Biografia dhe veprat e Horacio Quiroga

Foto nga Horacio Quiroga.

Shkrimtari Horacio Quiroga.

Horacio Silvestre Quiroga Forteza (1878-1937) ishte një tregimtar që gjatë gjithë jetës së tij tërhiqej të shkruante për natyrën dhe dashurinë. Sidoqoftë, këto histori dëshmuan një jetë plot tragjedi; ai humbi shumë të afërt dhe historitë e tij të dashurisë nuk patën fund të lumtur.

Ai u përkul drejt disa lëvizjeve të shkrimit avangardë, modernizmit dhe natyralizmit, dhe përdoret për të vendosur natyrën si një armik të qenieve njerëzore. Ai konsiderohej si një nga tregimtarët më të mirë në Amerikën Latine, jo vetëm në kohën e tij, por të të gjitha kohërave.

biografi

Jeta e hershme dhe familja

Horacio lindi në Uruguaj më 31 dhjetor 1878Ai jetoi një pjesë të madhe të jetës së tij në Argjentinë. Nëna e tij ishte Pastora Forteza dhe babai i tij Facundo Quiroga, i cili vdiq pas një aksidenti me armë gjahu, kur u kthye nga gjuetia. Horacio, në atë kohë, ishte 2 muajsh.

Nëna e tij u martua me Mario Barcos, një burrë që fitoi dashurinë e Quiroga. Në 1896 njerku i autorit pësoi një goditje në tru që e la pa fjalë dhe gjysmë të paralizuar.Barcos u dëshpërua aq shumë sa që qëlloi veten në gojë duke përdorur këmbët, ndërsa Horacio hapi derën e dhomës.

studim

Foto e Horacio Quiroga me një kapelë.

Shkrimtari Horacio Quiroga.

Në kryeqytetin e vendit të tij të lindjes, ai përfundoi shkollën e mesme.a, gjatë rinisë së tij autori tregoi interesin e tij për jetën në vend, fotografinë dhe letërsinë. Ai ishte një vëzhgues i ri, në disa punëtori të Institutit Politeknik dhe në Universitetin e Uruguait ai mësoi detyra të ndryshme pa qëllim kualifikimi.

Gjatë ditëve të tij universitare ai kaloi kohën në një punëtori, atje një i ri e interesoi atë edhe për filozofinë punoi në gazeta Revista y Reforma. Kjo përvojë e ndihmoi atë të lustrojë stilin e tij dhe të fitojë njohje. Deri në vitin 1897 ai shkroi njëzet e dy poezi, të cilat ruhen akoma.

Fillimet letrare

Consistorio del Gay Saber ishte një grup letërsie që ai themeloi në fillim të karrierës së tij në 1900, atje ishte ai që eksperimentoi zyrtarisht si një tregimtar i tregimeve. Në vitin 1901 ai botoi librin e tij të parëSidoqoftë, në atë vit vdiqën dy vëllezërit e tij dhe shoku i tij Federico, të cilët i vrau aksidentalisht kur u qëllua me armë.

Dhimbja e këtyre tragjedive, veçanërisht ajo e mikut të tij, e detyroi autorin të vendoset në Argjentinë, ku ai udhëtoi për në xhunglën e misioneve dhe arriti të arrijë pjekurinë si një profesionist dhe shkrimtar. Ai u udhëzua si pedagog dhe mori një punë mësimore në Kolegjin Kombëtar të Buenos Aires.

Horacio dhe dashuria e tij e errët

Horacio mësoi spanjisht, dhe në 1908 ai u dashurua me Ana María CiresB, ai u detyrua t'u lutej prindërve të tij që t'i lejonin ata të martoheshin. Më në fund ata pranuan, çifti shkoi të jetonte në xhungël dhe kishte 2 fëmijë; por Ana nuk ishte e lumtur të jetonte atje dhe vendosi të bënte vetëvrasje në 1915.

Autori vendosi të kthehej në Buenos Aires me fëmijët e tij; ai punoi si sekretar në Konsullatën e Përgjithshme të Uruguait. Në atë kohë, i frymëzuar nga udhëtimi i rëndësishëm në xhungël, Quiroga prodhoi vepra të rëndësishme, duke përfshirë: Përrallat e Xhunglës, botuar në 1918.

Vitet e fundit dhe vdekja

Në dhjetë vitet e fundit të jetës së tij, Horacio u martua me María Elena BravoAta kishin një vajzë dhe u vendosën në xhungël Misiones. Ata nuk e lejojnë atë të transferojë pozicionin e tij në Konsullatë për shkak të një ndryshimi të qeverisë, gruaja e tij e dytë gjithashtu u lodh me jetën në xhungël dhe u kthye në Buenos Aires, kjo e irritoi autorin.

Ndarja e tyre nuk i ndaloi Maria dhe vajza e saj ta shoqëronin kur ai u sëmur. Quiroga u kthye në Buenos Aires për t'u kuruar, ai vuante nga kanceri i prostatës. Më 19 shkurt 1937, shkrimtari vendosi t’i japë fund jetës për shkak të dehjes cianhidrike, kjo pasi kishte jetuar e rrethuar nga tragjedi.

Ndërtimi

Kolazh fotografish nga Horacio Quiroga

Fotografi të ndryshme të Horacio Quiroga.

Librat me tregime karakterizonin penën e Quiroga-s, ata u bënë klasikë për letërsinë; ai pasqyroi realitetin e tij përmes shkrimit pa i kthyer historitë e tij në një rrëfim të jetës së tij. Disa nga veprat më domethënëse të "mjeshtrit të madh të përrallës së Amerikës Latine" kishin titullin:

- Shkëmbinj nënujorë koralesh (1901).

- Histori e një dashurie të errët (1908).

- Përrallat e dashurisë, çmendurisë dhe vdekjes (1917).

- Përralla nga xhungla (1918).

- Anaconda dhe histori të tjera (1921).

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.