Biografia dhe veprat e Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa.

Shkrimtari Mario Vargas Llosa.

Jorge Mario Pedro Vargas Llosa (1936 - sot) ka qenë një nga romancierët më të rëndësishëm në historinë bashkëkohore, shkrimet e tij janë dhënë në mënyrë të përsëritur. Çmimi Nobel për Letërsi dhe Çmimi Cervantes janë disa nga homazhet që shkrimtari ka qenë i denjë.

Ngritja e tij në njohjen publike ndodhi në vitet gjashtëdhjetë me romane të ndryshme. Në shumë histori të tij ai ka shprehur këndvështrimin e tij ndaj shtetësisë peruanase, megjithatë me kalimin e viteve ajo është zgjeruar në kultura të tjera.

biografi

Lindja dhe familja

Mario Ai lindi në 28 Mars 1936 në Peru. Prindërit e tij ishin Ernesto Vargas dhe Dora Llosa, vinte nga një familje e klasës së mesme. Ata u divorcuan pak kohë më vonë, burri kishte mashtruar nënën e tij, Vargas shkoi me familjen e tij amtare në Bolivi dhe ata e bënë atë të besonte se babai i tij kishte vdekur.

Si rezultat i marrëdhënies jashtëmartesore të Ernesto Vargas, lindën dy fëmijë, vëllezërit e vegjël të Mario. Tragjikisht, më i madhi vdiq në moshën njëmbëdhjetë vjeç nga leuçemia; më i riu ende gjallë është një avokat dhe një shtetas amerikan.

studim

Gjyshi i Vargas arriti të administrojë një fermë në Bolivi, atje filloi shkollën fillore. Në vitin 1945 ata u kthyen në Peru dhe u bashkuan me babanë e tij. Me urdhër të tij, një pjesë e diplomës së tij u ndoq në një shkollë me konvikt ushtarak, në 1952 ai përfundoi vitin e tij të fundit në shkollën San Miguel de Piura.

Ai filloi të studionte juridik dhe letërsi në Universidad Nacional Mayor de San Marcos në 1953. Në 19 ai u martua me Julia Urquidi dhe në 1958, për tezën e tij Bazat për një interpretim të Rubén Dario, ai fitoi bursën Javier Padro për të studiuar një diplomë pasuniversitare në Universitetin Complutense të Madridit.

Vitet në Evropë

Mario Vargas Llosa në bibliotekën e tij.

Shkrimtari Mario Vargas Llosa në bibliotekën e tij.

Në vitin 1960 granti i studentit për Mario skadoi dhe ai shkoi në Paris me shpresën se do të fitojë përsëri një bursë. Kur mbërriti në Qytetin e Dritës, ai zbuloi se kërkesa e tij ishte refuzuar dhe ai vendosi të kalonte ca kohë në Francë. Gjatë kësaj periudhe, Vargas Llosa shkruajti me bollëk.

Fillimi i karrierës së tij

Ai u divorcua në 1964, një vit më vonë ai u martua përsëri me Patricia Llosa, ata kishin 3 fëmijë dhe vizituan Qytetin e Dritës. Ishte në Paris ku autori përfundoi romanin e tij Qyteti dhe Qentë (1964).

Historia u vlerësua me Çmimin e Bibliotekës së Shkurtër, duke i dhënë shkrimtarit një pozicionim të shkëlqyeshëm. Kjo njohje i dha shkrimtarit famë, ai gjithashtu vazhdoi me prodhimin e veprave. Carmen Balcellse u bë përfaqësuesi i tij letrar dhe arriti të bënte marrëveshje të mira me botuesit. Për romanin e tij: Shtëpia e gjelbër Ai u dha Çmimin Rómulo Gallegos në 1967.

Karriera politike

Mario Vargas Llosa u interesua për politikë, për një kohë ai përkrahu idealet e Fidel Castro; Sidoqoftë, në vitet shtatëdhjetë, ai kritikoi shumë revolucionin Kuban, pasi shkrimtari ka qenë gjithmonë një dashamirës i lirisë. Në vitin 1985 ai u dekorua nga Franca me Legjionin e Nderit dhe pesë vjet më vonë ai filloi karrierën e tij politike.

Të mbështetur nga idealet tuaja demokratike, Në 1990 Vargas aspiroi për postin e Presidentit të Perusë nga partia e Frontit Demokratik, e njohur si Fredemo. Ai e humbi kandidaturën nga Alberto Fujimori, i akuzuar, vite pas mandatit të tij, për kryerjen e krimeve kundër të drejtave të njeriut.

Ngjarje të rëndësishme

Shkrimtarit iu dha Çmimi Cervantes në 1994. Ai u shtetëzua në Spanjë dhe që nga viti 1996 është anëtar i Akademisë Mbretërore. Në 2005 ai u konsiderua shkrimtari i kombësisë peruan me njohjen më të madhe në të gjithë botën.

Pesë vjet më vonë, ai fitoi çmimin më të lartë për meritat e tij, Çmimin Nobel për Letërsi. Ky lajm ishte befasues për autorin, pasi, megjithëse ai ishte një nga favoritët, ai nuk ishte në vendin e parë atë vit. Vargas po jepte mësim në Universitetin Pricenton në New York.

Ndërtimi

Citim nga Mario Vargas Llosa.

Citim nga shkrimtari Mario Vargas Llosa.

Historitë e tyre kanë qenë të strukturuara mirëmegjithatë, ato përfshijnë humor dhe komedi. Shumica e teksteve të tij u zhvilluan jashtë Perusë, kjo i dha atij një perspektivë më të përgjithshme të atij vendi, për të cilin ai shkruajti në mënyrë të përsëritur. Historitë e tij më të rëndësishme kanë qenë:

Novelas

Qyteti dhe Qentë (1964).

Shtëpia e gjelbër (1965).

Bisedë në katedrale (1969).

Halla Julia dhe Shkruesi (1977).

Festa e dhisë (2000).

Historitë

Shefat (1959).

Këlyshët (1967).

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ariana dijo

    Më pëlqeu libri i Mario Vargas Llosa por… mendoj se mund të kishte qenë më mirë (po flas për këlyshë të librit, këlyshë)