Orgoreyn, të quajtur Komensarë.. Në fillim ai mbështet Genly Ai dhe krijimin e aleancës me Ekumen, por kur e kupton se nuk do të marrë përfitimet e pritura, ai pushon së interesuari për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.