Cristina Peri Rossi, çmimi i ri Cervantes. poezi të zgjedhura

Fotografia nga Cristina Peri Rossi: Faqja e internetit e ASALE.

Christina Peri Rossi Shkrimtari uruguaian i lindur më 12 nëntor 1941 në Montevideo, është fituesi i Çmimi Cervantes jepet çdo vit nga Ministria e Arsimit, Kulturës dhe Sportit dhe është e pajisur me 125.000 euro. Mungoi për arsye shëndetësore në ngjarjen e ndodhur sot në Alcala de Henares, ka qenë aktorja Cecilia Roth i ngarkuari për të lexuar fjalimin e tij. Për këtë arsye, këtu është një përzgjedhja e poezive të zgjedhura Për të festuar.

Christina Rossi

i internuar në vendin tonë gjatë diktaturës ushtarake në Uruguaj, u vendos këtu dhe ka punuar si artikulues në media të ndryshme si p.sh Vendi y El Mundo. shkruani sa më shumë proza ​​si varg me punime si Naosa e të çmendurve, Play Station, Përshkrimi i një anijembytjeje, Evropa pas shiut, ftesë o Palabra.

Poezi të zgjedhura

I huaji

Kundër pagëzimit të tij të lindjes
emri sekret me të cilin e thërras: Babel.
Kundër barkut që e qëlloi në mënyrë të hutuar
legen e dorës sime që e rrethon.
Kundër pafuqisë së syve të tyre parësorë
vizioni i dyfishtë i vështrimit tim ku pasqyrohet.
Kundër lakuriqësisë së tij kryelartë
haraçet e shenjta
oferta e bukës
e verës dhe puthjes.
Kundër kokëfortësisë së heshtjes së tij
një fjalim i gjatë i ngadalshëm
psalmodi e kripur
shpellë mikpritëse
shenjat në faqe,
identiteti

Hena e plote

për çdo grua
që vdes në ty
madhështor
i denjë
mallow
një grua
lindur në hënë të plotë
për kënaqësitë e vetmuara
të imagjinatës përkthyese.

Kushtimi

Na ndau letërsia: gjithçka dija për ty
E kam mësuar në libra
dhe çfarë mungonte,
I kam vënë fjalë.

Pasioni

Ne dolëm nga dashuria
si një rrëzim avioni
kishim humbur rrobat
letrat
Më mungonte një dhëmb
dhe ju nocionin e kohës
Ishte një vit sa një shekull
apo një shekull i shkurtër si një ditë?
për mobiljet
nga Dhoma
të brendshmet e thyera:
foto syze libra pa gjethe
Ne ishim të mbijetuarit
të një rrëshqitje dheu
të një vullkani
të ujërave të rrëmbyer
Dhe u ndamë me ndjenjën e paqartë
të ketë mbijetuar
Edhe pse nuk e dinim pse.

doracaku i marinarëve

U morën disa ditë lundrimi
dhe për të mos pasur asgjë për të bërë
kur deti është i qetë
kujtimet vigjilente
se nuk mund të flejë,
për t'ju mbajtur në kujtesë
sepse nuk mund të harroni formën e këmbëve tuaja
lëvizja e butë e kapëseve në të djathtë
ëndrrat tuaja të jodizuara
Peshk fluturues
për të mos humbur në shtëpinë e detit
Fillova të bëj
manuali i një marinari,
në mënyrë që të gjithë të dinë të të duan, në rast të mbytjes së anijes,
kështu që të gjithë dinin të lundronin
në rast manovrash
Dhe për çdo rast
sinjalizimi
thirrni me o që është e kuqe dhe e verdhë
ju thërras me i
e cila ka një rreth të zi si një pus
ju thërras nga drejtkëndëshi blu i asaj
ju lut me rombin e efes
ose trekëndëshat e z,
të nxehtë si gjethja e pubisit tuaj.
Të thërras me i
sinjalizimi
Ngrini dorën e majtë me flamurin e ele,
Ngrini të dy krahët për të vizatuar
- në shkëlqimin e natës -
ëmbëlsia e dhimbshme e u.

Palabra

duke lexuar fjalorin
Kam gjetur një fjalë të re:
Me kënaqësi, me sarkazëm e shqiptoj;
E ndjej, e flas, e vesh, e gjurmoj, e pulsoj,
E them, e mbyll, e dua, e prek me majat e gishtave,
E marr peshën, e lag, e ngroh në duar,
E përkëdhel, i them gjërat, e rrethoj, e vë në qoshe,
Unë ngjit një kunj në të, e mbush me shkumë,

pastaj, si një kurvë,
Më mungon ajo.

Reminishencë

Nuk mund të ndaloja së dashuruari sepse harresa nuk ekziston
dhe kujtesa është modifikim, në mënyrë që pa dashje
i pëlqente format e ndryshme në të cilat ajo shfaqej
në transformime të njëpasnjëshme dhe ishte nostalgjik për të gjitha vendet
në të cilën nuk kishim qenë kurrë dhe e doja në parqe
ku nuk e desha kurrë dhe po vdisja nga kujtimet për gjërat
që nuk do ta njihnim më dhe ishim kaq të dhunshëm dhe të paharrueshëm
si ato pak gjëra që kishim ditur.

Burimet: Me zë të ulët, Poezi shpirti


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.