Biografia dhe veprat e César Vallejo

Imazhi i shkrimtarit César Vallejo.

Cesar Vallejo.

César Vallejo (1892-1938) ishte një romancier peruan, eseist, shkrimtar i tregimeve të shkurtra dhe poet. Ai u dallua për arritjen e famës së madhe në secilën zhanër letrar të zhvilluar. Karriera e tij në modernizëm la gjurmë, dhe përmbledhja e tij me poezi Lajmëtarët e zinj është provë e qartë e saj

Avangarda është gjithashtu famëkeqe në Vepra poetike e Vallejos. Trajtimi i tij i gjuhës, përveç pasurisë së tij të burimeve kur shkruante, i dha atij një pozitë të privilegjuar midis autorëve të kohës. Tungsten Shtë një nga pjesët më përfaqësuese të saj.

biografi

Lindja dhe familja

Santiago de Chuco pa poetin të lindur. Ai erdhi në botë në 16 Mars, në 1892. Familja e tij ishte Meztizo, autokton dhe Spanjoll. Mjedisi i tij drejtohej midis zakoneve të rrënjosura thellë dhe puna e ndershme ishte shembulli i ditës për ditë. Francisco de Paula Vallejo Benítez ishte babai i tij, një figurë e domosdoshme në edukimin e tij. Nëna e tij ishte María de los Santos Mendoza, e cila u përpoq ta udhëzonte atë me anë të besimit katolik. Shkrimtari kishte 10 vëllezër e motra, ai ishte më i vogli.

Edukimi Vallejo

Qendra Shkollore 271 e Santiago de Chuco ishte vendi ku Vallejo filloi trajnimin e tij. Në atë kohë mendohej se fëmija do të ishte prift. Në vitin 1905, César hyri në Colegio Nacional San Nicolás në Huamachuco. Aty ndoqi mësimet deri në vitin 1909.

Pavarësisht insistimit të familjes që Vallejo të ishte fetar, në moshën 18 vjeç ai hyri në Universitetin Kombëtar të Trujillo. Atje ai filloi studimet e tij për letrat. Sidoqoftë, mungesa e të ardhurave në shtëpinë e tij i komplikoi gjërat, kështu që shkrimtarit iu desh të ndërpresë studimet. Pas kësaj pengese, César vendosi të provonte të studionte mjekësi. Sidoqoftë, për një kohë të shkurtër ai hoqi dorë. Pavarësisht prognozave të këqija, poeti arriti të kthehej në karrierën e letrave, dhe në 1915 ai fitoi diplomën.

Rinia në Trujillo

Skena që César Vallejo jetoi në Trujillo ishte plot përvoja, u bashkua me Grupi i Veriut, të cilit i përkisnin artistë dhe intelektualë të rinj. Përveç kësaj, atij iu dha mundësia për të publikuar disa nga vargjet e tij në mediat lokale; ishte edhe koha e dashurisë.

Në vitin 1917 ai u dashurua marrëzisht me Zoila Rosa Cuadra, një vajzë pesëmbëdhjetë vjeçare. Por kohëzgjatja e shkurtër e marrëdhënies e depresionoi atë dhe ai gati se e mori veten. Sidoqoftë, miqtë e tij ishin dritë në errësirë ​​sepse e bindën atë të shkonte në kryeqytetin Peruan për të bërë një doktoraturë.

Art për César Vallejo.

Portret i César Vallejo.

Jeta në Lima

Vallejo arriti në kryeqytetin Peruan në fund të vitit 1917. Ishte 30 dhjetor, saktësisht. Sapo mbërriti, ai filloi të bashkëveprojë me një rreth të privilegjuar autorësh. Manuel González Prada dhe Abraham Valdelomar ishin shoqëruesit e zakonshëm të bisedimeve në Lima pasditeve. Në atë kohë, revista Amerika Jugore i shërbeu poetit si hapësirë ​​për shumë bashkëpunime të tij poetike.

Nuk kaluan tre muaj kur Vallejo filloi të jepte mësim. Në ato vite ai kishte një marrëdhënie të dashur me adoleshenten Otilia Villanueva, gjë që e bëri atë të humbasë punën e tij në institucionin arsimor. Më vonë, Ai filloi të punojë si mësues i gramatikës në Shkollën Kombëtare Nuestra Señora de Guadalupe.

Puna e tij e parë

Në 1919 Vallejo botoi veprën e tij të parë, Lajmëtarët e zinj. Përmbledhja me poezi u dallua për vlerën e saj të madhe lirike. Ky libër kishte tipare moderniste dhe u mor me të tema shumë të përsëritura të Vallejo, lidhur me vuajtjet njerëzore. Me këtë titull ai hyri në letërsinë e Amerikës Latine; vitin pasues ai udhëtoi për në vendlindje.

Burgosur padrejtësisht

Kur isha në Santiago de Chuco, César Vallejo u akuzua padrejtësisht për pjesëmarrje në djegien e shtëpisë së një familje tregtarësh në qytet. Kështu që ai kaloi pothuajse katër muaj në një burg në Trujillo. Kjo fatkeqësi nuk ishte pengesë që poeti të ndalonte së shkruari. Në fakt, ai madje fitoi një konkurs letrar.

Edhe pse çështja nuk u mbyll, disa kohë më vonë ai ishte në gjendje të largohej në kushte të caktuara dhe u kthye në kryeqytetin e vendit. Atje ai botoi, në 1922, Trilce, një përmbledhje me poezi që rinovonte poezinë që njihej në atë kohë. Vitin tjetër grupi i tregimeve doli në dritë Peshorja e melografuar.

Imazhi i César Vallejo, majtas, në Kongresin II Ndërkombëtar të Shkrimtarëve për Mbrojtjen e Kulturës; Spanjë, 1937.

César Vallejo, u largua, në Kongresin II Ndërkombëtar të Shkrimtarëve për Mbrojtjen e Kulturës; Spanjë, 1937. Duke u mbledhur mund të shihni Pablo Neruda.

Jeta në Paris dhe vdekja

Vallejo shkoi të jetonte në Paris në 1923 në kërkim të përvojave të reja, Atje ai punoi në media të ndryshme të Amerikës Latine dhe gjithashtu u takua me partnerin e tij të jetës Georgette Philippart. Ai vazhdoi kushtuar shkrimit, i atyre viteve që ishte Tungsten

Shkrimtari filloi të ndjehej i sëmurë në shëndet në mars të vitit 1938, kështu që u shtrua në spital. Por ai nuk arriti të shërohej dhe vdiq më 15 prill 1938 nga malaria, ai ishte dyzet e gjashtë vjeç; eshtrat e tij prehen në varrezat Montparnasse në Paris.

Ndërtimi

- Heraldët e Zi (1919).

- Gjyqi (1922).

- Fabulë e egër (1923).

- Drejt mbretërisë së Sciris (1944) Wasshtë shkruar midis viteve 1924 dhe 1928.

- Rusia para planit të dytë pesë-vjeçar (1931).

- Tungsten (1931).

- Colacho, vëllezër ose presidentë të Amerikës (1934).

- Guri i lodhur (1937).

- Paco Yunque (Botim pas vdekjes, 1951). Shkruar në 1931.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julio dijo

  KUSH SHKRUAI KIST AR ARTIKULL, ÇFAR D DATIS PLISS

  1.    Miko dijo

   nuk ka ide xd

 2.   kantinë dijo

  në cilën datë të saktë është bërë kjo?

 3.   Liliana dijo

  kush e shkroi këtë artikull, datën dhe vitin ju lutem

 4.   ANA dijo

  Shume mire apo e verteta, me duhet data e publikimit te ketij artikulli pliis.

 5.   Cabrera. H dijo

  të dhënat e këtij botimi të kësaj reviste:

  Autor: Juan Ortiz.
  Postuar më 28 07:2019.

  Ndoshta ky informacion do të jetë i dobishëm si për ju ashtu edhe për mua. >:v

 6.   anthony dijo

  Përshëndetje, ku mund ta shoh datën?