Ditarët e vampirëve

Ditarët e vampirëve.

Ditarët e vampirëve.

Ditarët e vampirëve është një seri e famshme librash nga autorja amerikane Anne Rice. Ajo është kataloguar brenda letërsisë së kultit, gotikës dhe tmerrit, pasi rishikon në një çelës bashkëkohor mitin e vampirit të etur për gjak, epsh dhe vdekje. Kjo sagë ka pasur një ndikim të rëndësishëm kulturor në të gjithë botën. Që nga fillimi i këstit të saj të parë, Intervistë me vampirinNë vitin 1976, më shumë se 100 milion kopje u shitën midis të gjitha vëllimeve që përbëjnë serinë.

Disa nga titujt e Ditarët e vampirëve janë dërguar në kinema dhe brodway. Përshtatja më e njohur është filmi artistik Hollywood Intervistë me vampirin (1994), bazuar në librin homonim. U drejtua nga Neil Jordan dhe luajti Tom Cruise, Brad Pitt dhe Antonio Banderas.

Rreth Autorit

Anne Rice është një shkrimtare amerikane e lindur në New Orleans më 4 tetor 1941. Përveç kësaj Ditarët e vampirëve ka shkruar seri të tjera librash si p.sh. Shtrigat Mayfair, Kronika engjëllore y Ramses i mallkuari, të gjitha me tema të mbinatyrshme. Disa nga këto ndajnë karaktere me Ditarët e vampirëve.

Kalimi nga krishterimi, në ateizëm dhe kthimi në krishterim gjatë gjithë jetës së saj, ka ndikuar dukshëm në veprat e Anne Rice. Titujt më të suksesshëm për sa i përket shitjeve dhe ndikimit kulturor janë shkruar kryesisht gjatë fazës ateiste të autorit.

Ajo arriti famë botërore nga vitet 1970 dhe 1980, kur u botuan Intervistë me vampirin, Më së voni vampir y Mbretëresha e të mallkuarve (kjo e fundit, për fat të keq, nuk pati një adaptim shumë të mirë në kinema), dërgesat e para të Ditarët e vampirëve. Vlen të përmendet se ndikimi i këtyre librave tek autorët e rinj ishte i madh; në fakt, mund të pohohet se Muzg, dhe pjesa tjetër e librave të këtij stili që sot mbushin raftet e librarive me histori të vampirëve kanë si referencë veprën e Rajs.

Universi i natës i ditarëve të vampirëve

Kjo sagë prezanton lexuesin me vampirët që kanë qenë mes njerëzve për mijëvjeçarë. Historia e këtyre qenieve tregohet në mjedise dhe qytete reale, kryesisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Megjithëse ata nuk ndajnë një mospëlqim për hudhrën, kryqëzimet dhe objektet prej argjendi me vampirë të mëparshëm në letërsi, pavdekësia e tyre kërcënohet nga drita e ditës dhe zjarri, kështu që përrallat zhvillohen kryesisht natën.

Libri i parë në seri Intervistë me vampirin fillon në qytetin e San Franciskos në shek. Louis tregon jetën e tij si vampir në një intervistë private me një burrë vendas të quajtur Daniel. Historia e tij zhvillohet midis shekujve XVIII dhe XIX, që nga "lindja" e tij natën në plantacionet e Luizianës në krye të Lestat. Vendosja e arritur nga autori është e denjë për lavdërim, sepse trajton me shkëlqim hapësira, drita dhe hije, erëra, karaktere dhe forma; performanca e saj përshkruese është aq e mirë sa arrin të kapë dhe të zhytë lexuesit në komplot.

Anne Rice me librin e Princ Lestat - foto nga Phillip Faraone.

Anne Rice me librin e Princ Lestat - foto nga Phillip Faraone.

Marrëdhënia e ngarkuar erotikisht midis Louis dhe Lestat, dhe mosmarrëveshjet e tyre në lidhje me atë që është e pranueshme të bëhet si vampirë, ushqen shumë nga saga. Atmosfera e romaneve është kryesisht nate dhe teatrale. Lexuesi shoqëron personazhet në udhëtimet e tyre nëpër shekuj, duke marrë pjesë në ritet e fillimit, ahengjet, skenat e dhunës dhe takimet e tensionuara në cepat më të errët të qyteteve kryesore të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës.

Personazhe dhe libra të sagës

Louis dhe Lestat bashkohen nga Armand, Akasha, Marius, David Talbot, Merrick Mayfair, Claudia, ndër të tjera si personazhe. të përsëritura në seri. Ditarët e vampirëve Përbëhet nga trembëdhjetë vëllime:

 • Intervistë me vampirin (1976)
 • Lestat vampir (1985)
 • Mbretëresha e të mallkuarve (1988)
 • Hajduti i trupit (1992)
 • Memnoch djalli (1995)
 • Armand vampiri (1998)
 • Merrick (2000)
 • Gjak dhe ar (2001)
 • Shenjtërorja (2002)
 • Këndim gjaku (2003)
 • Princi lestat ((2014)
 • Princ Lestat dhe Mbretëritë e Atlantis (2016)
 • Bashkësia e gjakut (2018)

Zhvillimi i komplotit dhe stilit narrativ

Rrëfimi i personit të parë

Historia dhe përshkrimi i vampirëve fillon me intervistën që Daniel, një hetues i ri nga San Francisco, bën me Louis de Pointe du Lac, një vampir 200-vjeçar nga Luiziana. Louis, si njeri, vuan një sërë humbjesh dhe mosmarrëveshjesh familjare, bie në një depresion të thellë dhe joshet nga Lestat, i cili e shndërron atë në një vampir si një alternativë ndaj vdekjes.

Prej atëherë transmetohet përshtatja e Louis në stilin e jetës dhe dietën e qenieve të natës, nën tutelën e Lestat. Përmes fjalëve të Louis, lexuesi hyn në botën e errët dhe thellësisht erotike të vampirëve. Ky burim i rrëfimit në zërin e protagonistëve përdoret në libra të tjerë të serisë.

Një protagonist ambivalent

Lestat de Lioncourt është protagonist i Ditarët e vampirëve, meqenëse karakteri i tij luan një rol themelor në komplotin e shumicës së librave. Historia e tyre familjare tregohet në vëllimin e dytë të serisë, Lestat vampir, edhe pse në të parën përshkruhen tiparet kryesore të karakterit.

Citim nga Anne Rice.

Citim nga Anne Rice - akifrases.com.

Lestat është karakteristikë themelore kapriçioze, elegante, mizore dhe në të njëjtën kohë simpatike, e antiheroit modern. Përmes marrëdhënieve të tij me Louis, Armand dhe personazhe të tjerë në seri, lexuesi kupton se ai është bindës dhe joshës, gjë që e bën atë të rrezikshëm në nivelin njerëzor, në vend se një përbindësh joreal. Lestat, historia e tij dhe veprimet e tij, janë nga tërheqjet kryesore për lexuesit e sagës.

Vampirë shumë të vërtetë

Vampirët e sagës karakterizohen duke qenë thellësisht njerëzorë, pasi ata kanë vullnet të lirë dhe ata janë të aftë të provojnë dëshirën, fajin, lidhjet emocionale dhe një larmi të gjerë ndjenjash.

Ata janë qenie të ashpra dhe sensuale, ndonjëherë të munduara nga ekzistenca e tyre. Ata përshkruhen me bollëk si në karakteristikat e tyre psikologjike ashtu edhe në bukurinë e tyre fizike, gjë që e bën leximin varës. Këtu është e nevojshme t'i jepet përsëri meritë Rajs, pasi niveli i detajit me të cilin ai siguron përshkrimin fizik të protagonistëve dhe personaliteteve të tyre lejon të rikrijohen shifra pothuajse të sakta se si mendoheshin vërtet në mendjen e lexuesit.

Linjat e lidhura të tregimeve dhe temat e thella

Nga udhëtimet e Louis dhe Lestat zhvillohen komplote të ndryshme që e çojnë lexuesin në origjinën e vampirëve, në egjiptin antik. Historitë e vampirëve të tjerë si Armand, shtrigat si Merrick dhe njerëz si David Talbot tregohen gjithashtu, të gjitha të ndërlidhura dhe të ndërthurura me përpikëri nga Rice.

Përmes këtyre personazheve, librat prekin tema të tilla si vdekja, kontrasti midis ateizmit dhe krishterimitsi dhe fajin, pavdekësinë, epshin dhe nihilizmin.

Figurë

Lestat de Lioncourt

Lestat de Lioncourt është protagonisti kryesor i sagës dhe përmes syve të tij ne dimë shumë detaje të historisë. Ai përshkruhet si një burrë bjond me një vështrim depërtues dhe bukuri të madhe. Ai është një fisnik francez dhe i ka shërbyer botës njerëzore si aktor dhe yll roku gjatë shekujve. Karakteri është magjepsës, bindës dhe arrogant dhe kureshtar për jetën njerëzore. Historia e saj është një nga më interesante dhe joshëse të Anne Rajs.

Louis of Pointe du Lac

Louis de Pointe du Lac përfaqëson mundimin e vampirit që nuk dëshiron të jetë i tillë. Ai zotëronte plantacione në Luiziana në shekullin e XNUMX-të. Pas vdekjes së vëllait të tij, ai ndjen faj dhe dëshiron të bëjë vetëvrasje, por shndërrohet në një vampir nga Lestat. Ai është në konflikt të vazhdueshëm me Lestat dhe veten e tij për nevojën e pakontrollueshme për të ushqyer gjakun e njeriut. Ai është një personazh i rëndësishëm në komplot, dhe një nga të preferuarit e lexuesve.

Armand

Ai është një i ri evropian i bukur dhe me pamje të pastër, që simbolizon bukurinë e vampirëve. Ai është një artist i aftë. Ai ka pamjen e një adoleshenti 17-vjeçar, moshë në të cilën ai u kthye në një vampir nga Marius. Ky personazh mund të shoqërohej lehtësisht me të famshmin Dorian Gray, nga Foto e Dorian Gray, Oscar Wilde, si për tiparet e tij, ashtu edhe për personalitetin e tij në fillim të komplotit.

Foto nga Anne Rice.

Shkrimtarja Anne Rajs.

David talbot

Ai është një njeri, Superior i Urdhrit të Talamasca, një shoqëri e fshehtë që i kushtohet njohjes së riteve antike dhe çështjeve të mbinatyrshme.. Ndihmoni Louis-in të kontaktojë me frymën e Claudia, një vajzë vampire e kthyer nga Lestat. Ai ka një marrëdhënie romantike me Merrick Mayfair.

Merrick mayfair

Ajo është një magjistare nga New Orleans, e ardhur nga shtrigat antike. Ajo ka fuqi që e ndihmojnë atë të kontaktojë me mbretërinë e të vdekurve. Ai gjithashtu ka aftësinë të manipulojë si njerëzit ashtu edhe vampirët. Ai është një personazh i mrekullueshëm dhe misterioz, një nga të preferuarit, pa dyshim, të lexuesve të universit Rajs.

Ditarët e vampirëve, një para dhe pas në romanet vampir

Ditarët e vampirëve i dha një kuptim të ri vampirëve në letërsi dhe kulturën popullore. Shtë një nga sagat thelbësore të letërsisë bashkëkohore gotike. I tillë ishte ndikimi i tij, saqë në dekada pas shfaqjes dhe zhvillimit të tij, ne ishim dëshmitarë të nisjes së sagave të tjera në film, letërsi dhe televizion që u janë afruar vampirëve nga këndvështrime të ndryshme, duke u përpjekur t'i bëjnë ata më njerëzorë dhe më afër vdekshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Claudia dijo

  Një raport shumë i plotë por mbetet i mjegulluar sepse librat në foton e kokës korrespondojnë me "kronikat e tjera vampir" ...

 2.   Alba dijo

  Claudia, ata libra korrespondojnë me kronikat vampirike për të cilat flitet, vetëm që kanë kopertina të ndryshme, imagjinoj në varësi të botuesit që e nxori. Tani për tani po rilexoj Mbretëreshën e të Dënuarve në një letër me kapak të vitit 2004, dhe nuk ka asnjë lidhje me atë. por e di që disa vjet më parë e kanë shitur.

 3.   Orlando Juarez Alfonseca dijo

  Që kur lexova "Intervistë me Vampirin" në mes të viteve '80 më ka kapur dhe kam vazhduar me sagën e kronikave të vampirëve dhe mendoj se nuk ka pasur asnjë autor tjetër me një mënyrë të tillë për të përshkruar si personazhet ashtu edhe vendet ku ato zhvillohen skenat nga librat.
  Unë e dua atë dhe mezi pres të vazhdoj të mbush bibliotekën time personale me titujt e saj.

bool (e vërtetë)