Don Kishoti, midis mendjes së shëndoshë dhe çmendurisë

Ilustrimi i Don Kishotit.

Ilustrimi i romanit Don Kishoti de La Mancha.

Don Kishoti është sigurisht vepra më e rëndësishme në gjuhën spanjolle të të gjitha kohërave. Mënyra në të cilën Miguel de Cervantes y Saavedra mbarti komplotin dhe tregon kritikën e tij ndaj shoqërisë së Spanjës së shekullit të XNUMX-të përmes çmendurisë së protagonistit të saj, është thjesht mjeshtëri.

Qysh në fillim gjejmë një burrë që humbet mendjen për shkrimet kaq kalorësiake dhe ai është pasi mundi gjigandët imagjinarë dhe shpëtoi vajzat që nuk e kanë pyetur atë. Por sa çmenduri kishte vërtet në Don Kishot? E vërteta është se ajo që Cervantes kërkoi, me atë që duket si një histori e thjeshtë, për të zbuluar realitetet që qëndrojnë pas marrëdhënieve njerëzore të ndërlikuara të një kohe unike në kombin spanjoll.

I çmenduri nga La Mancha apo justifikimi?

Nëse diçka binte në sy Miguel de Cervantes dhe SaavedraIshte në inteligjencën dhe mprehtësinë e tij në shprehjen e tij me pendën e tij. Çmenduria e Kishotit, pra, nuk ishte asgjë më shumë se një justifikim për të lëshuar atë që ai mbajti kaq shumë pas kaq padrejtësive vëzhgoi dhe jetoi, pas betejave, pas kaq shumë fotografive të pabarazisë, pas vetë ekzistencës.

Servantesi futet në punën e tij me maska, në rolet që secili duhet të marrë në këtë tragjikomedi që është jeta. Jo më kot në një nga dialogët e Kishotit fisnik ai shpreh sa vijon:

“Një është rus, tjetri gënjeshtar, ky është tregtar, se ushtari, tjetri i matur i thjeshtë, tjetri dashnor i thjeshtë; dhe kur komedia mbaron dhe ia heq fustanet, të gjithë lexuesit mbeten të njëjtë ”.

Romani i tij është, pra, një pasqyrë e qartë e hipokrizisë mbizotëruese në shoqëri, e tashmja, e kaluara dhe ajo që do të vijë.  I çmenduri është thjesht një personazh tjetër i zakonshëm, një qenie tjetër që duhej të merrte role të ndryshme derisa të mbarojë koha e tij e aktrimit.

Miguel de Cervantes dhe Saavedra.

Portret i Miguel de Cervantes y Saavedra.

Kthimi i mendjes së shëndoshë

Në fund Alonso Quijano, pasi u përball me kaq shumë përbindëshin që është shoqëria njerëzore, u kthye në mendje të shëndoshë. Tani, ne flasim për një kthjelltësi që pranon gjithçka kur vdekja është afër, një produkt shtetëror i të ecurit në një udhëtim të gjatë përballë demonëve të brendshëm dhe të jashtëm. Ndoshta më udhëzuesja nga të gjitha është që protagonisti zbulon realitetin e përditshëm të qenies, atë pasqyrë që të gjithë e shohim, por që shumë qëndrojnë të heshtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Estelio Mario Pedreañez dijo

    Don Kishoti nuk përmban një kritikë të thellë ndaj Spanjës së kohës së Cervantes, është një kritikë kundër të gjithë Evropës së krishterë dhe kundër Regjimit të Vjetër tre shekuj para Revolucionit Francez, pa dyshim që Cervantes ishte një revolucionar i matur për të shprehur veten lirisht përpara fuqisë asgjësuese të Inkuizicionit (që jo vetëm ekzistonte dhe shtypte në Spanjë) dhe gjykatave të Kurorës, sepse në ato kohëra "Drejtësia" ishte "e Mbretit".