Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë është një roman kriminal i shkruar nga Stieg Larsson. Ai u botua në 2005, një vit pas vdekjes së autorit, dhe është libri i parë në seri Mijëvjeçarit. Lëshimi i tij ishte i suksesshëm, pasi shiti miliona kopje brenda një kohe të shkurtër.

Historia prezanton Michael Blomkvist (gazetar) y a Lisbet Salander (haker), kush do të bashkohen për të zgjidhur një çështje që përfshin një familje të rëndësishme suedeze. Kjo aventurë e parë u adaptua në kinema dy herë; e para, në 2009 përmes një kompanie prodhimi në Suedi. Pastaj, në 2011, u lëshua versioni amerikan, ku aktori Daniel Craig dhe aktorja Rooney Mara formuan çiftin kryesor.

Burra që nuk i donin gratë

Burra që nuk i donin gratë është një roman i zi që fillon trilogjinë Mijëvjeçarit. La Historia zhvillohet në Suedi në 2002, dhe tema e tij sillet rreth zhdukjes së të riut Harriet Vanger - 16 vjeç -, e cila ndodhi pothuajse katër dekada më parë. Për të kuptuar se çfarë ndodhi me një adoleshent, Vangers kontaktoi hetuesin dhe hakerat kompjuterikë Lisbet Salander dhe gazetarin Mikael Blomkvist.

Përmbledhje

Mikael Blomkvist është një gazetar dhe redaktor i revistës politike suedeze Mijëvjeçarit. Komploti e vendos atë duke kaluar një kohë të keqe pasi humbi një proces gjyqësor për shpifje kundër industrialistit Hans-Erik Wennerström. Blomkvist vuri në dukje se biznesmeni ishte i korruptuar, megjithatë, gjykata i gjeti provat jo përfundimtare dhe e detyroi gazetarin të vuante tre muaj burg dhe të paguante një gjobë të kushtueshme.

Më vonë, Henrik Vanger —Drejtori i mëparshëm i Vanger Corporation— kontaktoni Lisbet Salander për të hetuar Blomkvist. Pasi të dorëzohet raporti, Vanger vendos të punësojë gazetarin për të hetuarzhdukja e mbesës së tij Harriet, ndodhi 36 vjet më parë. Në këmbim, ai ofron prova të forta kundër Wennerström; i bindur për shpërblimin, Blomkvist pranon.

Gazetari udhëton në ishullin Hedeby, vend i banuar nga Vanger dhe ku ndodhi zhdukja e Harriet. Atje ai do të takojë Martinin - Vëllai i vajzës së zhdukur - dhe anëtarët e tjerë të familjes, si dhe disa bashkëpunëtorë të kompanisë.

Në mes të hetimit, Blomkvist do të ketë mbështetjen e Salander, kush do t'ju ndihmojë të bashkoni pjesët e enigmës së bashku derisa të arrini në rezultatin e habitshëm.

Zhdukja

Në vitin 1966 Vangers ishin mbledhur në një fermë familjare të vendosur në ishullin Hedeby. Çfarë ishte një moment i zakonshëm i harmonisë dhe relaksimit papritmas u kthye në diçka irrituese pas vitit Zhdukja e Harriet.

Rrethanat ishin shumë të çuditshme, ekipet e policisë kërkuan pa u lodhur pa gjetur asnjë lloj gjurme. Me kalimin e kohës, çështja u mbyll, pa prova për të konfirmuar vdekjen e tij, rrëmbim ose arratisje e papritur.

Hulumtim

Me të arritur në ishull, Mikael Blomkvist interviston disa nga të afërmit e Harriet, përfshirë nënën dhe vëllain e tij - i cili është drejtori i ri i ndërmarrjes. Brenda hulumtimit tuaj gjeni të dhëna që kishin kaluar pa u vërejtur: dy pictures e gruas së re në shkollën e mesme y ditarin e tij. Ky i fundit përmbante pesë emra dhe numra, të cilat janë një mister.

Pernilla (vajza e Blomkvist) po kalon nëpër ishull dhe ndihmon në zgjidhjen e enigmës. Zbulimi e çon gazetarin në vrasjen e një sekretari të ndërmarrjes Vanger, e cila ndodhi në 1949. Blomkvist kontaktoi Henrikun, e bëri atë të vetëdijshëm për situatën dhe kërkoi mbështetjen e tij. i cili intuiton se ai është një vrasës serik. Menjëherë, biznesmeni vendos të dërgojë Lisbet Salander të bëjë një dyshe me Mikael dhe kështu të përshpejtojë çështjen.

Çift yjesh

Pasi Lisbet bashkohet me hetimin e Blomkvist, ata përfundojnë zgjidhjen misteri i zhytur në ditarin e Harriet. Ky informacion i çoi ata të zbulonin raste të disa grave të humbura; numrat tregonin vargje të Biblës ku përshkruheshin ndëshkime të forta hyjnore. Kjo konfirmon teorinë e gazetarit: ky është një vrasës serik.

Më vonë ata zbulojnë një situatë të tmerrshme: Babil - Vëllai i Harrietit - është përgjegjës për përdhunimin dhe vrasjen e shumë grave. Duke u përballur me të, ai konfirmon këto krime të tmerrshme dhe rrëfen se ai mësoi gjithçka nga babai i tij, Geoffrey Vanger. Pavarësisht se ka deklaruar të gjitha ato veprime çnjerëzore, Martin pretendon se nuk di asgjë për atë që i ndodhi motrës së tij.

Geoffrey Vanger - Kryefamiljari - doli të ishte autor i materialit të çështjeve të cilave enigmë në ditar; Përveç kësaj, një tjetër krim i tmerrshëm zbulohet: ai abuzoi seksualisht dy fëmijët e tij në raste të përsëritura.

martin, pasi u zbulua, qoshe Lisbet dhe Mikael për t'i vrarë ata, por ata ata arrijnë ikje. Nga atje ata fillojnë të lidhin pikat dhe bëhet një zbulim i pabesueshëm që lejon zgjidhjen e çështjes, duke gjetur vendndodhjet e Harriet.

Sobre el autor

Karl Stig-Erland Larsson ishte një Shkrimtar dhe gazetar suedez i lindur më 15 gusht nga viti 1954 në qytetin e Skellefteå. Prindërit e tij - Vivianne Boström dhe Erland Larsson - ishin shumë të rinj dhe me burime të pakëta kur e krijuan; për shkak të kësaj, Stieg u rrit nga gjyshërit e tij në vend.

Kur ishte 9 vjeç, gjyshi i tij ndërroi jetë, duke e nxitur atë të kthehej me prindërit e tij në Umeå. Tre vjet më vonë, merrte një makinë shkrimi dhe shkruante çdo natë, pasi që në moshë të re vuante nga pagjumësia. Familjarët e tij u prekën nga zhurma e pajisjes dhe e dërguan atë në bodrum; Kjo situatë e pakëndshme e bëri Stieg të vendosë të shkojë e pavarur.

Puna e kryer

Pavarësisht se nuk kam një diplomë universitare, Stieg punoi për 22 vjet rresht si dizajner grafik në degën e lajmeve Tidningarnas Telegrambyrå (TT). Gjithashtu Ai ishte një aktivist politik dhe udhëhoqi disa protesta kundër Luftës së Vietnamit, racizmi dhe e djathta ekstreme. Falë kësaj, ai u takua me Eva Gabrielsson, e cila ishte partneri i tij për më shumë se 30 vjet.

Në 1995 ishte pjesë e krijuesve të Fondacioni Expo, themeluar për të hetuar dhe dokumentuar aktet e diskriminimit dhe udhëzimet anti-demokratike të komunitetit. Katër vjet më vonë drejtoi revistën Expo, atje ai bëri punë të vështirë si gazetar. Pavarësisht luftës së tij për të mbajtur revistën në fuqi, ajo më në fund u mbyll sepse nuk mori mbështetjen e nevojshme.

Ai prodhoi disa libra bazuar në kërkime gazetareske mbi praninë e nazistëve në vendin suedez dhe lidhjen me qeverinë aktuale. Për shkak të kësaj dhe pranisë së tyre aktive në protesta, u kërcënua me vdekje në disa raste. Kjo ishte një nga arsyet kryesore pse ai shmangu të martohej me Evën, për të mbrojtur integritetin e saj.

vdekje

Stieg Larson vdiq në Stokholm më 9 nëntor 2004 nga një sulm në zemër. Supozohet se kjo ishte e motivuar nga fakti se shkrimtari suedez ishte një duhanpirës zinxhiri, owl e natës dhe i dashur ushqim.

Botim pas vdekjes

Ditë para vdekjes së tij të papritur, shkrimtari kishte përfunduar pjesën e tretë të trilogjisë Mijëvjeçarit. Në atë kohë redaktori i tij ishte duke punuar në vëllimin e parë të quajtur Burra që nuk i donin gratë. Ky libër u botua një vit pas vdekjes së tij dhe u bë një sukses i jashtëzakonshëm. Botuesi siguron se kjo sagë ka shitur më shumë se 75 milion kopje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.