Lope de Vega: biografia

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Lope de Vega është një nga heronjtë e letërsisë në gjuhën kastiliane. Emri i tij, së bashku me figura të shquara si Cervantes, Quevedo, Góngora dhe Molina, ndër të tjera, është një nga protagonistët e të ashtuquajturës Epoka e Artë spanjolle. Ky shekull (i cili në fakt ishte pak a shumë nga viti 1492 deri në 1681) konsiderohet si ai me përparimin më të madh artistik dhe letrar në Spanjë.

I mbiquajtur "Fénix de los Ingenios", ai dinte të fitonte njohjen e aristokracisë spanjolle të asaj periudhe, pavarësisht nga polemikat e tij.. Për më tepër, nuk ishin të pakta ngjarjet që shkelnin normat shoqërore në të cilat ai ishte përfshirë. Në të njëjtën kohë, ai ishte i njohur gjerësisht për aspektet e tij si një pushtues, një klerik, një inkuizitor dhe një shkrimtar pjellor (ai përfundoi më shumë se një mijë tekste).

Lindja, familja, fëmijëria dhe rinia

25 nëntor 1562 (disa historianë tregojnë se ishte 2 dhjetor) Félix Lope de Vega y Carpio erdhi në botë, në gjirin e një familjeje modeste të vendosur në Madrid. Prindërit e tij, vendas të maleve Kantabriane, ishin Féliks de Vega—reklamator me profesion—dhe Francisca Fernández Flórez. Ai kishte gjithashtu katër vëllezër e motra: Francisco, Juliana, Luisa dhe Juan.

Sipas Arkivit të San Sebastián-it, kishte edhe dy motra të tjera: Catalina dhe Isabel. Nga ana e saj, Vega e kaloi fëmijërinë e hershme në Sevilje, së bashku me dajën e saj — inkuizitori i qytetit andaluzian — Don Miguel Carpio. Më pas, ai u kthye në Madrid kur ishte dhjetë vjeç për të filluar një mësim të privilegjuar në Colegio Imperial.

Shkëlqim i mitur

El Phoenix of Wits ai ishte një fëmijë vërtet i zgjuar; qysh në moshë shumë të re ai tashmë ishte në gjendje të lexonte spanjisht dhe latinisht (përveç përkthimit të kësaj të fundit). Në atë kohë ai përfundoi edhe shkrimet e tij të hershme (kryesisht komeditë si p.sh Baritorja e zymbylit, për shembull). Pas ditëlindjes së tij të pesëmbëdhjetë, ai filloi studimet e shkollës së mesme në Universitetin e Alcalá.

Adoleshent i gjallë, student i përjetshëm

Në vitin 1678 i vdiq babai; më pas, Feliksi tregoi një sjellje rebele dhe ai iku — i shoqëruar nga Hernando Muñoz, një mik i ngushtë— të shtëpisë së familjes. Pavarësisht nga një "aspekt i tillë mashtrues", ai ishte ende i etur për dije. Për këtë arsye, ai thelloi njohuritë e tij në matematikë dhe astronomi nën kujdesin e Juan Bautista Labaña, astronomit më të madh të Filipit II.

Përveç kësaj, Lope mësoi Arte Liberale me Juan de Córdoba, filologji me Theatines dhe ishte sekretar i Markezit të Navas. Të them të drejtën, vetëm vdekja ndaloi zakonet investigative të intelektualit iberik në tema nga më të ndryshmet. Paralelisht, ai ishte gjithmonë një poet me një dobësi shumë të dukshme ndaj grave dhe aventurave.

dashuri dhe udhëtim

një dashnor i përjetshëm

E dashura e parë e njohur e Lope de Vega ishte María de Aragón, me të cilën lindi një vajzë, Manuela (1581 – 1586). Rreth vitit 1582, shkrimtari pati një lidhje me Elena Osorio, një zonjë e martuar. Megjithatë, kur zyrtarizoi ndarjen me të shoqin — aktorin Cristóbal Calderón — në fillim të vitit 1588, ajo preferoi të martohej me një burrë të pasur.

Karriera ushtarake dhe internimi

Në 1582, shkrimtari nga Madridi u zhvendos në Azores për t'u regjistruar në mision (që zgjati më pak se një vit) nga Markezi i Santa Cruz në Terceira. Më vonë, ai u regjistrua si vullnetar në Ushtrinë e Madhe në fund të majit 1588, ky regjiment u mund nga milicia luzitaniane.

Në fund të udhëtimit, Lope de Vega u vendos në Valencia me gruan e tij, Isabel de Urbina., me të cilin u martua më 10 maj 1588. Në atë kohë, ai ishte dëbuar tashmë nga Cortes e Madridit për tetë vjet dhe dy nga Mbretëria e Kastiljes. Shkaku: ai përfaqësoi në mënyrë të pahijshme Elena Osorio në një pjesë dramatike kur ajo pësoi zhgënjimin sentimental të përshkruar në pjesën e mëparshme.

Çifte të tjera, të dashuruar dhe pasardhës të shkrimtarit të shquar spanjoll

Isabel de Urbina i lindi dy vajza: Antonia (1589 – 1594) dhe Teodora (1594 – 1596); lindja e kësaj të fundit shkaktoi vdekjen e nënës së saj. Në 1598, Lope u rimartua - për lehtësi, sipas disa historianëve - Juana de Guardo, i cili vdiq nga lindja në vitin 1613. Jacinta (1599), Carlos Félix (1606 – 1612) dhe Feliciana (1613 – 1633) lindën nga ajo martesë.

Ndërkohë, Vega ishte e dashura e Doña Antonia Trillo de Armenta dhe aktores së martuar Micaela de Luján. Me përkthyesin ai lindi të paktën pesë fëmijë (të verifikueshëm): Ángela, Mariana, Félix, Marcela dhe Lope Félix. Një tjetër bashkëshorte famëkeqe e shkrimtarit ishte Marta de Nevares, dhe si rezultat i kësaj marrëdhënieje lindi Antonia Clara. Gjithashtu, dihen dy fëmijë, identiteti i nënave të të cilëve nuk dihet:

 • Fernando Pellicer;
 • Fray Luis i Nënës së Zotit.

Punë me shkrim

Ashtu si autorë të tjerë të kohës së tij, Lope de Vega u fut në mënyrë joceremonike në të gjitha gjinitë letrare me sukses të dukshëm. Në fakt, para se të mbushte 30 vjeç ai ishte tashmë një personazh shumë i famshëm në territorin iberik. Në këtë drejtim, Servantes-i e cilësoi si Galatea si një nga mullinjtë më të shquar në Spanjë.

Proza më e shquar e Lope de Vega

 • Arcadia (1598), romani i tij i parë, përfshin disa poezi në një humor baritor;
 • Haxhiu në vendlindje (1604), Roman bizantin;
 • Në barinjtë e Betlehemit (1612), roman baritor me poezi të shumta sakramentale;
 • Dorotea (1632); tekst prozë me një antologji të gjerë poetike në të cilën ai prezanton të ashtuquajturin zhanër celestinesco (me origjinë nga komedia humaniste).

Tekstet e Lope de Vega

Poeti i lindur në Madrid u tërhoq nga shumë prirje gjatë montimit të poezive të tij dhe vlerësoi po aq stile të ndryshme. Per kete arsye, në punën e tij kishte vend për metrikën culterana (i ndikuar nga Luis de Góngora) dhe, paralelisht, për tekstet popullore. Megjithatë, duhet sqaruar se ai ka qenë gjithmonë mbrojtës i “vargut të qartë”.

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Në mënyrë të ngjashme, në tekstet e tij mund të gjesh poezi të gjera me një ton rrëfimtar që mund të përfshijë ngjyrime parodike. Nga ana tjetër, poeti spanjoll nuk hezitoi të përdorte metra dhe zhanre të ndryshme në poezitë e tij me strukturim të shkurtër. Më poshtë janë temat e eksploruara nga Lope de Vega në poezitë e tij të gjata (me disa shembuj):

 • epike: Dragontea (1598), Gatomakia (1634);
 • Fetare: Isidro (1599), pushtoi Jeruzalemin (1609), solokuet e dashurisë (1626);
 • Mitologjike: andromeda (1621), Circe (1624).

Poezitë e shkurtra më të njohura nga Lope de Vega

 • Rima (1602);
 • Rima të shenjta (1604);
 • baladë shpirtërore (1619);
 • Hyjnore triumfon me rima të tjera të shenjta (1625);
 • Rimat njerëzore dhe hyjnore të avokatit Tomé de Burguillos (1634);
 • Vega e Parnassusit (1637), botuar pas vdekjes.

Disa poezi nga Lope de Vega

"Nga Andromeda"

E lidhur me detin Andromeda qante,
nakret që hapen drejt vesës,
që në guackat e tyre të gjizë në gotë të ftohtë,
në perlat e sinqerta farë të këmbyera.

Ai puthi këmbën, shkëmbinjtë u zbutën
përul detin, si një lumë i vogël,
duke e kthyer diellin në pranverë, verë,
duke qëndruar në zenitin e tij, ai e soditi atë.

Flokët ndaj erës së furishme,
që ta mbulonin me to ata iu lutën,
meqenëse dëshmitari u tha për të njëjtën gjë,

dhe xheloz për të parë trupin e saj të bukur,
Nereidët kërkuan fundin e tyre,
se ka ende nga ata që i kanë zili fatkeqësitë.

"Oh, vetmi e hidhur"

Oh, vetmi të hidhura
e Phillies time të bukur,
dëbim i shpenzuar mirë
e gabimit që i bëra asaj!

vitet e mia plaken
në këto male që ke parë,
atë që vuan si guri
është mirë që në gurë banojnë.

Oh orë të trishta
sa ndryshe jam
ai prej nga më ke parë!

Me çfarë arsye qaj për ty,
mendimet rinore
që në fillim të viteve të mia
Afër fundit më mashtrove!

portret i keq i dorës,
kohë e ndryshueshme që më bëre
pa emër nuk më njohin
edhe pse ngadalë më shiko.

Oh orë të trishta
sa ndryshe jam
ai prej nga më ke parë!

Letra ka qenë e dyshimtë,
që shërben e qartë dhe e errët,
që për të mos i fshirë të gjitha,
më sipër është mbishkruar.

Ndonjëherë mendoj se jam dikush tjetër
derisa më thotë dhimbja
atë që vuan aq shumë
të jesh dikush tjetër ishte e pamundur.

Oh orë të trishta
sa ndryshe jam
ai prej nga më ke parë!

"Njeriu vdekjeprurës"

Një njeri i vdekshëm më lindën baballarët e mi,
ajri i përbashkët dhe drita nga qielli dhanë,
dhe lotët e zërit tim të parë ishin,
që kështu mbretërit hynë në botë.

Më përqafoi dheu dhe mjerimi,
pëlhura, jo lëkurë apo pupla, ato më mbështjellën,
nga mysafiri i jetës më kanë shkruar,
dhe orët dhe hapat më numëronin.

Kështu që unë vazhdoj ditën
në pavdekësi shpirti i rrëmbyer,
se trupi nuk është asgjë dhe pretendon asgjë.

Një fillim dhe një fund ka jetë,
sepse hyrja e të gjithëve është e njëjtë,
dhe sipas hyrjes daljen.

Dramë

Intelektuali madrilen ishte një novator i vërtetë i skenës teatrore spanjolle. Ndër tre themelet strukturore — veprimi, koha dhe vendndodhja—, Lope këshilloi vetëm respektimin e të parës për të ruajtur besueshmërinë. Në vend të kësaj, ai u dha më shumë epërsi elementeve absurde, tragjike dhe humoristike mbi kronologjinë dhe vendin, veçanërisht në pjesët e tij historike.

Përveç kësaj, Pjesa më e madhe veprat Dramat e Lope de Vega demonstrojnë argumente të frymëzuara nga dashuria dhe nderi. Po kështu, ai magjepsi të gjitha llojet e audiencave (aristokratë, të thjeshtë, analfabetë...) falë formulës së tij të dyfishtë të komplotit, njëri mes të pasurve dhe tjetri midis shërbëtorëve.

Disa shembuj të temave të tyre më të shpeshta

Punime të ndryshme nga Lope de Vega.

Disa libra nga Lope de Vega.

komedi swashbuckling

 • Zonja pa kuptim;
 • Gingerbreads Belisa;
 • Ndëshkimi i të maturit;
 • Kalorës mrekulli;
 • Estefania fatkeqe;
 • Dashuri pa e ditur kush;
 • Çeliku i Madridit.

copa kalorësore

 • Rinia e Rolandit;
 • Markezi i Mantovës.

Fetare

 • Krijimi i botës;
 • Grabitja e Dinës.

Historike

 • Kundër vlerës nuk ka fatkeqësi;
 • Bastard Mudarra.

politikat

 • Ylli i Seviljes;
 • Shatërvani Ovejuna;
 • Kalorësi i Olmedos.

Faza e fundit e jetës së tij

Midis 1598 dhe 1599, autori punoi si sekretar për të fituar jetesën, sepse teatrot ishin të ndaluara me urdhër mbretëror. Së pari, ai i shërbeu Markezit të Malpicës, pastaj Markezit të Sarriá-s. Në 1607, Lope filloi të punonte për Dukën e Sessa, Don Luis Fernández de Córdoba, kjo e bëri atë një mik të ngushtë dhe të mbrojtur. Gjatë atyre viteve ai i kalonte ditët mes Madridit dhe Seviljes.

Në 1608 intelektuali spanjoll filloi rrugën e tij drejt priftërisë. Ne perputhje me, hyri në Kongregacionin e skllevërve të Sakramentit të Bekuar dhe në Urdhrin e Tretë të Shën Françeskut.

Po atë vit fitoi një shtëpi në atë që tani quhet Calle Cervantes (atëherë ishte Calle de Francos). Atje ai qëndroi deri në vdekjen e tij. ndodhi më 27 gusht 1635.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.