Barcelona, ​​njihuni pa u larguar nga shtëpia

Libra rreth Barcelonës.

Njohja e Barcelonës pa shkelur këmbë jashtë shtëpisë është e mundur: me ndihmën e një titulli të mirë ku protagonist është ky qytet i bukur. Në këtë botim do të gjeni një listë të vogël, por shumë të plotë me shtatë libra që do t'ju çojnë në të gjitha cepat, aromat, aromat dhe ngjyrat e kozmopolitit të madh Spanjoll.

Po, e keni lexuar saktë, shtatë, sepse ne besojmë se një palë nuk mjafton. Një udhëtim nëpër letra fshihet pas secilës prej këtyre punimeve. Çdo lexues, madje edhe më pak i apasionuari, mund të dëshmojë se sa e lehtë është të zbulosh destinacione të reja vetëm duke kthyer faqet. Eja, zbuloni atë që mund të mos dini me sa vijon libra për Barcelonën:

Barcelona është thelbësore

Barcelona Essential ..

Barcelona Essential ..

Në këtë libër, Josep Liz Rodríguez dhe Biel Puig Ventura japin një turne të plotë në Barcelonë. Shtë një udhëzues për vendet më ikonike dhe të domosdoshme që duhet të dini kur vizitoni këtë qytet. Ka monumentet më të famshme: muze, sheshe, ndërtesa, rrugë dhe më shumë.

Barcelona është thelbësore Shtë një titull që thekson larminë e arkitekturës së Barcelonës. Përveç gjetjes së një udhëzuesi navigimi, lexuesit do të kenë gjithashtu akses në fakte interesante në lidhje me ndërtimin e qytetit. Si, për shembull, rrymat e ndryshme arkitektonike që janë zhvilluar me kalimin e kohës. Ekzistojnë edhe kultura të ndryshme që kanë ndikuar nga kohërat romake deri më sot.

 • Autorë: Josep Liz Rodríguez, Biel Puig Ventura.
 • Botuesi: Triangle Postals, SL
 • Viti i botimit: 2013.
 • Numri i faqeve: 128.

Arti i Rrugës së Barcelonës. Spanjisht

Arti i Rrugës së Barcelonës. Spanjisht.

Arti i Rrugës së Barcelonës. Spanjisht.

Ky libër është krijuar sepse Barcelona është shumë më tepër sesa ndërtesa të bukura. Për shekuj me radhë, ky qytet ka qenë djepi i shumë artistëve të mëdhenj. Disa me famë të madhe, të tilla si Gaudí, Piccaso, Dalí dhe Miró. Personazhe që, në një farë mënyre, kontribuan në kulturën e Barcelonës. Dhe po, qeniet që kanë lënë gjurmë në Spanjë dhe në të gjithë botën me talentin e tyre.

Sot, trashëgimia e tij vazhdon, sepse Barcelona është një qytet që bërtet "art" në çdo cep. Dhe pikërisht kjo është ajo që lexuesi do të gjejë në vepër. Arti i Rrugës së Barcelonës. Spanjisht. Ky është një libër grafik që ju fton të ecni dhe të shijoni kanavacat më të mëdha në qytet, rrugët e tij. Faqet e tij ju lejojnë të vizualizoni një stil shprehje shumë të ndryshëm nga ai i zakonshmi, ai që rrallë tregohet në udhëzuesit turistikë. Në secilën rresht mund të shihni një pjesë që, edhe kështu, është po aq domethënëse: arti i rrugës.

 • Autori: Louis Bou.
 • Botuesi: Josep M. Minguet.
 • Botuesi: Botimet Trans-Atlantike; Botim dygjuhësh.
 • Viti i botimit: 2010.
 • Numri i faqeve: 352.

Barcelona Botim xhepi

Barcelona Edicion xhepi.

Barcelona Edicion xhepi.

Barcelona: një metropol i madh kulturor dhe kozmopolit Titleshtë titulli perfekt për të njohur këtë qytet të gjallë Spanjoll në vetëm një ditë. Mbi 225 fotografi profesionale përbëjnë librin perfekt me madhësi xhepi. Sidoqoftë, nuk është vetëm një galeri vizuale.

Ky produkt editorial ka informacion historik me shumë rëndësi. Ka të dhëna që i ndihmojnë lexuesit të njohin me të vërtetë Barcelonën, që kur u themelua nga Romakët, deri në ditët e tanishme. Këtu analizohet evolucioni kulturor, artistik dhe veçanërisht arkitektonik i qytetit. Dhe, sigurisht, aspektet që e kanë bërë atë një pikë referimi në Evropë për ngjarjet e mëdha shoqërore dhe artistike nuk humbasin.

 • Autori: Vv. Aa
 • Botuesi: Dos de Arte Ediciones, SL (Spanjisht)
 • Viti i botimit: 2015.
 • Numri i faqeve: 96.

Barcelona Botim Deluxe

Barcelona Edicion luksoz

Barcelona Edicion luksoz

Barcelona: qyteti avangardë Theshtë libri që ju fton të vizitoni një nga kryeqytetet kryesore të Mesdheut në klasën e parë. Në këtë botim luksoz, me një kopertinë të fortë, lexuesi do të gjejë një udhëzues të plotë për metropolin e Barcelonës. Kushdo që ka veprën do të jetë në gjendje të ecë nëpër qytetin e tij të vjetër, duke shfaqur arkitekturën romane, derisa të arrijë çdo manifestim të modernizmit.

Ky titull përqendrohet në lartësimin e trashëgimisë së madhe kulturore që ka Barcelona. Po, i njëjti faktor që e ka bërë atë të dallohet si një vend takimi në kontinentin Evropian. Një tjetër gjë që bie në sy në këtë libër është cilësia e popullsisë së Barcelonës. Theksi këtu është në shumë personalitete të njohura - arkitektë, piktorë, poetë - të cilët kanë lindur në këtë qytet.

 • Autori: Dosde.
 • Botuesi: Dos de Arte Ediciones, SL
 • Viti i botimit: 2015. (Spanjisht).
 • Numri i faqeve: 168.

Barcelona Qyteti i Gaudí

Barcelona Qyteti i Gaudí.

Barcelona Qyteti i Gaudí.

Barcelona është përzierja perfekte e çuditshmërisë dhe thjeshtësisë. Moderne, por edhe historike. E rafinuar, dhe, në të njëjtën kohë, urbane. Ka ekuilibrin perfekt dhe kjo është ajo që përfaqësohet në titull Barcelona Qyteti i Gaudí. Ky libër jo vetëm që ju fton të vizitoni vendet me interes turistik, por gjithashtu sugjeron që lexuesi ta jetojë vërtet përvojën.

Përmbajtja e kësaj vepre është eksperimentale. Flisni për vendet e rëndësishme në qytet, muzetë, skulpturat dhe mjediset. I tillë është rasti i La Sagrada Familia i Gaudí, një monument portreti në Barcelonë. Por, ajo gjithashtu thekson tema të tjera të tilla si jeta e natës dhe aktivitetet e kohës së lirë që janë në dispozicion. Ka një galeri të madhe me fotografi, harta interaktive, fakte argëtuese, informacion historik dhe shumë më tepër në një burim.

 • Autori: Llátzer Moix.
 • Fotografitë: Pere Vivas.
 • Botuesi: Postimet e trekëndëshit.
 • Viti i botimit: 2018.
 • Numri i faqeve: 128.

Udhëzues zyrtar Barcelona

Udhëzues zyrtar i Barcelonës.

Udhëzues zyrtar i Barcelonës.

Pavarësisht se është e vogël, Barcelona ka një larmi të madhe rrugësh, lagjesh, sheshesh dhe parqesh. Ta themi thjesht, është shumë e lehtë të humbasësh ose të ndihesh i çorientuar në mesin e metropolit tënd. Mënyra më e mirë për të gjetur veten dhe për të shfrytëzuar në maksimum të gjitha avantazhet e këtij qyteti është të përdorni titullin, Barcelona Qyteti, i qëlluar me të shtënë.

Ky udhëzues përmban më shumë se 20 harta praktike për tu orientuar në kryeqytetin Mesdhe dhe për të ecur rreth tij si çdo vendas. Faqet e tij na bëjnë të vizitojmë vendet emblematike të qytetit dhe veprat e artistëve kryesorë; ose në këmbë ose me transport. Ai gjithashtu ofron informacion mbi ngjarjet festive, kulturore, sportive dhe muzikore. Më në fund, ai ofron një listë të rekomandimeve gastronomike për të gjithë qytetin.

 • Autor: Josep Liz Rodriguez, Llátzer Moix Puig, Ricard Regàs Iglesias.
 • Botuesi: Triangle Postals, SL
 • Viti i botimit: 2016.
 • Numri i faqeve: 160.

Harta e Barcelonës. Anglisht

Harta e Barcelonës. Anglisht

Harta e Barcelonës. Anglisht

Harta e Barcelonës në anglisht është mjeti ideal për të njohur çdo cep të qytetit. Ky material editorial i njëanshëm është bërë nga një letër sintetike e papërshkueshme nga uji, e pathyeshme. Ai përmban të gjitha rrugët, rrugët dhe lagjet e Barcelonës, secila e detajuar me emrat e tyre. Ai gjithashtu ka mundësuar rrugët e transportit publik, qendrat tregtare, restorantet kryesore dhe vendet e takimeve të tilla si sheshet dhe parqet.

Harta kryesisht nxjerr në pah vendet e mëposhtme të interesit: La Rambla, Montjuic, të gjithë muzetë dhe gjithashtu të gjitha veprat e Gaudí. Përveç kësaj, ajo ka zona me stile të ndryshme, të tilla si, për shembull, gotike, Barcelona bashkëkohore dhe moderne. Të gjitha ato janë specifikuar mirë.

 • Autori: Vv. Aa
 • Botuesi: Triangle Postals, SL
 • Viti i botimit: 2013.
 • Numri i faqeve: 0.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.