I harruari, nga David Baldacci. Romani i dytë i John Puller

E harruar. David baldacci

E harruar. David baldacci

Që nga tetori i vitit të kaluar ka qenë në librari E harruarnga David Baldacci (1960) Eshte romani i dytë në trilogjinë e agjentit special John Puller. Autori pjellor amerikan vazhdon serinë për këtë veteran veteran dhe ndoshta anëtarin më me përvojë të Departamentit të Hetimit Penal të Ushtrisë Amerikane.

Për ata që janë më profanë në Baldutch, me siguri mund të vijë në mendje adaptimi i filmit që Clint Eastwood i bëri romanit të tij. Fuqia absolute (1997) Mos harroni se Baldacci është gjithashtu një skenarist. Dhe po, e tyre thrillers ato do të përdoren, por ata kanë një grusht, në këtë seri ka një protagonist të mirë dhe është argëtues. Ju nuk duhet të kërkoni shumë më tepër nëse kjo është ajo që ju po kërkoni. Le të shohim nëse së treti do të botohet së shpejti.

Trilogjia e John Puller

Puller nuk është nga më të mirët, ai është më i miri. Një veteran i luftës në Lindjen e Mesme është një agjent special në Ushtrinë Amerikane dhe komandantët e tij i besojnë plotësisht për të hetuar krimet më të komplikuara dhe të rrezikshme që mund të ndikojnë në sigurinë kombëtare. Metodik, i disiplinuar, gjithmonë i aftë ...

Me fjalë të tjera, makineria ushtarake gjithmonë e gatshme. Oh, dhe një pronar mace. Gjithashtu Ai ka një vëlla më të madh, Robertin, i cili është një ushtarak si ai, një gjeni kompjuterik dhe i cili po vuan një dënim të përjetshëm për tradhëti. Por diçka nuk është e qartë në atë fjali dhe Puller do të përpiqet të zbulojë se çfarë është gjatë gjithë serisë.

Ata janë shumë të shënuar nga figura e babait të tyre, një ushtarak shumë i njohur dhe i dekoruar, tani i sëmurë dhe i mbyllur në një rezidencë. Puller e viziton atë shpesh, por marrëdhënia me të është e vështirë sepse babai i tij ndonjëherë nuk e njeh atë dhe e trajton atë si një ushtar nën komandën e tij. Në çdo rast, për Puller gjëja e rëndësishme është detyra dhe ai i përmbahet asaj, megjithëse më vonë ai mund të përdorë metoda pak a shumë ortodokse.

Seri John Puller

Seri John Puller

1. Dita zero 

Në këtë roman të parë, Puller duhet të hetojë një rast në një zonë rurale dhe shumë të izoluar të rajonit minerar të West Virginia. Ata kanë vrarë një familje të tërë dhe inspektori i ri i vrasjeve i policisë lokale do të punojë krah për krah me Puller.

Sigurisht, hetimi do të bëhet më i komplikuar ndërsa lidhni pikat. Përfundimi ruan tensionin në një mënyrë shumë të suksesshme dhe prekja dramatike nuk mungon.

2. I harruari

Në këtë roman të dytë të sapo botuar, Puller shkon në Florida për të zgjidhur një çështje personale: tezja e tij është gjetur e vdekur, i cili jeton në Parajsë, një qytet bregdetar dhe shumë i begatë nga turizmi i pasur që e viziton atë, i tërhequr nga plazhet e tij përrallore dhe një klimë spektakolare. Policia lokale ka konkluduar se vdekja, një rënie e dukshme, ishte aksidentale. Por para se tezja e saj vdiq, ajo i dërgoi një letër babait të Puller, ku i tha që Parajsa nuk ishte ajo që dukej. Kur Puller fillon të hetojë, ai zbulon se vdekja e tezes së tij është larg nga një aksident..

3. Arratisja

Imagjinoj që kur ta publikojnë do të titullohet Arratisja o Arratisja, sepse për këtë bëhet fjalë, një rrjedhje, por një shumë e veçantë. John Puller do të shohë se e gjithë trajnimi, përvoja dhe aftësitë e tij nuk i bëjnë dobi kur duhet të jetë ai që kërkon vëllain e tij Robert, i cili është arratisur nga burgu i sigurisë maksimale ku ndodhet.

Arratisja e tij e pashpjegueshme e bën atë kriminelin më të kërkuar në vend dhe kush më mirë se vëllai i tij ta kapë të gjallë. Por Puller shpejt zbulon se më shumë njerëz po kërkojnë vëllain e tij që e dëshiron atë të vdekur.. Përveç kësaj, ata caktojnë një partner si një partner i cili e bën atë mjaft të vështirë Dhe mund të ketë mënyrën e vet të trajtimit të çështjes.

Çështja është e komplikuar jo vetëm nga marrëdhënia profesionale (dhe diçka tjetër) midis Puller dhe partneres së tij, por nga prova gjithnjë e më të qarta se vëllai i tij ishte dënuar gabimisht. Dhe dikush nuk dëshiron që të gjitha të vërtetat të dihen.

Veredicto

Seriali është fitues në secilin prej librave dhe e treta është një kulm i mirë për ta përfunduar atë ose për ta marrë atë përsëri në të ardhmen nëse Baldacci dëshiron. Kështu që Unë e rekomandoj atë nëse dëshironi të kaloni një kohë të mirë me lexim të lehtë, argëtues dhe një dozë të mirë veprimi dhe tensioni.

Për të ditur më shumë, është më mirë të vizitosh Uebfaqja e David Baldacci.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nurilau dijo

  Unë nuk e njoh këtë Puller, por ti më ke vënë mjaltë në buzë, Mariola. Po e shkruaj, këto histori do të më acarojnë

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Epo, nëse jeni në supermenët Yankee të Ushtrisë Amerikane, kjo është M M SHUM, heh heh. Nëse jo, nuk e di. Por unë e di që komplotet janë të mira, ritmi gjithashtu dhe veprimi është i garantuar ;-).