Biografia dhe veprat e Ernesto Sabato

Ernesto Sabato, shkrimtar argjentinas.

Ernesto Sabato në një adresë.

Ernesto Roque Sabato (1911-2011) ishte një shkrimtar dhe eseist argjentinasAi gjithashtu spikati si fizikan dhe piktor. Vepra e tij letrare u inkuadrua në tema rreth qenies njerëzore dhe ekzistencës së tij. Nga ana tjetër, ai gjithashtu iu përkushtua për një kohë kryerjes së kërkimeve në fushën e shkencës.

Vendimi i tij për t'u larguar nga fizika për t'iu përkushtuar letrave e bëri atë një nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë. Sabato filloi të fitonte popullaritet në 1945 me veprën: Një dhe universi, një nga librat më të mirë të shekullit të XNUMX-të, me përmbajtje filozofike, nga ai moment e tutje, suksesi ishte i shpejtë.

biografi

Lindja dhe familja

Ernesto lindi në Rojas, Buenos Aires më 24 qershor 1911, ai vinte nga një familje e emigrantëve italianë klasa e mesme. Prindërit e tij ishin: Francesco Sabato dhe Giovanna María Ferrari; Ai ishte i parafundit nga njëmbëdhjetë fëmijët që kishin çifti Sabato Ferrari.

Studimet Sabato

Ernesto sabato kishte një arsim jashtëzakonisht të plotë, duke arritur specializime dhe njohje. Ai ndoqi arsimin fillor në vendlindjen e tij. Pastaj, në vitin 1924, kur ishte trembëdhjetë vjeç, ai filloi shkollën e mesme në Colegio Nacional de La Plata. Pesë vjet më vonë, ai filloi karrierën e tij të fizikës në Universitetin Kombëtar të La Plata. Në atë kohë ai u bashkua me veprimet e Reformës Universitare.

Martesa civile

Ernesto Sabato takoi dashurinë e jetës së tij: Matilde Kuminsky Richter, në 1933, kur ai ishte një student universiteti dhe ishte dashamirës i komunizmit. Pasi jetuan së bashku për tre vjet, martuar civilisht në 1936; çifti kishte dy fëmijë: Jorge Federico dhe Mario.

Shkrimtari Ernesto Sabato.

Ernesto Sabato, shkrimtar argjentinas.

Përkushtim për kërkime

Pasi mori doktoraturën në fizikë dhe matematikë Në vitin 1937, Ernesto Sabato shkoi në Paris për të kryer kërkime atomike në Institutin Curie pasi të ketë fituar një bursë. Qëndrimi në Francë hapi dyert e surrealizmit; lindi edhe djali i tij i madh Jorge Federico.

Në fund të viteve XNUMX, ai shkoi në Shtetet e Bashkuara për të punuar në Massachusetts Institute of Technology.Pas një viti ai u kthye në vendin e tij. Një herë në Argjentinë Sabato vendosi të linte mënjanë fizikën për t'iu përkushtuar letërsisë, por para kësaj ai dha mësim në Universitetin e La Plata.

Fillimet letrare

Pasioni i Sabatos për letërsinë filloi të materializohej në vitet XNUMX, kur ai filloi të shkruajë artikuj për revista të tilla si: Për  y Tezeu. Në vitin 1945 vepra e tij e parë me titull Një dhe universi, ku shkenca dhe teknologjia ishin temat qendrore.

Pas tre vjetësh, në vitin 1948 romani më emblematik i karrierës së tij, Tuneli, u botua në faqet e Jug Trajtimi psikologjik i romanit i dha shkrimtarit argjentinas vlerësime të mira, kështu ai arriti të konsolidohej në botën e letrave.

Ndërhyrjet në politikë

Sabato kishte ca pjesëmarrje në politikën e vendit të tij, mes tyre pozicionin e shefit të Marrëdhënieve Kulturore në 1958. Ai gjithashtu deklaroi hapur me letrën Fytyra tjetër e Peronizmit, letër e hapur për Mario Amadeo refuzimi i tij ndaj ish-presidentit Perón dhe simpatia e tij për gruan e tij Eva.

Sabato në rritje

Karriera letrare e Ernestos vazhdoi të rritet, në 1961 ai botoi Mbi heronjtë dhe varret ikona e romanit e gjetur mes librat më të mirë të letërsisë së Amerikës Latine. Kishte shumë sprova që gjithashtu iu shtuan punës së tij; Ai ishte fitues i disa çmimeve, mes tyre Cervantes në 1984.

Vitet e fundit të jetës dhe vdekjes

Vitet e fundit të jetës së tij shkrimtari i kushtoi kushtuar shkrimeve të tij dhe marrjes së çmimeve. Ndër veprat e tij të fundit ishin: Para fundit y Rezistenca. Në vitin 1990, në moshën shtatëdhjetë vjeç, ai u martua me partneren e tij të jetës, Matilde, në kishë.

Në 1995 ai pësoi goditjen e rëndë të humbjes së djalit të tij të madh Jorge në një aksident trafiku. Natyrisht me kalimin e viteve, shëndeti i tij u përkeqësua dhe Ernesto Sabato ndërroi jetë më 30 Prill 2011 në vendin e tij të lindjes, në moshën nëntëdhjetë e nëntë për shkak të bronkitit.

Ernesto Sabato, shkrimtar argjentinas.

Ernesto Sabato në bibliotekën e tij.

Ndërtimi

Novelas

Tuneli (1948).

Rreth heronjve dhe varreve (1961).

Abaddon shfarosësi (1974).

ese

Një dhe universi (1945).

Burra dhe ingranazhe (1951).

Shkrimtari dhe fantazmat e tij (1963).

Mes letrës dhe gjakut (1988).

Para fundit (1998).

Rezistenca (2000).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Gjenezë dijo

    Faqja e shkëlqyeshme më ndihmoi shumë për një hetim vërtet ju përgëzoj, faleminderit. Unë do të lë email-in tim që të mund të më dërgoni më shumë faqe si kjo ju lutem :)