Cecilia Meireles. Përvjetori i lindjes së tij

Cecilia Meireles lindi në një ditë si sot në 1901 në Rio de Janeiro. Ajo ishte mësuese dhe gazetare dhe konsiderohet si një nga poetet më të mira të Amerikës së Jugut të shekullit të XNUMX-të. I përkiste Modernizmi brazilian dhe gjithashtu pati një ndikim të madh të romantizmit. Ai botoi përmbledhjen e tij të parë me poezi në moshën 18-vjeçare dhe mori disa çmime dhe mirënjohje. Ishte themeluesi i Bibliotekës së Parë të Fëmijëve të Rio de Zhaneiros. Kjo është një përzgjedhje poezish nga punën e tij për t'u mbajtur mend.

Cecilia Meireles - Përzgjedhje poezish

portret

Nuk e kisha këtë fytyrë sot,
kaq e qetë, aq e trishtuar, aq e hollë,
as këta sy kaq bosh,
as kjo buzë e hidhur.

Nuk i kisha këto duar pa forcë,
aq i ndalur dhe i ftohtë dhe i vdekur;
Unë nuk e kisha këtë zemër
që as që tregohet.

Nuk e vura re këtë ndryshim,
kaq e thjeshtë, aq e vërtetë, aq e lehtë:
Në çfarë pasqyre u humbe
imazhi im?

Resurreccion

Mos këndo, mos këndo, sepse të humburit vijnë nga larg,
vijnë të burgosurit, me një sy, murgjit, oratorët,
kamikazët.
Dyert vijnë përsëri dhe i ftohti i gurëve,
të shkallëve,
dhe, me një mantel të zi, ato dy duar të lashta.
Dhe një qiri i lëvizshëm që digjet. Dhe librat. DHE
Shkrimet e Shenjta.
Mos këndo, jo Sepse ishte muzika jote
shpreh atë që u dëgjua. Unë jam një i vdekur kohët e fundit, ende
me lot.
Dikush pa mendje më pështyu qerpikët.
Kështu që pashë që tashmë ishte vonë.

Dhe e lashë diellin të qëndrojë në këmbë dhe mizat të ecin.
Dhe një pështymë e ngadaltë doli nga dhëmbët e mi.
Mos këndo, se i kam gërshetuar flokët, tani,
dhe unë jam para pasqyrës dhe e di mirë që jam në arrati.

Fëmijëria

Morën hekurat e ballkonit
nga ku u pa shtëpia.
Shufrat e argjendit.

Morën hijen e pemëve të limonit
ku rrotulloheshin harqet e muzikës
dhe milingona të kuqërremta.

Ata morën shtëpinë me çati të gjelbër
me shpellat e saj të guaskës
dhe dritaret e saj prej xhami me njolla me lule të njollosura.

Morën plakën e pianos
që luajti, luajti, luajti
sonata e zbehtë.

Ata morën qepallat e ëndrrave të vjetra,
dhe ata lanë vetëm kujtimin
dhe lotët e tanishëm.

Sugjerim

Çdo gjë ndodh si kjo
i qetë, i lirë, besnik.
Lule që plotësohet, pa diskutim.
Valë që është e dhunshme, për shkak të ushtrimeve indiferente.
Hëna që mbështjell nusen dhe dhëndrin të përqafuar dhe
tek ushtarët tashmë të ftohtë.
Gjithashtu si ky ajri i natës: pëshpëritja e
heshtje, plot lindje dhe
petalet.
I barabartë me gurin e ndalur, duke ruajtur fatin e tij të vonuar.
Dhe reja
të lehta dhe të bukura, duke jetuar nga kurrë.

Cikada digjet në muzikën e saj, deveja që përtyp
vetminë e tij të gjatë,
Zogut që kërkon fundin e botës, kaut që shkon
me pafajësinë ndaj malit.
Ndodh kështu, çdo gjë e qetë, e lirë, besnike.
Jo si pjesa tjetër e burrave.

Kënga e vjeshtës

Më fal, gjethe e thatë,
Unë nuk mund të kujdesem për ju
Unë kam ardhur në dashuri në këtë botë
madje edhe dashurinë që kam humbur.
Çfarë dobie kishte thurja e luleve
në rërën e tokës
po të kishte njerëz që flinin
në zemrën e vet?

Dhe nuk mund ta ngrija!
Unë qaj për atë që nuk kam bërë
dhe për këtë dobësi
është se jam i trishtuar dhe i pakënaqur.
Më fal, gjethe e thatë!
Sytë e mi janë pa forcë
duke parë dhe duke u lutur për ata
ata nuk do të ngrihen.

Ju jeni gjethe vjeshte
që fluturon nëpër kopsht.
Ju lë nostalgjinë time
- pjesa më e mirë e imja.
Dhe unë po shkoj në këtë mënyrë
me siguri sa e padobishme është gjithçka.
Se gjithçka është më pak se era,
më pak se gjethet në tokë.

arsye

Unë këndoj sepse momenti ekziston
Dhe jeta ime është e plotë
Nuk jam i lumtur dhe as i trishtuar:
Unë jam poet.

Vëllai i gjërave të pakapshme,
Nuk ndjej as gëzim e as mundim.
I kaloj netët dhe ditët
në erë.

Nëse rrëzohem ose nëse ndërtoj,
nëse qëndroj apo zhbëj,
-Nuk e di, nuk e di. Nuk e di nëse qëndroj
ose hap.

E di që këndoj. Dhe kënga është gjithçka.
Krahu me rimë ka gjak të përjetshëm.
Dhe një ditë e di se do të jem memec:
-Asgje me shume.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.