Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore?

Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore 2

Para se të vazhdojmë të shkruajmë, ju paralajmërojmë se me këtë artikull nuk duam të dukemi mendjelehtë përballë pasojave të katastrofave mjedisore, për fatin e keq të renditjes së ditës kohët e fundit. E vetmja gjë që duhet të shpëtojmë para tyre është jeta e të dashurve tanë dhe tonat, është më se e qartë! Por me pyetjen që ju bëjmë këtu sot: Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore?, Ne po ju pyesim në një mënyrë tjetër, cilat janë 5 librat tuaj të fetishit, cilët janë ata 5 libra që do të kurseni nga djegia, cilat janë ato 5 libra, që për çfarëdo arsye ose arsye, do t’i çonit në një ishull të shkretë ose në valixhen tuaj lëvizëse në lëvizje, edhe nëse keni bërë një mijë ndryshime në adresë. Ju më kuptoni, apo jo?

Dhe pasi e thashë këtë, dhe sqarova tjetrin mjaftueshëm (ose shpresoj kështu), tani do t'ju përmend emrin që janë 5 librat e mi që do të kurseja, që do t'i merrja me vete kudo dhe nuk kam ndërmend t'i heq qafe ata përsëri, nëse faqet e tyre janë të konsumuara, tani ato plaken ose mbulesat e tyre janë shkatërruar. Nuk me intereson!

«Rimas y Leyendas», nga Gustavo Adolfo Bécquer

Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore 3

Nuk e di sa herë kam shkruar në këtë faqe në internet për këtë poet Sevillian; Nuk e di sa herë nuk kam qenë në gjendje ta fsheh shijen time të shkëlqyer për letërsinë e Bécquer, veçanërisht për rimat e tij. në artikujt e ndryshëm që kam shkruar këtu. Por nuk mund ta fsheh "shijen" time për vargjet e tij ...

Kam një kopje të këtij libri nga Koleksioni Austral i Redaksisë Espasa, nga kur isha në vitin e 4-të të ESO-së posaçërisht. Kjo do të thotë, libri ka qenë me mua për më shumë se 18 vjet, dhe ju e dini ... Prekja e bën afeksionin, apo jo?

Faqet e saj janë tashmë të verdha, kopertina duket disi e veshur, por është nga ata libra që sa më të vjetër t’i shikoni, aq më shumë ju pëlqejnë ... Një tjetër fakt për të shtuar është se pasi mbetet i shkruar në grafit në faqen e parë të ajo, më kushtoi 835 pesetë.

"Shtyllat e Tokës", nga Ken Follett

Po, e pranoj, kjo do ta shpëtonte atë nga djegia! Sepse megjithëse kam thënë herë pas here se ishte një "pestiño" në disa faqe dhe se në kapituj të caktuar rrëfimet e tyre ishin të ngarkuara vetëm me përshkrime banale, është një nga librat që më shtyu të lexoja dhe të vazhdoja të lexoja gjatë adoleshencës time .

Nuk mendoj "Shtyllat e tokës" Bëhu një bestselleri "Me punën dhe hirin e shpirtit të shenjtë", pikërisht. Unë mendoj se është një 'shitesi me i mire' më shumë se e merituar.

"Në jug të kufirit, në perëndim të diellit" nga Haruki Murakami

Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore 4

Kam disa arsye për ta ruajtur këtë libër:

 • Zbulova shkrimtarin Haruki Murakami, pasi ishte e para që lexova të shkruara nga ai. Sot, ai është një nga shkrimtarët e mi të preferuar.
 • Unë e lexova atë në një kohë kur disa libra më tërhiqnin, dhe ky mezi zgjati një javë për t’u lexuar.
 • Y flasim per dashurine, të cilat së bashku me urrejtjen, janë të vetmet dy ndjenja që mund të sjellin më të mirën dhe më të keqen tek njerëzit.

Pas këtij libri nga H. Murakami erdhën shumë të tjerë të tij: "Tokio Blues", "Për çfarë flas kur flas për vrapim", "Sputnik, dashuria ime", etj.

"Fahrenheit 451" nga Ray Bradbury

Kjo do ta shpëtonte atë për shkak të përmbajtjes së mrekullueshme të përmbajtjes së saj, sepse unë e konsideroj atë si një lexim të domosdoshëm, sepse nuk është libri im, por i huazuar (ose i dhënë, nuk e di më) nga partneri im, sepse faqet e tij janë plotësisht e verdhë dhe e dua erën e saj, sepse ka 15 vjet të njeri i vjeter dhe sepse është libri tipik që do të doja që fëmijët e mi të lexojnë në të ardhmen ...

"V për Vendetta" nga Alan Moore dhe David Lloyd

Cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore

Ky është libri i vetëm komik që kam tim, dhe është se nuk kam qenë kurrë libër komik. Sidoqoftë, ky është përjashtim. Të them të drejtën, nëse isha i rrëmbyer mendoj pjesërisht ishte nga shikimi i filmit i frymëzuar prej tij rreth 3 ose 4 herë para se ta blini dhe ta lexoni. Isshtë një nga filmat e mi të preferuar sot, dhe komika është bërë një mall shumë i çmuar për mua.

M’u desh shumë për të bërë këtë listë, sepse për keqardhjen time mund të vendosja vetëm 5 libra në listë. Kam lënë libra për të cilët kam shumë dashuri për shumë arsye të ndryshme: "Kujtimet e Idhun" nga Laura Gallego, "Siddhartha" nga Hermann Hesse, disa nga Mario Benedetti o Milan kundera, Etj

Dhe ju, cilat 5 libra do të kurseni nga një katastrofë mjedisore?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Do te merrja:
  1.- Trampi i Yjeve nga Jack London
  2.- Dikush fluturoi mbi qyqen e folesë së Ken Kesey
  3.- Tigri i bardhë i Arvind Adigës
  4.- Drejt rrugëve të egra nga Jon Krakauer
  5.- Alsino nga Pedro Prado

 2.   Samantha Cruz Ramos dijo

  Shumë e vështirë:
  1.- Krenaria dhe paragjykimi nga Jane Austen
  2.- Jane Eyre nga Charlotte Brontë
  3.-Wuthering Heights nga Emily Brontë
  4.-Gjithmonë në të njëjtën ditë me David Nicholls
  5.-Pritjet e Mëdha të Charles Dickens

 3.   Octavio dijo

  1. Tres Tristes Tigres nga Guillermo Cabrera infante.
  2. Fikse nga Jorge Luis Borges.
  3. Mbi heronjtë dhe varret e Ernesto Sábato.
  4. Uliksi nga James Joyce,
  5. Lufta në fund të botës nga Mario Vargas Llosa

 4.   Felipe Rodriguez Maldonado dijo

  1. Vdekja ka leje, nga Edmundo Valadés.
  2. Udhëtimet e Marco Polo, nga Marco Polo.
  3. Fondacioni (saga e plotë), nga Isaac Asimov.
  4. Bibla. (Po, e di, askush nuk e beson por është serioze. Mea culpa)
  5. Konti i Monte Kristos. Aleksandër Dumas.

 5.   Valeria dijo

  1.- Bibla
  2.- Fahrenheit 451
  3.- Njëqind vjet vetmi
  4.- Shtëpia e shpirtrave
  5.- Pablo Herida Antologji e Përgjithshme

 6.   Angela Contreras dijo

  e vështirë, por pa hezitim:

  1.- Kapitali, nga Karl Marx.
  2.- Bibla
  3.- 1984, nga Orwell.
  4.- Zbavitje në Fermë
  5.-100 vjet vetmi.