Carlos Bassas del Rey: «Unë jam një librofag»

Carlos Bassas i Mbretit po finalizon largimin e tij roman i ri në janar 2021, Qiej plumbi. Sot e botoj këtë intervistë që ai ma dha disa ditë më parë. Ai na tregon pak për të tijën rrugë, magjepsja e tij me Kulturës japoneze ose projekte të reja. Ti Unë vërtet e vlerësoj kohën tuaj dhe mirësia.

CARLOS BASSAS DEL REY— Intervistë

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

CARLOS BASSAS DEL REY: Më kanë bërë të njëjtën pyetje disa herë. Sa herë që shikoj prapa, zhytem në kujtesë duke u përpjekur ta kujtoj atë, nuk jam në gjendje ta gjej qartë, megjithëse një nga kujtimet më të largëta që kam në një çështje të letërsisë është një version i ilustruar i Michael Strogoff, Verne. Ishte nga Bruguera, nëse e mbaj mend mirë. Kopertina përfshinte momentin kur ata do ta verbonin atë me një saber të nxehtë.

Unë gjithashtu kujtoj Historia e pafund dhe Momonga Ende. Sa i përket historisë së parë, e vërteta është se jo. Por sido që të ishte, ajo u dogj, kjo është e sigurt.

 • AL: Cili ishte ai libër që ju ndikoi dhe pse?

CB: Unë do të thoja që të parët që ndikuan tek unë (në një mënyrë tashmë të vetëdijshme) ishin ato të Stevenson: Shigjeta e zezë, Dr. Jeckyll dhe Z. Hyde mbi të gjitha, Ishulli i thesarit. edhe Dumas y Dikens.

Me ta zbulova se me fjalë të thjeshta mund të ndërtonit një univers; gjithashtu se mund të zhytem në të, t'i shmangem asaj dhe se ajo që mbaja më dukej si e vërtetë ose më shumë se vetë jeta, sesa Historia. Pas tyre, erdhën shumë të tjerë. Edhe dy shuplakat e mia më të mëdha letrare si adoleshente: Pema e jetës, nga Baroja, dhe Familja e Pascual Duartenga Cela.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

CB: Unë nuk kam një ose një, por shumë e shumë, të shumë epokave dhe të shumë zhanreve. Po ashtu, nëse të kam bërë a Listë me timen Top Ten, Do ta ndryshoja kur të mbaroja. E kam më të lehtë me filmat, nuk e di pse. Atje kam një Top Ten tituj shumë më të qartë dhe një grup shumë më të qartë të drejtorëve. Por, për të thënë një që nuk zhgënjen kurrë, unë do ta them atë Steinbeck.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

CB: Unë kam takuar shumë, disa edhe nga afër. Kur një personazh është i mirë, është sikur ta njohësh personalisht, ai qëndron me ty përgjithmonë. Sa për krijimin ... Edhe një herë, është e vështirë të qëndrosh vetëm me një, por unë do të ta tregoj Alonso quijano. Për shumë razones: sepse ata janë universal si Ulises (një tjetër nga të preferuarat e mia) dhe nga gjysma ime nga La Mancha.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

CB: Asnjë. Megjithëse, tani që e mendoj, ka diçka që më duhet, veçanërisht kur shkruaj (më shumë sesa kur lexoj): Silencio.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

CB: Unë shkruaj në të zyrë për një kohë të gjatë, pasi që para se të filloja botimin, në fakt. Nuk kam një moment të preferuar ose magjik të ditës; Unë shkruaj shumë orë me radhë, në mëngjes, pasdite, natën ndonjëherë ... Mund të thuash që unë shkruaj gjatë orarit të punës.

 • AL: Nga vjen kjo dashuri për kulturën japoneze?

para Krishtit: Që kur isha i vogël. Nga klasat e para të artet marciale me babanë dhe vëllain tim dhe një seri filmash nga samurai kjo më magjepsi. Pastaj, me kalimin e kohës, gjërat u bënë serioze dhe hobi u bë devotshmëria, së pari, dhe në fiksim me vone Gjithçka që kishte të bënte me kulturën japoneze: historia, letërsia, kinemaja, gastronomia, piktura, kaligrafia, armaturat, veshjet ...

 • AL: Më shumë zhanre të preferuara?

para Krishtit: Të gjitha zhanret nëse romani është i mirë. Dhe, përveç trillimit, përhapje shkencor. Unë e dua atë, dhe pastaj përfundon duke u shfaqur në romanet e mia. Gjithashtu Historia. Të të gjitha kohërave. Në të vërtetë, Unë jam goxha ngrënës i librave. Kurrë nuk e dini se ku do të gjeni anekdotën, frazën, historinë e vogël, personazhin, ngjarjen që do t'ju rrëmbejë dhe do të përfundojë të jetë pjesë e letërsisë suaj, të jetës suaj. Dhe sigurisht roman i zi.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

CB: Unë jam brenda faza e promovimittë romanit tim të ri, e cila do të shfaqet në Janar 2021kështu që kam marrë ca kohë për t'u çlodhur. Por nuk ka pasur ndonjë dobi, sepse unë tashmë kam filluar të shkruaj një histori tjetër. Sa për leximet: më e fundit nga Aleksis Ravelo, Monica Ojeda y Tabela Sara dhe një perlë të vogël: Një gjelbërim i tmerrshëm, nga Benjamin labatut (po, të gjitha menjëherë).

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

CB: Epo, ne jemi si udhëtarët në një kamionçinë të Tokios në një ditë jave: shtrënguar. Do të them diçka që mbase gjeneron ndonjë armiqësi ose tjetër: ato botohen shumë (shumë, me renditjen e tetëdhjetë e çuditshme) libra te rinj në vit në Spanjë. Shume.

Dhe megjithëse jam i vetëdijshëm se shumë prej tyre kanë shumë punë pas tyre, gjysma lënë shumë për të dëshiruar (Unë jam gjithashtu i vetëdijshëm që dikush mund ta vendosë timen në këtë pjesë) dhe shumë të tjerë janë klone, gjurmë.

Ato janë ato që unë zakonisht i quaj 1) MacLiterature (romane që shijojnë saktësisht të njëjtën gjë mes tyre kudo në planet); ose 2) Filma të shkruar (Të gjitha ato romane të shkruara për t’u konsumuar sikur të ishin një film; ata përdorin të njëjtat burime, ndjekin të njëjtën strukturë narrative dhe dramatike - paradigmën, strukturën në akte, madje edhe pikat e kthesës tipike të kinemasë më të zakonshme të Amerikës së Veriut - dhe përdorni një gjuhë shumë komode dhe të lehtë për tu ndjekur).

Dhe nuk po them që romanet aventureske, romanet kriminale dhe kriminalë ose thriller nuk duhet të botohen, qëllimi i vetëm i të cilave është argëtimi i pastër (i konsumoj vetë, dhe kur shkruhen mirë janë gëzim) disa botues duhet të kujdesen më shumë për nivelin e cilësisë letrare të disa prej atyre punimeve.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

CB: Në rastin tim, defekt nuk i ka ndryshuar aq shumë zakonet e mia -Unë jam akoma i mbyllur në shtëpi shkrim, lexim, korrigjim-, vetëm për sa i përket prezantimeve fizike dhe vizitave në festivale. Në atë aspekt, peshon të mos jesh në gjendje të kesh disa birra (dhe gjithçka që përfshin, duke shkëmbyer kaq shumë gjëra) me disa kolegë. Por është ajo që prek.

Sa i përket qëndrimit me diçka pozitive ... Shikoni, sapo fillova një roman i ri dhe gjëja e parë që kam vendosur është se Unë do ta ambientoj atë në çdo kohë para pandemisë. As lajme në prapavijë për virusin, as personazhe me maska, as alarm në vend. Unë mendoj se të gjithë jemi lodhur mjaft deri tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Intervistë shumë e dalluar. Artikull i shkëlqyeshëm.
  -Gustavo Woltmann.