Dita e Letërsisë Galike. 4 autorë galisianë dhe poezitë e tyre

Fotografi: (c) Mariola Díaz-Cano. Plazhi Portomaior. Bueu Bregu jugor i grykëderdhjes Pontevedra.

Sot është Dita e Letërsisë Galike, por rrethanat aktuale e kanë shtyrë festimin e saj si shumë të tjerë këtë vit. Real Academia Galega ka shtyrë seanca e saj e jashtëzakonshme plenare për të 31 tetor. Në atë muaj aktet e planifikuara kushtuar intelektualit ferrolano Imazhi i vendmbajtësit të Ricardo Carvalho Calero. Por këtu do të bëj një përzgjedhje de poezi të 4 autorëve galisianë: Cesar Antonio Molina, Blanca Andreu, Carlos Oroza y Miguel D'Ors.

Cesar Antonio Molina

Nga La Coruña, është shkrimtar, përkthyes, profesor universiteti, menaxher kulturor dhe politik i cili ishte Ministri i Kulturës midis 2007 dhe 2009.

Sufriera

Dridhje
Shkëmbinj dhe hirit që në agimin e kaluar.
Balta që vlon. Kaldaja. Deti.
Thendrra në agoninë e pasqyrave me yje,
të velave të thyera deri në orët e para të pasdites.
Thashethemet e buzëve të strehuara
duke mos ditur kë të puth në këtë muaj lamtumire.
Dhe së shpejti shiu, era, breshëri u tronditën
si një kokërr në krateret e shtëpive tona të mërzitura.
Deri në njëqind metra të lartë fluturimi i pëllumbit,
të plagosurit shkëlqejnë në hi.
Dhe tashmë dimri i ngurtësuar nga fumaroles.
Dhe fjalët të shoqëruara me baltë të vluar
në brazdat e braktisura të lumenjve të vdekur.
Dhe citanitë përsëri u hapën qirinjve.
Dhe gejzët ndriçuan si burime me ngjyra.
Dhe dalja e avullit që përshkruhet me urgjencën e një postë nate.

Blanca Andrew

Gjithashtu coruñesa, Pragu i Françeskut e prezantoi atë në qarqet letrare që shënuan karrierën e saj në poezi e viteve 80, për të cilën ai fitoi disa çmime. Gruaja e Juan Benet, pasi u ve u tërhoq nga jeta publike. Kjo është poema e tij më përfaqësuese.

Dashuria ime

Dashuria ime, shiko gojën time të vitriolit
dhe fytin tim hemlock,
shikoni thëllëza me krahë të thyer që nuk ka një shtëpi dhe vdes
nëpër shkretëtirat e trumzës së Rimbaud,
shiko pemët si nervat e ditës
duke qarë ujë kosë.

Kjo është ajo që unë shoh në orën e sheshtë të Prillit,
gjithashtu në kishëzën e pasqyrës e shoh këtë,
dhe nuk mund të mendoj për pëllumbat që banojnë në fjalë
Aleksandri
as mos i shkruaj letra Rilke poetit.

Imazhi i mbajtësit të vendndodhjes së Carlos Oroza

De Lugo dhe i mbuluar nga i ndjeri kohët e fundit Luis Eduardo Aute, Oroza është autori më i vjetër dhe i trajektorja më e gjatë zgjedhur në këtë përzgjedhje.

Ai që shërben për poezinë

As miratimi
as fuqia sintaksore
as folja pa kredi
Nuk është rendi apo koha që na jep kënaqësi
pastërtia e saj
bardhësia ose e zeza që projekton në det zanoret pa përmbajtje lirike

një vlerë pa destinacion e këmbëve të pafund të universeve që konvergojnë në një kthesë lumi
parodi është reja
për meritat e tij është krahu i shtrirë një dorë e drejtuar në ferr

një zog i rrezikuar.

Miguel D'Ors

De Santiago de Compostela, është një profesor i letërsisë spanjolle në Universitetin e Granadës.
Ka botuar disa libra mbi poezinë bashkëkohore spanjolle, me vëmendje të veçantë ndaj punë de Manuel Machado.

Amandino

Të dashur, Amandiño, se ishe nga Corredoira,
si kthehet sonte, me cfare drite magjike,
ajo banjë e egër, dhe çoroditja jonë
lakuriq nga livadhi i mbushur me bajga,
dhe ajo kënga jote, shoku i egër, shtatëmbëdhjetë vjeçar
- «Ay, ay, ay, bekuar është pijaneci» -,
duke zbritur në carballeiras të thella
i tepruar, këmbëngulës dhe i zhveshur.
Nga ajo verë gjithçka ka humbur
përveç asaj ore
mrekullisht joshëse.

atëherë
ju qëndruat për botën tuaj, pa kalendarë;
Unë hyra në erën e paprekur të librave të rinj.
Prej tyre doli rruga që - kurse, njerëz qytete -
më ka sjellë në këtë.

Dhe tani që po mendoj për jetën time
dhe unë dua të të jap lëmoshë,
Pyes vitet
çfarë do të jetë bërë me ty, Amandiño, mik i një vere;
çfarë do të jetë bërë me mua.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.