Rishikimi i Dasmave të Gjakut nga Federico García Lorca

Federico Garcia Lorca

Më 22 qershor 1928, në Cortijo de Fraile de Níjar, në Parkun Natyror aktual Cabo de Gata në Almería, ndodhi një ngjarje tragjike. Konkretisht, një martesë që i dha fund tragjedisë kur nusja vendosi të ikte me burrin me të cilin ishte vërtet e dashuruar. Një ngjarje e vërtetë që do të frymëzonte një nga veprat më ikonike të Federico García Lorca: Dasma e Gjakut.

Përmbledhje e Dasmës së Gjakut

Dasma e gjakut e Federico García Lorca

Në një qytet Andaluzian, të gjithë janë të gatshëm për të festoni një martesë që do të zbulojë sekretet dhe grindjet e dy familjeve. Nga njëra anë, familja e dhëndrit përbëhet nga një nënë që humbi burrin dhe një nga fëmijët e saj për shkak të Felix, djali i së cilës Leonardo është ende i dashuruar me nusen.

Një situatë që nxeh një martesë që, megjithëse zhvillohet, përfundon me tragjedi kur nusja vendos të ikë me Leonardon. Një fluturim që mobilizon të gjithë qytetin, me dhëndrin si ndjekësin kryesor të çiftit nëpër pyll.

Më në fund, historia mbaron me vdekja e dhëndrit dhe Leonardo, të cilët i japin fund njëri-tjetrit ndërsa hëna qëndron lart në qiell. Nusja mbijeton, duke u bërë viktima kryesore e vdekjes së bashku me gruan e Leonardo.

Ky fund, i njohur për të gjithë, supozon shfaqjen e një historie që shkon në kreshendo, plot me të gjithë mitologjinë andaluziane të derdhur nga një Lorka në një gjendje hiri. Elemente të përsëritura të kombinuara me një frymëzim të lindur falë njoftimit për shtyp që rrëfente historinë e Francisca Cañadas, e cila një natë në korrik 1928 iku me kushëririn e saj Francisco Montes, dashuria e jetës së saj, nga dasma e sapo festuar me të fejuarin e saj, Casimiro, me të cilin familja e saj u përpoq të martohej me të në mënyrë që prika e saj të binte në vend të mirë.

Karakteret e Dasmës së Gjakut

Aktorët e filmit Nusja

Dasma e gjakut përbëhet nga personazhet kryesore dhe dytësore të mëposhtme:

 • I dashuri: Pavarësisht se është disi naiv, ai është një njeri shumë i pasionuar, prandaj nuk mund të durojë idenë e të parë të fejuarën e tij në duart e një burri tjetër. Për të, pasioni i tij për nusen simbolizon përkufizimin e dashurisë së vërtetë.
 • E dashura: E pasionuar dhe hezituese, ajo tërheq qindra dilema gjatë gjithë seksionit të parë të shfaqjes derisa impulsiviteti i saj të shpërthejë pas martesës. Ajo është protagonistja totale e veprës (siç konfirmohet nga adaptimi i fundit, Nusja) dhe mbron veten në forcat e natyrës si një justifikim për të justifikuar arratisjen e saj.
 • Leonard: Këndi i tretë i trekëndëshit është kushërira e nuses, me të cilën ajo është thellësisht e dashuruar. I martuar me kushëririn e protagonistit, ai e sheh dëshirën e tij të rritet ndërsa historia përparon derisa ai vendos të ikë me të. I paskrupullt, ai është i apasionuar dhe karakteri antagonist i shfaqjes.
 • Nena: Si një rrëfyese në hije, nëna e dhëndrit është e ngarkuar të plotësojë të gjitha boshllëqet në komplot me informacion që e bën më të lehtë për të kuptuar personazhet e tjerë dhe veprimet e tyre.
 • Gruaja e Leonardo: Ajo di për ndjenjat e burrit të saj ndaj nuses, në të njëjtën kohë që, së bashku me vjehrrën e saj, ajo parashikon tragjedinë që do të ndodhë në fund të shfaqjes.

Simbolologjia e Dasmës së Gjakut

Dasma e Hënës së plotë dhe Gjakut

Në Dasmat e Gjakut, shumë simbole të vlerësuara më parë në punën e Lorca-s gjithashtu veprojnë si personazhe dhe dirigjentë të historisë:

 • Hëna: Një klasik nga Lorca, hëna zakonisht lidhet me vdekjen, edhe pse në Dasmat e Gjakut vepron gjithashtu si një kanavacë pastërtie dhe një reflektim i gjakut dhe dhunës që përshkruan historinë.
 • Kali: Simbolizon virilitetin dhe maskulinitetin.
 • Lypësi: E veshur me jeshile, ajo shfaqet në pjesën e fundit të shfaqjes duke shoqëruar Nusen në destinacionin e saj përfundimtar. Simbolizon vdekjen.

Dasma e Gjakut: Poezia e Dhunës

Cortijo del Fraile në Almería

Cortijo del Fraile, ambient që frymëzoi Bodas de Sangre. Fotografi nga Julen Iturbe.

Dasma e Gjakut lindi përmes deklaratës së lartpërmendur për shtyp që rrëfeu ngjarjet që ndodhën në Nijar në vitin 1928, posaçërisht një botuar nga Diario de Málaga me titull "Tekat e një gruaje shkaktojnë zhvillimin e një tragjedie të përgjakshme në të cilën një burri i kushton jetën ". Ishte kështu Lorca vendosi ta marrë historinë si tragjedi, një zhanër që nga ana tjetër u konceptua si rrënja më e dukshme e teatrit.

Artikulli i lidhur:
Federico García Lorca. 119 vjet të lindjes së tij. Fraza dhe vargje

Pas disa muaj shkrimesh, më në fund në 8 Mars 1933 Bodas de sangre u shfaq premierë në Teatrin Beatriz në Madrid, duke u bërë një sukses i tillë që Ishte e vetmja shfaqje nga Lorca botuar në një libër në 1935 nga shtëpia botuese El Arbol nën titullin Dasma e Gjakut: Tragjedi në tre akte dhe shtatë të katërtat.

Si në versionet e saj teatrore dhe letrare, Dasma e Gjakut paraqitet në tre akte të ndryshme, të cilat përbëhen nga korniza të ndryshme (e para në tre, ndërsa akti i dytë dhe i tretë ndahen në dy korniza). Një strukturë që lejon rrjedhshmëri më të madhe në rrëfim, ndërsa në të njëjtën kohë siguron pezullim total të historisë.

Për më tepër, vepra do të bëhej objekt i shumë pjesëve të tjera të teatrit më vonë, si dhe adaptimeve të ndryshme filmike, mes tyre edhe ajo e marrë në kinema në vitin 1938 me muzën e Lorkës, Margarita Xirgu, si protagoniste, ose Nusja, premierë në 2015 me Inma. Kushton në rolin kryesor.

Konsiderohet si një nga veprat e mëdha të Federico García Lorca, Dasma e Gjakut është përfaqësuesi më i mirë i ndikimit të autorit: një skenë familjare si ajo Andaluziane, e ngjyrosur me simbolikën e vet që komploton kundër fatit bazuar në tragjedi, një zhanër që Lorca do të zbulonte në skenë tre vjet para një vrasje që do të na privoni nga magjia e përjetshme e një prej autorëve të mëdhenj të historisë.

Dëshironi të lexoni librin Bodas de sangre nga Federico García Lorca? Mund ta gjeni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   legjendë dijo

  maja e pikut që lexon