Dadaizëm

Citim nga Tristan Tzara.

Citim nga Tristan Tzara.

Dadaism është një lëvizje artistike që u themelua nga poeti rumun Tristan Tzara (1896 - 1963). Në një manifest, shkrimtari tha: “Unë jam kundër të gjitha sistemeve; më e pranueshmja e sistemeve është të mos kesh asnjë si parim ". Kjo do të ishte pjesë e bazës së mendimit të rrymës që ai ngjizi. Në mënyrë të ngjashme, historianët i konsiderojnë Hugo Ball (1886 - 1927) dhe Hans Arp (1886 - 1966) si pararendës të kësaj tendence.

Emri i saj rrjedh nga fjala franceze "dada" - domethënë lodër ose kalë druri -, e zgjedhur rastësisht nga fjalori. (në një veprim të palogjikshëm qëllimisht). Kjo tregon dhe nënvizon mungesën e udhëzimeve, një pozicion në kundërshtim me tradicionalen dhe një përbërës të qartë anarkik nga gjeneza e lëvizjes.

Konteksti historik

Zvicra, një territor i privilegjuar

Gjatë Luftës së Parë Botërore (1914 - 1918), Zvicra - si një vend neutral - priti një numër të madh refugjatësh. Në sferën artistike-intelektuale, kjo rrethanë prodhoi një bashkim shumë të larmishëm të artistëve me origjinë nga të gjitha cepat e Evropës.

Pavarësisht nga ndryshimet logjike ideologjike dhe kulturore, shumë prej tyre ranë dakord në një pikë: lufta ishte një reflektim i rënies së Perëndimit. Si pasojë, premtimi i progresit i sjellë nga përparimet shkencore dhe teknologjike të revolucionit të dytë industrial, çoi në një vdekje në një shkallë të gjerë.

Një përgjigje kundërkulturore

Zhgënjimi i përbashkët i atij grupi artistësh, letrarësh dhe intelektualësh përfaqësonte terrenin e përsosur të shumimit. Për format konvencionale të përpjekjeve shkencore, feja dhe filozofia - veçanërisht idealizmi - nuk ofronin më zgjidhje për problemet e Evropës. Po kështu, promovuesit e Dadaizmit refuzuan skemat tipike të pozitivizmit social.

Pastaj, Cabaret Voltaire në Cyrih pa lindjen e Dadaizmit në 1916. Kjo nënkuptonte një manifestim burlesk ndaj shoqërisë dhe artit borgjez përmes propozimeve provokuese (në një lloj anti-arti). Kështu, thelbi i Dadaizmit ka një qëllim të pamohueshëm sfidues dhe pa kompromis kundër rendit të vendosur.

karakteristika të

Tipari i parë i dukshëm i Dadaizmit është prishja e standardeve tradicionale dhe konservatore. Duke qenë një trend i shpirtit avangardë, rebel dhe protestues, çështje të tilla si spontaniteti dhe freskia artistike marrin një karakter neuralgjik. Aty ku improvizimi dhe mosrespektimi krijues vlerësohen shumë.

Në të njëjtën mënyrë, doktrinat më konstante janë anarkizmi dhe nihilizmi. Për këtë arsye, artistët dhe shkrimtarët dadaistë janë të prirur për kërkimin e kaosit dhe modeleve artistike jokonvencionale. Ne përputhje, përmbajtje absurde, jologjike dhe të pakuptueshme janë të shpeshta, me doza të mëdha ironi, radikalizëm, shkatërrim, agresiviteti, pesimizmi ...

Ideali "anti-pozitivist"

Dadaizmi është një rrymë e mendimit artistik që u ngrit në kontrast me pozitivizmin social të fillimit të shekullit XX. Përfaqësuesit e saj kritikuan në mënyrë jozyrtare stilin e jetës borgjeze për materializmin dhe hipokrizinë e tij "Moralisht i pranuar"; ata thjesht e urrenin sipërfaqësinë e saj.

Për këtë arsye, koncepte të tilla si nacionalizmi dhe intoleranca perceptohen shumë keq nga mendimi dadaist. Në këtë këndvështrim, ndjenjat patriotike, konsumizmi dhe kapitalizmi veçohen se shkaktojnë neveritjet më të mëdha të njerëzimit: luftërat.

Ndërdisiplinor

Isshtë e pamundur ta lidhësh Dadaizmin me vetëm një art. Në të vërtetë, është një rrymë që integron disiplina të shumta, duke i kthyer ato në një tërësi. Per kete arsye, lëvizje ai evoluoi nga dora e manifesteve të ndryshme, gjithsej shtatë. Të gjithë ata shprehin urrejtjen nga ana e Dadaistëve ndaj estetizmit dhe bukurisë për shkak të realitetit të ashpër të kontinentit Evropian.

Vlerësimi i gjestit artistik

Në thelb, një artist i Dada-s duhet të zgjedhë një objekt në mënyrë që t'i japë një qëllim ose kuptim. Në asnjë rast veprimi i krijuesit nuk ndjek ndonjë pretendim estetik ose pretendim individualist. Me fjalë të tjera, artisti nuk është gjeneratori tipik i bukurisë, përkundrazi, ai nuk është më ai që pikturon, skalit apo shkruan. "Gjesti artistik" vlerësohet kryesisht.

Inovative

Dadaizmi shoqëroi gjenezën e teknikave të reja artistike, përfshirë fotomontazhin, i bërë gati dhe kolazhin (e zakonshme për kubizmin). Nga njëra anë, fotomontazhi është një teknikë e bazuar në mbivendosjen e fragmenteve të ndryshme të fotografive (dhe / ose vizatimeve) në mënyrë që të krijojë një imazh unik.

Ndërsa i bërë gati konsiston në ndërhyrjen ose transformimin e një objekti të përditshëm me qëllim për t’i dhënë një cilësi artistike (mesazh) ose kuptim. Cme një qëllim të ngjashëm, kolazhi lind nga kombinimi i objekteve (të cilat mund të modifikohen), relieve, fotografi, vizatime dhe madje tinguj.

Dadaizmi letrar

Propozimi letrar i Dadaizmit është (qëllimisht) iracional. Ajo kryesisht përfshinte zhanrin poetik dhe, në përputhje me bazat e lëvizjes, drejtoi drejt një përdorimi inovativ të fjalëve. Aty ku suksesionit të fjalëve ose frazave u mungon një kuptim aksiomatik ose një fije koherente argumentuese.

Portret i Tristan Tzara.

Portret i Tristan Tzara.

Karakteristikat e Poezive Dadaiste

 • Në kundërshtim me strukturat metrike konvencionale dhe temat që lidhen me romantizmin dhe pozitivizmin social.
 • Ai riafirmon surrealizmin.
 • Ajo promovon marrëzi.
 • Qëndrimi i tij është humoristik dhe burlesk, veçanërisht ndaj formave klasike lirike.

"Manual" për zhvillimin e shkrimeve dadaiste

Një nga mënyrat më të zakonshme për të krijuar poezi Dada është përmes copave të gazetave. Së pari, duhet të përcaktohet gjatësia e tekstit që do të mblidhet në mënyrë që të llogaritet numri i fjalëve të nevojshme. Fjalët e prera vendosen më pas brenda një kutie (jo transparente) me një vrimë.

Fjalët në kutinë më pas përzihen për të siguruar rastësinë. Më në fund, fjalët ngjiten në një fletë siç shfaqen. Rezultati ndoshta do të jetë një sekuencë e pakompresueshme e termave.

Kaligrami

Kjo metodë - e përdorur më parë nga Guillaume Apollinaire, një shkrimtar i lidhur me kubizmin - ushqeu letërsinë dadaiste. Kjo teknikë favorizon vendosjen e fjalëve të rastit dhe shmang shoqërimin logjik të tingujve. Edhe pse një kaligram zakonisht përdoret për të përpunuar vizatime të kufizuara ose të përbëra nga shkronja.

Vlefshmëria e përhershme

Megjithëse kolazhet shoqërohen kryesisht me kubizëm, ato janë gjithashtu pjesë e "trashëgimisë" së Dadaizmit. Aktualisht, kjo teknikë lejon kombinimin e shtatë arteve në të njëjtën vepër. Në fakt, falë teknologjisë lazer dhe printerëve 3D, Në ditët e sotme është e mundur të krijoni kolazhe në tre dimensione me projeksione audiovizive "lundruese".

Në fakt, teknologjitë e Revolucionit Industrial 4.0 kanë çuar në një univers të ri të mundësive krijuese. Në çdo rast, Shumë nga bazat e Dadaizmit (avangarda, freskia, inovacioni, mosrespektimi, ndikimi ...) janë të prekshme në artet bashkëkohore plastike dhe në ekspozitat artistike të shekullit XXI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Interestingshtë interesante të thellohemi në kufijtë e lëvizjeve të ndryshme artistiko-shoqërore të shekullit të kaluar. Nëse më kujtohet saktë, një pjesë themelore e Dadaizmit ishte një pikturë murale e bërë nga Klimt për Universitetin e Vjenës, ku ai ilustroi mjekësi, filozofi dhe jurisprudencë, por u censurua për përmbajtjen e saj alarmante. Falë këtij artikulli unë isha në gjendje të specifikoja disa koncepte në lidhje me këtë lëvizje që kishin qenë të gabuara.

  -Gustavo Woltmann.