Dashuria e Alejandrës

Një figurë poezia e së cilës ka tejkaluar si fjalën ashtu edhe heshtjen. Një grua që e ka bërë foljen mish vetë, duke kërkuar të kuptojë diçka që ishte gjithmonë mbi të gjitha. Heshtja dhe fjala, në një poet që ka qenë pasion i pastër, deri në zbritje. Një grua që donte vetëm shkoj në fund. Çdo veprim, çdo fjali, çdo fjalë, në Alexandra Pizarnik ai po kërkonte një kuptim të tijin, edhe pse superior ndaj të parëndësishmit, ndaj tokësorit që u propozua si një formulë për diçka që nuk dukej kurrë se ishte një plotësim, por vetëm një mbetje për thelbësoren. Poezia si thelbi i jetës. Poezia si Jeta.

Dhe midis të gjitha pasioneve të saj, Alejandra kryqëzoi dashurinë e saj me atë të Silvina Ocampo. Alejandra e donte Silvinën si askush tjetër. Shumë mund ta gjykojnë marrëdhënien si lezbike. Unë thjesht e konsideroj atë të pastër, shumë më të lartë se sa mund të përcaktojnë kufijtë e përkufizimit seksual. Alejandra ishte gjithmonë përtej. Dhe si një shenjë e këtij pasioni është se unë e lë këtë letër, të shkruar në 1972, drejtuar gruas së atëhershme të Bioy Casares. Shpresoj ta shijoni po aq sa kënaqem sa herë që e lexoj përsëri.

«BA 31/1/72
Ma tre,
Një ditë shumë e trishtuar kur të telefonova për të dëgjuar asgjë përveç zërave të rremë, të padenjë, me origjinë nga krijesat që bërësit e golem bënin para pasqyrave (shih von Arnim).
Por ti, dashuria ime, mos më harro. Ti e di sa dhe mbi të gjitha vuaj. Ndoshta të dy e dimë që po të kërkoj. Sido që të jetë, këtu është një pyll muzikor për dy vajza besnike: S. dhe A.
Më shkruaj, i dashur. Më duhet siguria e bukur e qenies tënde këtu, megjithatë, [këtu, sidoqoftë]. Unë përkthej pa dëshirë, astma ime është mbresëlënëse (për të festuar zbulova se Marta shqetësohet nga zhurma e frymëmarrjes time të sëmurë) Pse, Silvina e adhuroi, a bën ndonjë mut frymë mirë dhe unë qëndroj i mbyllur dhe unë jam Phaedra dhe unë jam Anne Frank?
Të Shtunën, në Bécquar, unë garova me një motor dhe u përplasa. Gjithçka dhemb (nuk do të dëmtonte po të më prekje - dhe kjo nuk është një frazë lajkatare). Meqenëse nuk doja të alarmoja njerëzit në shtëpi, nuk thashë asgjë. Unë u shtriva në diell. Kam kaluar nga jeta por për fat të mirë askush nuk e dinte. Më pëlqen t’iu tregoj këto pata sepse vetëm ju më dëgjoni mua. Dhe libri juaj? Imi sapo doli. Format bukuroshe. Unë ia dërgoj Posadas 1650, i cili, duke qenë i dashuri i Quintana-s, do t'ia transmetojë atij mes neveritjes dhe zgjedhjes.
Unë gjithashtu ju kam dërguar një fletore venezueliane me një Unë nuk e di se çfarë degutante [e pakëndshme] (siç thonë ata). Por le të të modifikojnë brenda 15 ditësh (por në rrezik ekstrem)]. Oh Silvette, po të ishe. Sigurisht që do të të puthja dorën dhe do të qaja, por ti je parajsa ime e humbur. Gjetur përsëri dhe humbur. Qij Greko-Romakët. Unë e adhuroj fytyrën tënde. Dhe këmbët tuaja dhe, jashtë syve (bis 10), duart tuaja që çojnë në shtëpinë e ëndrrave të kujtesës, të thurura në një të kaluar të vërtetë.
Silvine, jeta ime (në kuptimin e mirëfilltë) i shkrova Adolfitos që miqësia jonë të mos flejë. Unë guxova ta lusja që të të puth (pak: 5 ose 6 herë) për mua dhe mendoj se ai e kuptoi që të dua PA SISTEM. Unë e dua atë, por ai është ndryshe, e dini, apo jo? Plus që unë e admiroj atë dhe ai është kaq i ëmbël dhe aristokrat dhe i thjeshtë. Por nuk je ti, mon amour amour. Do të të lë: po vdes nga ethet dhe jam ftohtë. Do të doja të ishe lakuriq, pranë meje, duke lexuar me zë të lartë poezitë e tua. Sylvette mon amour, do ju shkruaj së shpejti. Sylv., Unë e di se çfarë është kjo letër. Por unë kam besim mistik tek ti. Përveç kësaj, vdekja kaq afër meje (kaq e harlisur!) Më shtyp. (…) Silvette, nuk është ethe, është një ri-njohuri e pafund që je e mrekullueshme, e shkëlqyeshme dhe e adhurueshme. Më bëj një vend të vogël në ty, nuk do të të shqetësoj. Por të dua, oh nuk e imagjinon dot si dridhem kur kujtoj duart e tua që nuk do t’i prek më kurrë nëse nuk të pëlqen pasi e sheh tashmë, seksualiteti është një "palë e tretë" përveç kësaj. Gjithsesi, unë nuk vazhdoj. Po ju dërgoj 2 bibliotekat e poemunculi meos - gjë serioze. Ju puth pasi e njoh atë ruse (me variante franceze dhe korsikane).
Ose nuk ju puth por ju përshëndes, sipas shijeve tuaja, ashtu si dëshironi.
Paraqes Unë gjithmonë i thashë jo një ditë të them më mirë po.
Bëni kujdes: këtë letër peut tuaj t'en foutgre dhe unë do t'ju përgjigjem à propoz des [ju mund ta vendosni këtë letër në gomar dhe të më përgjigjeni] milingonat e mëdha të gomaricës.
Silvette, ti je la seule, unike. Mais ça il faut Unë do t'i them: Jamais tu ne rencontreras quelqu'un comme moi –Et tu le sais (tout) (Et maintenant je pleure.
[Silvette, ti je e vetmja, je e vetmja. Por duhet thënë: kurrë nuk do të gjesh dikë si unë. Dhe ju e dini se (gjithçka). Dhe tani po qaj]
Silvina më shëron, më ndihmo, nuk është e mundur të jesh një torturë e tillë-)
Silvina, më shëro, mos bëj që tani të vdes ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gabrielle dijo

    Si e dini që ishte një marrëdhënie e pastër dhe se ajo kapërceu, unë nuk e di se çfarë dhe unë nuk e di se çfarë. AP ishte një poet i shkëlqyeshëm, por edhe një qenie njerëzore dhe me shumë probleme nga rruga. Le të kujdesemi dhe ta mbajmë punën. Ky romantizim i poetit të mallkuar dhe mënyra e tij e dashurisë, tashmë ka ndodhur.